G. Landsbergis įsitikinęs, kad Vakarai gali „nuversti“ Rusiją
Laikinai užsienio reikalų ministro pareigas einantis Gabrielius Landsbergis pasidžiaugė Sirijos „pergale“ nuvertus režimą ir valdžią šalyje perėmus buvusiam teroristinės grupuotės Al-Qaeda teroristui lyderiui Muhamedui Al-Jawlani.
Savo socialinėje paskyroje „X“ G. Landsbergis pasidalino britų televizijos kanalui „Sky News“ duotu interviu, kuriame dalyvavo jis pats ir pridūrė, kad „Sirijos pavyzdys rodo, kad Rusija taip pat gali būti išspirta lauk ir eiti namo“.
„Baltijos šalys buvo teisios – Vakarai yra pakankamai stiprūs, kad nugalėtų. Mums nereikia jausti „meškos“ Ukrainoje ar bet kur kitur, kur ji (Rusija) kelia chaosą“, – rašė G. Landsbergis.
Komentuodamas apie situaciją Sirijoje, paskutines savo kadencijos minutes skaičiuojantis politikas taip pat pridūrė, kad čia nuverčiant prezidentą Basharą al Assadą, buvo pasinaudota atsiradusiu galios vakuumu, kai Rusija yra užsiėmusi karu Ukrainoje, o Izraelis, atakuojantis teroristines grupuotes, taip pat padidinęs tą vakuumą[1].
Tačiau sekmadienio nakties įvykiai Lietuvos diplomatijos atstovo esą nenustebinę – jų ir buvo galima tikėtis, mat per pastarąsias pora dienų buvo galima matyti kaip greitai judėjo opozicinės grupės.
Pasak G. Landsbergio, dabar padėtį Artimųjų Rytų šalyje ypač stebės Izraelis ir Turkija, kad tai nepakeistų jų saugumo padėties.
O štai Lietuvai šiuo metu aktualus klausimas – ar greitu metu sulauksime savo seimo ir Prezidento išplatinto sveikinimo (buvusiam?) teroristinės grupuotės vadui ir taip paremsime tai, prieš ką taip kovoja visas pasaulis?
JAV ambasada Sirijoje įspėjo dėl naujai išrinkto lyderio ir jo keliamos grėsmės
„Mes ir toliau esame pasiryžę patraukti baudžiamojon atsakomybėn pagrindinius Sirijos Al-Qaeda teroristinės grupuotės veikėjus, susijusius su džihadistų grupuote „Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS)“, – savo „X“ paskyroje dar gegužės mėnesį dalinosi JAV ambasada Sirijoje.
„Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS), anksčiau žinomos kaip „Nusra Front“, lyderis Abu Muhamedas al-Golani iš šešėlinės figūros tapo svarbiu Sirijos pilietinio karo lyderiu. Kadaise turėjęs ryšių su teroristine grupuote „Al Qaeda“, 2016 m. H. Golani nutraukė ryšius ir pakeitė savo grupuotės pavadinimą, o dabar vadovauja sukilėliams, nuvertusiems Basharą al Assadą[2].
Idlibo provinciją kontroliuojanti HTS, nepaisant to, kad yra įtrauktas į teroristinių organizacijų sąrašą, užėmė pagrindinę opozicijos jėgos poziciją.
Golani vadovybė pasikeitė, daugiausia dėmesio skirdama nuosaikesnio įvaizdžio pateikimui Sirijos mažumoms, užtikrindama jų saugumą valdant HTS. Jo strateginiai pokyčiai sulaukė dėmesio, o ekspertai pažymėjo, kad nors HTS ir toliau išlaiko griežtas ideologines linijas, grupuotė esą ėmėsi pragmatiškesnio valdymo ir ryšių kūrimo su visuomene pastangų. Nepaisant smurtinės savo vadovaujamos grupuotės praeities, Golani pabrėžia, kad HTS nekelia grėsmės Vakarams, ir atsiriboja nuo pasaulinės „Al-Qaeda“ darbotvarkės.
