Futbolo žvaigždė Megan Rapinoe žarstosi transfobijos kaltinimais

Pasaulis, SportasDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Moterų sportas
Kvestionuojamas klausimas leisti translyčiams pasirodyti su kitokio pajėgumo žaidėjais. Mica Asato/ Pexels nuotrauka

Fotbolininkė kitus viešus asmenis ir net JAV valdžią kaltina prieš pat savo pasitraukimą iš sporto

Megan Rapinoe, garsi JAV moterų nacionalinės rinktinės (USWNT) futbolininkė, žinoma dėl savo drąsios pozicijos įvairiais klausimais: nuo LGBTQ+ teisių iki darbo užmokesčio lygybės. Ji dabar atkreipė dėmesį į ginčytiną transseksualių moterų dalyvavimo moterų sporte klausimą. Šis klausimas sulaukė dar daugiau dėmesio jos paskutinio pasirodymo Pasaulio moterų futbolo čempionate išvakarėse.

M. Rapinoe aštriai dalijasi kaltinimais ir ne kartą išreiškė savo susirūpinimą ir nerimą dėl neseniai JAV priimtų teisės aktų, kuriais siekiama užkirsti kelią transseksualių moterų dalyvavimui moterų sporte. M. Rapinoe apgailestavo, kad tokia politika pažeidžia ir nuvertina šių asmenų žmogiškąjį orumą. Sportininkė tiegia, kad mes, kaip tauta, bandome įteisinti piliečių žmogiškumo sumenkinimą.

Jos susierzinimas buvo ypač nukreiptas į moterų sporto instrumentalizavimą šiose diskusijose. Ji išreiškė savo nepasitenkinimą skaydama, kad dabar staiga mums rūpi moterų sporto sąžiningumas. Ji mano, kad tik dabar staiga buvo pradėta reikšti susirūpinimą moterų sportu[1].

Tai visiška nesąmonė pasak sportininkės. Kvestionuodama pasakojimą apie translyčių moterų naudojimąsi savo translyte tapatybe sporte, M. Rapinoe pareiškė, kad tai nepagrįstas argumentas, ir paprašė pateikti tokių įrodymų. M. Rapinoe pastabos pasirodė po jos sprendimo pasitraukti iš profesionalaus futbolo pasibaigus 2023 m. Nacionalinės moterų futbolo lygos (NWSL) sezonui[2].

Futbolininkė
Sporto pasaulis diskutuoja apie naujus įstatymus. Rfstudio/ Pexels nuotrauka

Kalbas ir nepasitenkinimą aštrina vis griežtesni apribojimai translyčiams

Per pastaruosius kelis mėnesius transseksualių moterų dalyvavimas įvairiose sporto šakose tapo opiu klausimu, paskatinusiu įgyvendinti daugybę ribojančių taisyklių. Kovo mėnesį Pasaulio lengvosios atletikos organizacija (WA) pristatė naujas taisykles, pagal kurias tam tikriems asmenims neleidžiama dalyvauti moterų lengvosios atletikos varžybose.

Šie apribojimai taikomi sportininkams, kurie yra išgyvenę tai, ką WA vadina vyrišku brendimu ir draudžia jiems dalyvauti moterų pasaulio reitingo varžybose. Sporto pasualio atstovai ir vadovai teigia, kad tai yra nesąžininga kitų moterų sporto atstovių atžvilgiu, nes vyriška jėga ir ištvermė, kuria pasižymi ir translytės moterys suteikia joms pranašumą tarp daugumos žaidėjų, kurios yra biologinės moterys.

Tuo pat metu kelios JAV valstijos priėmė įstatymus, kuriais ribojama galimybė translyčiams jaunuoliams gauti hormonų terapijos, vadinamosios lytinio brendimo blokatoriais, paslaugas. Šie įstatymai verčia kai kurias transseksualias mergaites patirti būtent šį vyrišką brendimą, kurio WA nuostatomis būtent ir siekiama išvengti, kad jos negalėtų dalyvauti moterų varžybose.

