Į Europą grįžo tamsieji amžiai, o klimato kaitos lobistams patinka, kad grįžta chaosas ir kontrolė
Europa išgyvena etapą, kuris veda į didžiulę energetikos krizę, kai nutrūksta elektros energijos tiekimas, ribojami maisto produktų kiekiai, o šviesai naudojamos žvakės. Sankcijos Rusijai stipriai veikia energetikos krizę ir atsiranda vis daugiau problemų su elektra, dujomis. Atrodo, kad Europos Sąjungoje (ES) bus vis sunkiau plėtoti verslus ir tvarkytis su energijos krize[1].
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra paskelbtas vienu iš metų galingiausių veikėjų – už Europos žaliosios darbotvarkės skatinimą. Įsiveržęs į Ukrainą ir manipuliuodamas energijos tiekimu, kad pakirstų Europos paramą Kijevui, V. Putinas pasiekė tai, ko nepavyko pasiekti daugeliui žaliųjų kampanijos dalyvių. Jo dėka, švari energija dabar yra esminis Europos saugumo klausimas[2].
Tuo tarpu Europa, siekdama nutraukti iškastinio kuro naudojimą, taip smarkiai aplenkė Jungtines Valstijas, kad daugelis JAV politikų, aplinkosaugininkų ir žiniasklaidos atstovų į tai žiūri su pavydu. Tačiau kaip sekasi įgyvendinti Europos žaliąjį naująjį kursą dabar, kai V. Putinas šitaip veikia ES energijos krizę?
Kol kas rezultatai, švelniai tariant, nedžiuginantys. Europą ištiko epinė energetikos krizė: elektros energijos normavimas, elektros energijos tiekimo sutrikimai, 10 JAV dolerių už galoną benzino, o vyriausybės skatina piliečius naudoti žvakes apšvietimui ir kūrenti malkas šildymui.
Energetikos krizė ES: kas vyksta konkrečiose šalyse?
Europa grįžta į tamsiuosius amžius. Klimato kaitos advokatams tai gali patikti, bet kai kurios šalys patiria didelius nuostolius. Šveicarija jau kalba apie draudimą naudotis elektra varomais automobiliais, nes taip bandoma taupyti elektrą ir išvengti jos visiško atjungimo. Kartu ji skatina žmones važiuoti traukiniu apsipirkti maisto produktų, tačiau pripažįsta, kad traukinių eismas taip pat gali sutrikti.
Paryžiaus pareigūnai nurodė, kad vietos valdžios institucijos privalo parengti elektros energijos tiekimo nutraukimo planus, pagal kuriuos elektros energijos suvartojimas sumažėtų iki 38 %. Prancūzijos vyriausybė pranešė, kad kartu su Švietimo ministerija rengia planus, kaip rytais uždaryti mokyklas, jei vietovę paveiktų nuolatinis elektros energijos tiekimo nutraukimas.
Vokietija vėl atidaro uždarytas atomines elektrines, kad išvengtų nuolatinių elektros energijos tiekimo sutrikimų[3]. Vokietijoje energijos trūksta tiek daug, kad vienas sparčiausiai augančių energetikos sektorių yra akmens anglis. Taip yra todėl, kad vokiečiai paskelbė karą gamtinėms dujoms, todėl dėl savo pačių sukeltos energetikos krizės jie priversti naudoti energijos šaltinį, kuris išskiria daugiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Mediena taip pat tampa pagrindiniu namų šildymo šaltiniu. Grįžo tamsieji amžiai.
Vyriausybė taip pat rengia kovos su elektros energijos tiekimo sutrikimu planus, kuriuose numatyta iki dviejų valandų per dieną sutrumpinti parduotuvių darbo laiką, išjungti šildymo sistemas naktiniuose klubuose, o kitus pastatus šildyti ne daugiau kaip iki 20 laipsnių pagal Celsijų. Taip pat gali būti uždraustos internetinės transliacijos paslaugos ir žaidimų konsolės. Gali būti išjungtos kalėdinės lemputės, uždaryti visi sporto stadionai ir laisvalaikio centrai.
Europa siekia tapti žalia, bet vėjo ir saulės energijos eksperimentas jau patyrė didžiulę nesėkmę
Europa ėmėsi vėjo ir saulės energijos, bet šis eksperimentas patyrė didžiulę nesėkmę. Šie kraštutiniai energijos šaltiniai neveikia ir negali būti pritaikyti pramoninei ekonomikai. Ir kuo labiau jie neveikia, tuo labiau reikia policinės valstybės įsikišimo su fašistine ekonomikos ir asmeninio elgesio kontrole[4].
Europos Sąjunga balsavo už tai, kad tam tikromis aplinkybėmis į tvariųjų energijos šaltinių taksonomiją būtų įtrauktos kai kurios konkrečios gamtinių dujų ir branduolinės energijos rūšys. Šiems šaltiniams nustatyti laiko apribojimai ir konkretūs emisijų atskleidimo reikalavimai.
ES tebėra teisiškai įpareigota iki dešimtmečio pabaigos sumažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį bent 55 %, o 2050 m. tapti neutrali klimato atžvilgiu.
Europos taksonomija yra jos klasifikavimo sistema, skirta investuotojams, politikos formuotojams ir bendrovėms apibrėžti aplinką tausojančią ekonominę veiklą. Ši oficiali ES nuomonė yra svarbi, nes ji turi įtakos projektų finansavimui, nes regionas renkasi kelią, kaip spręsti klimato kaitos problemas.
Balsavimas dėl gamtinių dujų ir branduolinės energijos buvo surengtas po vasario mėnesį priimto balsavimo, kuris prilygo referendumui dėl itin prieštaringai vertinamos sprendimo dalies. JAV energetikos informacijos asociacijos duomenimis, gamtinės dujos išmeta 58,5 proc. daugiau anglies dioksido nei anglis. Branduolinė energija neišskiria jokių teršalų, nors ir sulaukia kritikos dėl radioaktyviųjų atliekų saugojimo problemos.
Naujos branduolinės elektrinės, kuriose naudojamos pažangiausios technologijos, ir esamų elektrinių eksploatavimo trukmei pratęsti skirtos modifikacijos gali būti patvirtintos iki 2040 arba 2045 m.