ES persiveda 1,5 mlrd. eurų už nusavintą rusų turtą – pasidengs Ukrainos ginklų skolas

Nuomonės, Pasaulis, Regionai, SaugumasSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Centrinis bankas
Centrinis Rusijos bankas, kurio aktyvus siekia nusavinti Vakarai, CB nuotrauka

Ukrainai skiriami pirmieji iš Rusijos nusavinti 1,5 mlrd. eurų

Liepos 26 d. ES nusprendė nusavinti ir pervesti Europos Komisijos fondams Ukrainai skirtą pirmąją 1,5 milijardo eurų dalį, gautą iš pajamų reinvestavus įšaldytą Rusijos Federacijos turtą, 90 proc. šių pinigų bus skirta kompensuoti ES šalims už ginklų tiekimą Kijevui, nurodė Europos Komisija. Kitos dalies tikimasi sulaukti 2025 m. kovo mėn.

„Šiandien pervedėme 1,5 milijardo eurų pajamų iš Rusijos įšaldyto turto Ukrainos gynybos ir atstatymo reikmėms“, – tinkle „X“ tądien džiaugėsi EK vadovė Ursula von der Lejen (Ursula von der Leyen).

Europos Komisija paskelbė dokumentą, kuriame paaiškinama ši precedento pasaulio istorijoje neturinti procedūra. Pagal šį dokumentą šios lėšos nebus tiesiogiai skiriamos Kijevui, pinigai pateks į Europos Komisijos fondus, daugiausia į Europos taikos fondą, kad būtų kompensuota ES šalims už ginklus.

90 proc. pinigų bus skirta ginklams

„Šie pinigai bus nukreipti per Europos taikos fondą ir Ukrainos paramos fondą Ukrainos kariniams pajėgumams ir šalies atstatymui remti, – paaiškino EK. – 90 proc. šių lėšų bus skirta Europos taikos fondui ir 10 proc. – Ukrainos paramos fondui, kuris naudojamas atitinkamai kariniams ir atstatymo poreikiams finansuoti.”

Europos taikos fondo lėšos naudojamos kaip kompensacija ES šalims už ginklų tiekimą Kijevui (vidutiniškai 40 proc. perduotų ginklų ir šaudmenų kainos), o Ukrainos paramos fondo pinigai naudojami, pavyzdžiui, mokėti už elektros generatorių tiekimą Kijevui. Abu fondus valdo EK. Pastaroji taip pat teigė, kad kol kas pajamos nusavinamos tik iš turto, užblokuoto „Euroclear“ sąskaitose Belgijoje, kas reiškia, kad iš tikro pinigai paprasčiausiai pervedami iš „Euroclear“ sąskaitų į EB sąskaitas.

Specialistai – tai teisiškai niekinė tezė

Europos Komisijos veiksmai, kuriais siekiama nusavinti valstybės turtą, neturi precedento. Jie grindžiami 2024 m. sausį EK priimtu sprendimu, kad neva pajamos iš įšaldyto Rusijos turto reinvestavimo nėra Rusijos nuosavybė. Dauguma ekspertų tiek Rusijoje, tiek pasaulyje mano, kad šis darbas yra teisiškai niekinis. Tai maždaug atitinka teiginį, kad dividendai iš banko indėlio nepriklauso šio indėlio savininkui.

Įšaldytos Rusijos Federacijos lėšos: ką tai reiškia ir koks jų likimas

Laikui bėgant paramos Ukrainos finansavimo klausimu tarp Vakarų valstybių pradėjo kelti įtampą, todėl dėmesys buvo sutelktas į tai, ar įmanoma suteikti finansinę pagalbą Ukrainai naudojant daugiau nei 300 milijardų dolerių Rusijos centrinio banko rezervų, kuriuos įšaldė G7 šalių grupė.

Sankcijas nustačiusios šalys ir toliau nesutaria dėl visiško šio turto konfiskavimo tinkamumo ir teisėtumo. Jungtinės Valstijos, remiamos Jungtinės Karalystės, Japonijos ir Kanados, primygtinai reikalauja konfiskuoti, t.y. visam laikui atimti iš Rusijos šį turtą ir perduoti jį Ukrainai.

Europos Sąjunga ir kai kurios jos valstybės narės, visų pirma Vokietija, Prancūzija ir Italija, išreiškė susirūpinimą dėl plano, nes konfiskavimą sunku suderinti su nusistovėjusiais tarptautinės teisės principais, visų pirma užsienio valstybių imunitetu, ir dėl jo galimo poveikio finansų rinkoms.

Rusijos turtas: kas, kur, kiek?