Balandžio mėnesį JAV Atstovų Rūmai balsavo už respublikonų įstatymo projektą, kuriuo siekiama uždrausti translyčiams sportininkams dalyvauti moterų ir mergaičių sporto varžybose federaliniu lygmeniu finansuojamose mokyklose ir švietimo įstaigose. Nors mažai tikėtina, kad įstatymo projektas bus priimtas demokratų kontroliuojamame Senate, vis dėlto tai rodo, kad respublikonai deda pastangas atkreipti dėmesį į šį klausimą.

Įstatymų rengėjai siekia lygybės, bet kyla translyčių stigmatizavimo klausimas

Tokios JAV politikų iniciatyvos atitinka respublikonų programą įvairiose valstijose, kuriomis siekiama priimti panašius įstatymus. Įstatymo projektu siekiama užkirsti kelią transseksualioms moterims ir mergaitėms dalyvauti sporto moterų komandose. Jame siūloma iš dalies pakeisti federalinius įstatymus, nustatant, kad asmens biologinė lytis gimimo metu būtų vienintelis lytį lemiantis veiksnys, kad būtų laikomasi IX antraštinės dalies nuostatų lengvosios atletikos srityje[3].

IX antraštinė dalis yra federalinis įstatymas, kuriuo draudžiama diskriminacija dėl lyties bet kurioje švietimo programoje ar veikloje, gaunančioje federalinę finansinę paramą. J. Bideno administracija į įstatymo projektą reagavo balandžio mėn. politiniu pareiškimu. Pareiškime pabrėžiama, kad esant didelei translyčių jaunuolių psichikos sveikatos krizei, nacionalinis įstatymas, dar labiau stigmatizuojantis šiuos vaikus, yra ne tik nereikalingas, bet ir žalingas.

Pareiškime J. Bideno administracija remianti LGBT judėjimą įspėja, kad toks įstatymas sustiprintų esamą riziką, su kuria susiduria šie mokiniai. Nepaisant to, transseksualių sportininkų klausimas yra kontraversiška tema visame pasaulyje.

M. Rapinoe kritikuoja ir transfobija kaltina tiek šalį, tiek garsius asmenis, jos kritikus

Ji apkaltino kritikus, kad šie savo argumentais demonstruoja transfobijai būdingus argumentus, nes neigia translyčių moterų moteriškumą. M. Rapinoe nuomone, sporto grožis slypi jo įtraukume ir džiaugsme žaisti su kitais. Ji kritikuoja pernelyg didelį dėmesį varžyboms ir pergalei, kai pamirštamos su tuo susijusios žmonių gyvybės. Mes kalbame apie žmonių gyvenimus. Būtent nuo to turime pradėti, sako ji.

Megan Rapinoe, garsi futbolo pasaulio asmenybė, nedvejodama prisiima kaltę dėl vykstančių ginčų, susijusių su transseksualiais sportininkais. Prieš Pasaulio moterų futbolo čempionatą išsamiame interviu, M. Rapinoe išsakė kritiką Dave’ui Chappelle’ui, Martinai Navratilovai ir Sagei Steele dėl jų nepritarimo transseksualių moterų dalyvavimui moterų sporte.

Futbolininkė tvirtai pareiškė, kad humoras translyčių asmenų sąskaita tiesiogiai prisideda prie žodinio ar kitokio smurto prieš šiuos asmenis. Tad kai tokie veikėjai kaip Martina, Sage ar kiti išreiškia savo požiūrį šia tema, žmonės tai suvokia ne tik elitinio sporto kontekste. Vietoj to tai, ką jie išgirsta, lemia jų bendrą požiūrį į translyčius asmenis kasdieniame gyvenime. M. Rapinoe toliau viešai reikškia nusivylimą politika, nukreipta prieš transseksualius sportininkus.

Ji teigė, kad erzina šiose diskusijose minimas moterų sportas, kuris paverčiamas ginklu. Pasak jos, tai akivaizdi klaida. Ji savo garsias kalbas pateikia kaip iššūkį bet kam pateikti įrodymų, kad translyčiai asmenys sistemingai naudojasi savo translyte tapatybe sporte. Konkrečiai 2021 m. D. Chappelle atkreipė žiniasklaidos dėmesį, kai savo specialioje komedijos laidoje palietė transseksualų klausimus, gindamas J. K. Rowling, kuri buvo kaltinama transfobija.

