Europa nori išlaikyti „Laisvosios Europos radiją“ iš ES fondų

PasaulisRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
Europa svarsto išlaikyti radiją iš ES fondų. Alexandre Lallemand/Unsplash nuotrauka

Dešimt valstybių remia idėją, kad „Laisvosios Europos radijas“ būtų išlaikomas ES fondų

Dešimt Europos Sąjungos valstybių, tarp jų ir Lietuva, susivienijo remdamos Čekijos pasiūlytą iniciatyvą – finansuoti „Laisvosios Europos radiją“ (angl. Radio Free Europe, RFE) iš Europos Sąjungos fondų. Šis žingsnis laikomas itin svarbiu siekiant išsaugoti žiniasklaidos laisvę ir demokratines vertybes tiek pačioje Europoje, tiek ir už jos ribų.

Antradienį bendrą pareiškimą pasirašė devynios ES narės – Lietuva, Latvija, Estija, Švedija, Austrija, Vokietija, Belgija, Slovėnija ir Nyderlandai. Dokumentą inicijavo Čekijos Europos reikalų ministras Martinas Dvorakas, reaguodamas į vis sudėtingesnę situaciją dėl sumažinto JAV finansavimo tarptautiniams transliuotojams, tarp jų – ir RFE.

Nors šiuo metu Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujanti Lenkija negalėjo oficialiai pasirašyti dokumento visų ES narių vardu, ji irgi aiškiai išreiškė palaikymą iniciatyvai.

„Tai tikrai įdomus pasiūlymas, bus matyti, kiek šalių prie jo dar prisijungs“, – Briuselyje surengtoje spaudos konferencijoje sakė Lenkijos Europos reikalų ministras Adamas Szlapka[1].

Lenkija, pirmininkaujanti ES Tarybai, ypač pabrėžia Europos saugumą kaip pagrindinį prioritetą. Šio saugumo dalimi ji laiko ir informacinį saugumą, kuriame svarbus vaidmuo tenka nepriklausomai žiniasklaidai, o vienu iš tokios žiniasklaidos pavyzdžiu Lenkija esą laiko ir „Laisvosios Europos radiją“.

„Laisvosios Europos radijo“ likimas pakibo ant plauko dėl nutraukto JAV finansavimo

DOGE
E. Muskas ir D. Trumpas spėjo smarkiai apkarpyti veiklą ir finansavimą Europoje. Ekrano nuotrauka

Situacija tapo itin aktuali po praėjusį penktadienį JAV prezidento Donaldo Trumpo pasirašyto įsakymo, kuriuo ženkliai sumažinamos veiklos ir personalas JAV tarptautinės žiniasklaidos agentūroje (U.S. Agency for Global Media), atsakingoje už RFE veiklą. Prie šio sprendimo netiesiogiai prisidėjo ir milijardierius Elonas Muskas, vadovaujantis JAV vyriausybės efektyvumo padaliniui ir inicijavęs ankstesnius personalo mažinimus.

Dėl šių sprendimų šeštadienį nutrūko kelių valstybės finansuojamų radijo ir televizijos transliuotojų, tarp jų ir RFE, transliacijos. Tai paskatino Europos Sąjungos šalis nedelsti ir ieškoti būdų užtikrinti nepriklausomos žiniasklaidos tęstinumą.

Bendrą pareiškimą pasirašiusios šalys paragino visas Europos institucijas ir kitas valstybes nares prisijungti prie iniciatyvos. Artimiausiu metu tikimasi platesnio šios iniciatyvos palaikymo ir aiškesnių veiksmų Europos Sąjungos institucijose.