Australija griežtina elektroninių cigarečių pardavimo tvarką
Reaguojant į elektroninių cigarečių populiarumą tarp paauglių, Australijos vyriausybės parengtame įstatymo projekte suaugusieji elektronines cigaretes galės įsigyti vaistinėse, o jaunesni nei 18 metų asmenys elektronines cigaretes galės įsigyti tik pateikę gydytojo receptą. Nors vyriausybė perspėja, kad jei nebus imtasi skubių priemonių, išaugs nuo nikotino priklausomų žmonių karta, bus skiriamos papildomos lėšos, skirtos paremti jaunimą, metantį rūkyti elektronines cigaretes. Įstatymas, kuris įsigalios nuo liepos 1 d., Australija taps pirmąja šalimi, kuri uždraus elektronines cigaretes.[1]
Lietuvoje elektroninės cigaretės toliau sėkmingai pardavinėjamos
Nuo 2022 m. gegužės 1 d. mūsų šalyje pasikeitė Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatyme (toliau – Įstatymas) įtvirtintas elektroninės cigaretės apibrėžimas.[2]
Iki tol galiojusiame Įstatyme elektroninių cigarečių apibrėžimas apėmė daugkartines elektronines cigaretes ir vienkartines elektronines cigaretes, kurių sudėtyje yra nikotino. Pasikeitus apibrėžimui, elektroninės cigaretės sąvoka buvo išplėsta ir apima ir tas vienkartines elektronines cigaretes, kurių sudėtyje nėra nikotino. Tai reiškia, kad nuo 2022 m. gegužės 1 d. elektroninėms cigaretėms ir jų pildyklėms be nikotino taikomi tie patys Įstatymo ir kitų teisės aktų reikalavimai kaip ir elektroninėms cigaretėms, jų pildyklėms su nikotinu, įskaitant ir reikalavimą turėti licenciją verstis su tabako gaminiais susijusių gaminių gamyba, didmenine ar mažmenine prekyba, norint parduoti ir laikyti su tabako gaminiais susijusius gaminius. Taip pat bus draudžiama minėtų gaminių prekyba asmenims, jaunesniems kaip 18 m., jų reklama, nuotolinė prekyba ir kt.
Pažymima, kad pasikeitus elektroninių cigarečių apibrėžimui naujos licencijų rūšys neatsirado, todėl įmonėms, jau turinčioms licencijas verstis gamyba, mažmenine ir (ar) didmenine prekyba su tabako gaminiais susijusiais gaminiais, kreiptis dėl naujų licencijų išdavimo nereikėjo.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas atkreipė dėmesį į tai, kad nuo 2022 m. gegužės 1 d. pateikti Lietuvos Respublikos rinkai galima tik tas elektronines cigaretes ir jų pildykles be nikotino, apie kurias yra pateiktas pranešimas ES bendru elektroniniu registravimo portalu EU-CEG, o nuo pranešimo pateikimo yra praėję ne mažiau kaip 6 mėnesiai.
Sugriežtinti elektroninių cigarečių prekybos Lietuvoje nepavyko
Seimas nepritarė iniciatyvai elektroninėmis cigaretėmis prekiauti tik vaistinėse su gydytojo receptu. Seimūnai po svarstymo balandžio viduryje atmetė tokias Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisas.[3]
Pataisas teikė kelios dešimtys parlamentarų, kuriuos įkvėpė Australijos pavyzdys, kur siekiant padėti žmonėms išsigydyti nuo priklausomybės tabakui leista e. cigaretėmis prekiauti tik vaistinėse ir paskyrus gydytojui.
Sveikatos reikalų komitete dirbantis Linas Slušnys po balsavimo tikino, kad priėmus tokią tvarką padidėtų šeimos gydytojų, kuriems reikėtų išrašinėti receptus, darbo krūvis: „Eiles padidinsime pas šeimos gydytojus“.
L. Slušnys pabrėžė, kad siekiant mažesnio tokių cigarečių prieinamumo būtų galima drausti jas rūkyti „patraukliose lankytojams vietose“.
