Suprasti akimirksniu
  • Valstijai teks perdaryti savo įstatymus
  • Nuspręsta, bet situaciją dar gali pakeisti rinkėjai
  • Teisėjo Džordžo Labargos įtikinti nepavyko
Šaltiniai
Nėštumas
Nėštumo pokyčiai, Yuo Tube stop kadras

Valstijai teks perdaryti savo įstatymus

Minėtas sprendimas numato drastiškus pokyčius Floridos teisinėje bazėje, kadangi įstatymai ir teismo sprendimai panaikino du trečdalius anksčiau galiojusio laiko arba 18 savaičių, per kurį moteris galėjo apsispręsti, ar pasidaryti abortą.[1]

Floridos Aukščiausiasis Teismas pirmadienį patvirtino abortų draudimą nuo 15-os nėštumo savaitės.

15-ąją nėštumo savaitę kūdikio ilgis nuo viršugalvio iki sėdmenų jau siekia 10 cm, jis sveria apie 50-60 gramų. Ultragarso metu galima pamatyti, kaip kilnojasi mažylio krūtinė: jis įkvepia ir iškvepia vaisiaus vandenis. Toks „pratimas“ padeda vystytis plaučių oro maišeliams.[2]

Tai - svarbus sprendimas, panaikinęs 34 metus trukusį precedentą, kuriuo buvo nuspręsta, kad valstijos Konstitucijos privatumo nuostata apsaugo moters teisę nutraukti nėštumą.

6 teisėjams prieš vieną, teisėjui Džordžui Labargai (Jorge Labarga) nepritariant, teisėjų kolegija patvirtino valstijos abortų draudimo, priimto įstatymų leidėjų ir pasirašyto gubernatoriaus Rono DeSantiso (Ron De Santis) 2022 m., konstitucingumą.

Taip pat pradedamas taikyti šešių savaičių draudimas, žinomas kaip Širdies plakimo apsaugos įstatymas, kurį R. DeSantis pasirašė balandį, kai ruošėsi kandidatuoti į prezidentus. Šešių savaičių draudimas įsigalios po 30 dienų.

Nuspręsta, bet situaciją dar gali pakeisti rinkėjai

Sprendime teismas taip pat nurodė, kad „atsitraukia“ nuo savo ilgamečio precedento 1989 m. byloje, žinomoje „In re T.W.“, kurioje tuomet pareiškė, kad valstijos konstitucinė teisė į privatumą suteikia didesnes teises į privatumą, nei numato JAV Konstitucija. Tame sprendime buvo teigiama, kad įstatymas, reikalaujantis tėvų sutikimo abortui, pažeidžia teisę į privatumą.

Tačiau tuo pat metu teisėjai pritarė Konstitucijos pataisai, skirtai šio lapkričio mėn. valstijos mastu vykstančiam balsavimui, kuria siekiama garantuoti galimybę Floridoje atlikti abortus, o tai rodo, kad paskutinis žodis priklausys rinkėjams.

Daugumos sprendime, kurio autorė yra teisėja Džeimė Grosans (Jamie Grosshans), ji teigė, kad teismas darė išvadą, jog pagal privatumo išlygą nėra pagrindo pripažinti statutą negaliojančiu.

„Tai darydami mes atsitraukėme nuo savo ankstesnių sprendimų, kuriuos atmetė ir Aukščiausiasis Teismas, bei nusprendėme, kad privatumo sąlyga garantuoja teisę pasidaryti abortą iki antrojo trimestro pabaigos“, - patikslino Dž. Grosans.

Ji pridūrė, kad tarp „privatumo“ ir abortų yra tik „neryškus ryšys – problema, kuri, skirtingai nei kiti privatumo klausimai, tiesiogiai susijusi su besivystančios žmogaus gyvybės ir nėščios moters interesais“.

Teisėjo Džordžo Labargos įtikinti nepavyko

1980 metais rinkėjai nebūtų supratę teisės „nepaisyti ir išlikti laisviems nuo Vyriausybės kišimosi į asmens privatų gyvenimą“, apimančios teisę į abortą, sakoma nuomonėje.

„Iš tiesų, mūsų privatumo sąlygos jurisprudencija, nesusijusi su abortų kontekstu, pripažįsta, kad teisė neleidžia daryti žalos trečiosioms šalims“, – priduriama joje.

Komentuodamas savo nesutikimą, Dž. Labarga išsakė kontrargumentus.

„Esu įsitikinęs, kad 1980 m. (kai rinkėjai patvirtino ginčijamą privatumo nuostatą kaip savo pataisą), Floridos rinkėjas suprato, kad siūloma privatumo pataisa apima plačią abortų apsaugą, - nurodė jis. - Yra pagrįstų įrodymų, kurie didžiąja dalimi patvirtina išvadą, kad visuomenė suprato teisę į privatumą, apimančią teisę į abortą. Roe dominavimas viešajame diskurse neleidžia įsivaizduoti, kad 1980 m. Floridos rinkėjai nesiejo abortų su teise į privatumą.‘

Prieš 15 savaičių draudimą abortas Floridoje buvo leidžiamas iki 24 savaičių po nėštumo, o ši riba nustatyta 1992 m. JAV Aukščiausiojo Teismo sprendimu ir saugoma In re T.W. nutarimu, kuriame buvo nurodyta valstybės Konstitucijos privatumo nuostata.

Toks sprendimas priimtas po to, kai R. DeSantis išsakė priekaištus gyvybės šalininkams už tai, kad jie nebuvo pakankamai agresyvūs kovodami su abortus remiančiomis iniciatyvomis, nes JAV Aukščiausiasis Teismas 2022 m. panaikino sprendimą Roe prieš Veidą ir suteikė valstybėms teisę pačioms reguliuoti abortų darymo tvarką.

„Planned Parenthood of Southwest“ ir „Central Florida“ užginčijo 15 savaičių draudimą kaip privatumo sąlygos pažeidimą. Jų advokatė Vitnei Vait (Whitney White) tvirtino, kad draudimas asmeniui be Vyriausybės kišimosi priimti giliai asmeninį sprendimą dėl šeimos, kūno ir sveikatos, yra teisės, kurią garantuoja pataisa, pažeidimas.

Valstybės advokatai įrodinėjo, kad liberalesnės pakraipos teisėjai suklydo daugiau nei prieš tris dešimtmečius, kai vienbalsiai nusprendė, kad rinkėjų patvirtinta privatumo nuostata valstybės konstitucijoje suteikia pagrindinę teisę į abortą.

Mėgindamas užginčyti draudimą, Floridos generalinis advokatas Henris Vitakeris (Henry Whitaker) sakė teisėjams, kad privatumo nuostata buvo klaidingai remiamasi 1989 m. byloje, ir pabrėžė, kad ji susijusi tik su duomenimis ir kita informacija. Be to, jis sakė, kad net jei išlyga būtų taikoma asmeniniams sprendimams, ji tikrai nesuteiktų teisės daryti žalos, įskaitant negimusią gyvybę.

avatar
Steponas Rokas
Autorius (-ė)
Šaltiniai
2.arrow_upward
Tevu darzelis. 15 nėštumo savaitė Tevu darzelis