Kai kuriose Sirijos dalyse HTS tapo de facto valdžia, sukūrusi savo civilinę administraciją. Golani toliau ramina įvairias religines bendruomenes, įskaitant alavitus ir krikščionis dėl jų apsaugos, bandydamas suderinti savo atėjimą valdžion su platesne Sirijos revoliucija ir kartu išlaikyti islamistinius tikslus. Jam pradėjus vadovauti HTS atliks pagrindinį vaidmenį sprendžiant šalies ateities klausimus.
JK pareiškė galinti išbraukti džihadistų grupę iš teroristinių grupuočių sąrašo
Savo ruožtu Jungtinės Karalystės vyriausybė pirmadienį pareiškė galinti išbraukti naujuoju Sirijos lyderiu tapusio Muhamedui Al-Jawlani vadovaujamą islamistų kovotojų grupę HTS iš teroristinių grupuočių sąrašo[3].
Lankasterio hercogystės kancleris Patas McFaddenas pareiškė, kad jei situacija Sirijoje stabilizuosis, sprendimas gali būti priimtas greitai. HTS Didžiojoje Britanijoje buvo uždrausta 2017 m. kaip su „Al Qaeda“ susijusi grupuotė, ir šiuo metu JK negali su ja bendradarbiauti.
P. McFaddenas pažymėjo, kad HTS lyderis Abu Muhamedas Al-Jawlani, o dabar – Ahmed al-Sharaa, 2016 m. atsiribojo nuo „Al-Qaeda“ ir pažadėjo apsaugoti mažumas. JK vyriausybė pažadėjo peržiūrėti šiuos pokyčius, labiausiai akcentuodama tai, ar HTS veiksmai atitinka jų pareiškimus.
Ministro Pirmininko biuras laikosi politikos nebendrauti su uždraustomis grupuotėmis, tačiau reguliariai peržiūri sąrašą. Buvęs MI6 vadovas seras Johnas Sawersas pasiūlė, kad gali būti nepraktiška vengti bendradarbiavimo su HTS. Šešėlinė užsienio reikalų sekretorė Priti Patel paragino peržiūrėti sukilėlių grupuočių Sirijoje keliamą saugumo ir terorizmo riziką.
Siekdamas apsaugoti savo įvaizdį Muhamedas Al-Jawlani pradėjo naudoti savo tikrą vardą
Muhamedas Al-Jawlani neseniai oficialiuose pranešimuose pradėjo naudoti savo tikrąjį vardą Ahmedas al-Sharaa. Šis pokytis atspindi jo pastangas atsiriboti nuo džihadistinės praeities ir įgyti teisėtumą[4].
Jawlani politinis kelias prasidėjo Irake, kur jis buvo susijęs su „Al Qaeda“, o vėliau padėjo suformuoti „al Nusra Front“ Sirijoje.
2013 m. atsiskyręs nuo ISIS, o 2016 m. atitrūkęs nuo „Al Qaeda“, jis perkrikštijo savo grupuotę į HTS. Nuo to laiko jis stengėsi parodyti HTS kaip pragmatiškesnę jėgą, daugiausia dėmesio skiriančią valdymui ir vietos stabilumui.
Tačiau HTS taip pat susidūrė su kaltinimais autoritarizmu ir nesutarimų slopinimu, todėl buvo vykdomos tokios reformos kaip prieštaringai vertinamų saugumo pajėgų išformavimas. Nepaisant kritikos, sparti HTS sėkmė per naujausią puolimą sustiprino Jawlani pozicijas, o jo pažadai apsaugoti sirus ir palaikyti taikius santykius su tarptautinėmis jėgomis rodo, kad jis plėtoja „nuosaikaus džihado“ strategiją.
77.lt primena, kad sekmadienį HTS kartu su kitomis sukilėlių grupuotėmis, vadovaujamos Abu Muhamedo Al-Jawlani, užėmė Damaską ir nuvertė Bashar Al-Assad režimą, kuris valdė šalį daugiau nei 13 metų. Po ilgos pilietinio karo kovos ir per pastarąsias kelias savaites trukusio sukilėlių puolimo, žiniasklaidoje svarstoma, kad Basharas Al-Assadas galimai pabėgo į Rusiją, o opozicija paskelbė kontrolę visoje šalyje.
Rusijos žiniasklaida sekmadienį skelbė, kad B. Assadas kartu su šeima pabėgęs į Rusiją, tačiau Kremlius oficialiai šių kalbų nepatvirtinęs[5].