G. Paluckas: gynybai finasuoti svarstomas ir cukraus mokestis

Finansai ir NT, LietuvaELTA
Suprasti akimirksniu
G. Paluckas
G. Paluckas. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka

G. Paluckas ramina – gynybai finansuoti „drastiškų“ sprendimų nesiims

Ministras pirmininkas Gintautas Paluckas teigia, kad pavasario sesijos metu Seime ieškant priemonių generuoti daugiau lėšų gynybai, bus svarstomi „nedrastiški“ esamų mokesčių tarifų pakeitimai. Visgi, anot premjero, kartu galės būti svarstomas naujo cukraus mokesčio įvedimas. 

„Šiuose pakeitimuose nebus siūlomi nauji mokesčiai. Tačiau yra tam tikrų pamąstymų apie nuodėmių mokesčius, cukraus mokestį, kuris būtų taikomas saldintiems gėrimams, energetiniams gėrimams – šis modelis yra pasiteisinęs daugelyje Europos valstybių, iki jo mes dar prieisime“, – trečiadienį po susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda žurnalistams teigė G. Paluckas. 

„Kalbame apie įprastus ir suprantamus mokesčius, tarifus ir išlygas. Tai mokestinės permainos nebus dramatiškos ir drakoniškos, nepalies vartojimo ar finansų“, – pabrėžė jis. 

Premjeras jau yra anksčiau užsiminęs apie idėją taikyti „nuodėmių“ mokesčius, kuriais būtų skatinama sveikesnė ir teisingesnė mityba

G. Paluckas taip pat teigė, kad kitą savaitę valdančiosios partijos aptars galimus mokestinius pakeitimus koalicinėje taryboje. Todėl, pabrėžė premjeras, nesureikšmina to, kad „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis nedalyvavo susitikime su prezidentu. 

„Turėsime kitą savaitę koalicinę tarybą dėl mokesčių. Todėl jokios dramos nematau“, – sakė jis. 

Tiesa, G. Palucko teigimu, bet kokie mokestiniai siūlymai nebus „drakoniški“ – neblogins verslo ir gyventojų ekonominės situacijos.

„Kalbame apie įprastus ir suprantamus mokesčius, tarifus ir išlygas. Bet kaip jau sakyta ne kartą, ir prezidento pabrėžta, mokestinės permainos nebus nei dramatiškos, nei drakoniškos, nemažins verslo konkurencingumo, mūsų vartojimo ir nepalies asmeninių finansų“, – tikino premjeras.

Mokestiniai pakeitimai jau nuo 2026 m. leis finansuoti gynybą 

Anot G. Palucko, reikalingi mokestiniai pakeitimai turėtų būti priimti jau šiemet ir nuo 2026 m. generuoti tvarias lėšas gynybos finansavimu. 

„Visų šaltinių poreikis bus aktualus 2026-2028 m. laikotarpyje. Ten jau atitinkamai bus numatytas biudžeto deficitas, gynybai skirtų lėšų apimtys, tiek tiesioginis asignavimas, tiek skolintos lėšos“, – kalbėjo premjeras.

„Bus ne tik skolinimasis, bet ir papildomas prieaugis, kurį generuos ne tik ekonominis augimas (…) Mokestiniai pakeitimai duos efektą, kuris leis tvariau finansuoti gynybą“, – sakė jis. 

Paklaustas, ar kartu su šiais pakeitimais galėtų būti svarstomas ir papildomas nekilnojamo turto (NT) apmokestinimas, G. Paluckas pabrėžė, kad tokia diskusija vyks Finansų ministerijai pristačius mokesčių pakeitimų projektus.

Skolinimosi iš gyventojų priemonės užtikrintų, kad pinigai nepalieka Lietuvos 

G. Paluckas taip pat teigė, kad palaiko idėją papildomų lėšų surinkti per gynybos obligacijas ar įveiklinant specialius einamosiose sąskaitose gyventojų laikomus indėlius, už juos mokant palūkanas. Jo manymu, tokios priemones užtikrina, kad lėšos lieka Lietuvoje, tad yra efektyvesnis instrumentas nei skolinimasis užsienio rinkose.

„Kalbant apie kitus siūlymus, tame tarpe ir prezidento, kaip papildyti gynybos biudžetą – jie visi yra sveikintini, priimtini. Ir šiandien taip pat aptarinėjome gynybos obligacijas, jų pajamingumą ir patrauklumą. Kartais geriau permokėti, bet tai daryti saviems, kad tos palūkanos, tie pinigai liktų šalyje. Nes, kai skoliniesi iš kitų, pinigai išvažiuoja ir ekonomikoje nedalyvauja“, – kalbėjo G. Paluckas. 

Prezidentūra Eltai yra nurodžiusi, jog prezidentas Gitanas Nausėda siūlo dalį gyventojų žmonėms sukauptų santaupų laikyti specialiose taupomosiose sąskaitose, kuriose, kaip ir einamosiose, lėšos žmonėms būtų pasiekiamos bet kada, tačiau, skirtingai nei minėtose sąskaitose, už indėlius būtų mokamos palūkanos. 

Pačios gyventojų santaupos būtų laikomos nacionaliniame plėtros banke ILTE ir investuojamos į Lietuvos ekonomiką, gynybos pramonę, infrastruktūros projektus

Sausio mėnesį posėdžiavusi Valstybės gynimo taryba (VGT) sutarė 2026–2030 m. laikotarpiu šalies gynybai kasmet skirti 5–6 proc. nuo BVP. Papildomi asignavimai reikalingi, siekiant iki 2030 m. Lietuvoje suformuoti kariuomenės diviziją.

Parengta remiantis elta.