Pasitraukimas iš pasaulinio sporto su dideliu trenksmu

38-erių metų M. Rapinoe, kuri yra prie savo ketvirtojo ir paskutinio pasaulio čempionato, prasidėsiančio liepos 20 d., slenksčio, anksčiau šį mėnesį paskelbė, kad pasibaigus dabartiniam sezonui pasitrauks iš NWSL. Tikimasi, kad Rapinoe, kuri yra svarbi JAV moterų futbolo šalininkė, šiame, galimai jai paskutiniame, turnyre atliks labiau mentorės vaidmenį ir vadovaus jaunesnėms žaidėjoms, kai komanda sieks trečios iš eilės pergalės Pasaulio taurės turnyre.

Apmąstydama savo kelionę, M. Rapinoe atstovų išplatintame pareiškime sakė, kad turėjo tokią neįtikėtiną karjerą, keliavo po pasaulį ir sutiko tokių nuostabių žmonių. Ir visa tai tik šio žaidimo dėka. M. Rapinoe yra pirmoji baltaodė sportininkė, atsiklaupusi per nacionalinį himną, po 2016 m. Colino Kaepernicko protesto. 2012 m. ji viešai prisipažino esanti homoseksuali.

Olimpinio aukso medalio laimėtoja ir dukart Pasaulio taurės čempionė taip pat buvo viena pagrindinių žaidėjų USWNT kovoje dėl vienodo darbo užmokesčio. Pripažindamas jos indėlį, JAV prezidentas Joe Bidenas 2022 m. apdovanojo M. Rapinoe Prezidento laisvės medaliu. Sportininkė šį mėnesį paskutinį kartą pasirodys pasaulio čempionate, kai JAV moterų rinktinė vyks į Australiją ir Naująją Zelandiją, siekdama sukurti istoriją ir iškovoti trečią titulą iš eilės.

Sportininkė
Megan Rapinoe futbolo aikštyne. Socialinių tinklų nuotrauka

Į garsius aktyvistės pasisakymus reaguoja ir teniso legendos

Teniso ikona Martina Navratilova trumpai atsakė į neseniai Megan Rapinoe išsakytus komentarus apie transseksualių moterų varžybas moterų sporte. Kadangi M. Rapinoe ruošiasi paskutiniam pasaulio čempionatui, kuris vyks šį mėnesį, jos pastabos šiuo klausimu tapo diskusijų objektu.

Neseniai duodama interviu futbolininkė aptarė moterų sporte dalyvaujančių transseksualių sportininkių klausimą. Ji patvirtino, kad yra pasirengusi priimti transseksualę moterį į JAV nacionalinę rinktinę, net jei tai reikštų, kad ji pakeistų cislytės lyties moterį. M. Navratilova, susipažinusi su M. Rapinoe pastabomis, atsakė trumpai, bet aštriai: Ji pakomentavo situaciją vienu žodžiu: oho (Yikes).

Nors M. Navratilova, devynis kartus Vimbldono čempionė, yra stipri LGBTQ+ bendruomenės gynėja, ji viešai prieštaravo idėjai, kad transseksualios moterys sporte varžytųsi su cislytėmis (nuo gimimo) moterimis. Anksčiau ji pagyrė Pasaulio lengvosios atletikos federaciją už tai, kad ji įgyvendino politiką, neleidžiančią transseksualėms moterims dalyvauti moterų varžybose. M. Navratilova gyrė tai kaip žingsnį teisinga linkme.

Po Pasaulinės lengvosios atletikos organizacijos pareiškimo M. Navratilova, kalbėdama su JK žiniasklaida, pasiūlė, kad geriausia būtų sukurti kategorijas biologinėms moterim ir biologinėms mergaitėms bei atskirą atvirą kategoriją. Priešingai, M. Rapinoe buvo tarp 40 profesionalių sportininkių, kurios balandžio mėn. parašė laišką Atstovų rūmų įstatymų leidėjams, kuriame nepritarė Mergaičių ir moterų apsaugos sporte įstatymui. Jos teigė, kad šis įstatymas atims iš moterų ir mergaičių galimybę naudotis dalyvavimo sporte teikiama psichine ir fizine nauda sveikatai.