Nė viena pasaulio jurisdikcija dar nenustatė, kiek Rusijos turto ji įšaldė, teigia Valstybės Analitinio centro „Teisėkūros idėjų institutas“ vadovė Tatjana Khutor. Tačiau ji priduria, kad galime kalbėti apie 300 mlrd. JAV dolerių. Kai kurios žiniasklaidos priemonės taip pat įvardija panašią sumą. Tačiau sumos skiriasi priklausomai nuo šaltinio.

Didžioji dalis Rusijos valstybės turto ES yra užblokuota obligacijų, vertybinių popierių ir kitų finansinių priemonių, į kurias šalis agresorė investavo anksčiau, forma. Beveik visi jie yra saugomi didelių depozitoriumo įstaigų sąskaitose, vienas iš lyderių šiuo klausimu, kaip jau minėta yra „Euroclear“ (Belgija).

Tačiau už teisingumą atsakingas EK narys Didjeras Reindersas (Didier Reynders) per baigiamąją spaudos konferenciją po neseniai Hagoje vykusios tarptautinės konferencijos „Teisingumo Ukrainai atkūrimas“ teigė, kad Europos Sąjunga kuria įšaldyto Rusijos turto naudojimo Rusijos agresijos padarytai žalai kompensuoti mechanizmą.

Pasak jo, kalbame apie 37 milijardus eurų privataus ir 208 milijardus eurų Rusijos valstybinio turto, įšaldyto ES. Tai reiškia, kad turime 245 milijardų eurų sumą.

Pasaulio bankas jau apskaičiavo, kad Ukrainos atkūrimo ir rekonstravimo išlaidos siektų 411 milijardų JAV dolerių, o tai viršija įšaldyto Rusijos turto apimtį.

Kas ir kaip gali pervesti Rusijos pinigus į Ukrainą

Kaip pranešė „The Guardian“ Vakarų atsisakymas konfiskuoti įšaldytus Rusijos pinigus gali būti vertinamas kaip signalas kitiems režimams, kad jie vienu metu gali pažeisti tarptautinę teisę, gauti iš jos naudos ir išvengti bet kokios bausmės.

Jungtinėse Valstijose dabar įšaldyta apie 5 milijardus Rusijos centrinio banko JAV dolerių, kurie gali būti konfiskuoti pagal įstatymą dėl didelio pagalbos paketo Ukrainai ir kitoms sąjungininkėms, praneša AFP. 

Šį įstatymą Jungtinių Valstijų prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden) pasirašė balandžio 24 dieną. Ukrainai skirta apie 61 mlrd.

Įstatymas reikalauja, kad JAV prezidentas ir Iždo departamentas per ateinančias 90 dienų ieškotų Rusijos turtą Jungtinėse Valstijose ir per 180 dienų praneštų Kongresui apie rezultatus. Praėjus mėnesiui po procedūros pabaigos, Džo Baidenas galės areštuoti, konfiskuoti ar perduoti teises į bet kokį Rusijos valstybės turtą, priklausantį Vašingtono jurisdikcijai.

Procesas gali sulėtėti, nes Jungtinės Valstijos ir toliau konsultuosis su sąjungininkais. JAV iždo departamento vadovė Džanet Jelen (Janet Yellen) teigė, kad Jungtinės Valstijos tikriausiai nesiims jokių veiksmų, jei G7 nepareikš savo paramos.

Dar kartą pažymėtina, kad įšaldytas turtas yra Rusijos centrinio banko užsienio valiutos atsargos, kurias jis deponavo užsienio sąskaitose doleriais, eurais, svarais, jenomis ir frankais prieš karą. Didžioji jų dalis – beveik 200 milijardų eurų – laikoma vertybinių popierių pavidalu Belgijos depozitoriume „Euroclear“. Kaip minėta pirmiau, obligacijos gauna pelną.

Jungtinėje Karalystėje buvo įšaldyta apie 30 milijardų eurų Rusijos turto. Didžioji Britanija yra pasirengusi skolinti Ukrainai visą įšaldytą Rusijos centrinio banko turtą, remdamasi tuo, kad Rusijos Federacija vis dar bus priversta mokėti reparacijas pasibaigus karui.

Apie tai kovo mėnesį paskelbė britų užsienio reikalų sekretorius Deivas Kameronas (David Cameron). Pasak jo, šis turtas bus naudojamas kaip kompensacijų mokėjimo garantija. Taip pat Didžiojoje Britanijoje buvo įšaldytas Rusijos asmenų privatus turtas, iš viso apie 20 milijardų Rusijos rublių.

Dar kovo 21 dieną ES lyderiai susitarė konfiskuoti didelę dalį perteklinio pelno, gauto iš įšaldyto Rusijos turto, ir perduoti jį Ukrainai, kuri šiemet galėtų gauti 3 milijardus eurų.

Kremlius, žinoma, tai pavadino šiurkščiu tarptautinės teisės pažeidimu.