Vienas pakeitimų iniciatorių, „valstietis“ Aurelijus Veryga yra sakęs, kad mažinti e. cigarečių prieinamumą būtina, nes tai padėtų kontroliuoti tokiose cigaretėse esančių medžiagų vartojimą. Visgi jo argumentai liko neišgirsti, o elektroninės cigaretės, kuo nesunku įsitikinti praėjus pro bet kurią mokyklą, tarp jaunimo tik populiarėja. Ir nepastebima, kad kas nors dėl to labai nerimautų arba kad būtų vykdomos kokios nors kontrolės ir prevencijos priemonės. Valdžiai jaunimo ateitis rūpi tik deklarcijose ir popieriuose?
Laužome mitą – elektroninės cigaretės nekenkia sveikatai
Elektroninės cigaretės pasaulyje kelią didelį susirūpinimą. Mokslininkai iš visų jėgų stengiasi atrasti atsakymus dėl šių prietaisų žalos sveikatai, tačiau tai vis dar lieka populiarus įrenginys jaunimo tarpe ir tai kelia susirūpinimą.[4]
Elektroninės cigaretės išplitimas prasidėjo Kinijoje 2003 m., Europoje ir JAV šis prietaisas buvo registruotas 2006-2007 m. Šios elektroninės cigaretės išvaizda nedaug kuo skyrėsi nuo įprastinės tabako cigaretės, dėl šios priežasties paplitimas jaunimo tarpe nebuvo toks didelis. Tačiau vėliau dizainai, įrenginių dydžiai skyrėsi ir tokiu būdu buvo paprasčiau pasiekti jauną žmogų.
Apie elektronines cigaretes yra nemažai mitų, todėl peržvelkime dažniausiai sklandančius tarp mūsų.
Gaminant elektroninių cigarečių užpildus yra naudojamas glicerinas arba propilenglikolis. Glicerinas – dirbtinis saldiklis, jis tirštas, tąsus, bekvapis ir beskonis skystis, šią medžiagą galima sutikti maisto pramonėje ar net koncertinėse dūmų mašinose. Propilengklikolis – skaidrus, bespalvis, tirštas, bekvapis skystis, kuris taip pat yra naudojamas maisto, kosmetikos, šildymo sistemose, dažų ar lakų pramonėse. Nors šios medžiagos nėra kenksmingos, tačiau rūkant elektroninę cigaretę, jos būna kaitinamos iki 250°C, todėl skylą į toksiškus junginius – formaldehidą ir acto rūgšties aldehidą.
Reiktų nepamiršti ir svarbaus fakto, jog įkvepiami elektroninės cigaretės garai, kitaip nei tabako, pasisklaido po visą plaučių tūrį, tai tik paspartina plaučių pažeidimus. Taip pat, pastebėta, jog vartojantys šiuos įrenginius turi problemų su širdies ritmo sutrikimais, kraujo krešumu, stiprėja aterosklerotiniai pažeidimai ir tokiu būdu spartėja širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimas.
Nustatyta, jog elektroninių cigarečių vartotojai turi 1,79 didesnę riziką susirgti miokardo infarktu nei nerūkantieji.
Naujas rūpestis – elektroninės cigaretės ir suskystina marihuana
2019 m. pasaulyje pastebėta, jog į gydymo įstaigas dažnai kreipiasi jaunuoliai su sunkiais plaučių pažeidimais, šiai tendencijai didėjant atsirado ir naujos ligos pavadinimas -EVALI. Dažniausiai ši liga nustatoma tiems, kurie garino skysčius su suskystina marihuana (THC). EVALI sukelia abipusius progresuojančius plaučių pažeidimus, todėl kai kuriems pacientams prireikia dirbtinai plaučius intubuoti ir ventiliuoti ir tai gali tęstis visą gyvenimą. Šis ligos amžiaus vidurkis – 21 metai, todėl tai verčia susimąstyti.
Kiekvienas iš mūsų esame atsakingi už sprendimus, kuriuos priimame dėl savo sveikatos, todėl rinkites atsakingai.