Suprasti akimirksniu
  • Turistų pamėgtame Ispanijos regione – stichinės sausros ir vandens ribojimai
  • Nauji ribojimai taps galvos skausmu tiek vietiniams, tiek ir turistams
  • Vanduo gali būti importuojamas laivais, tačiau perspėjama dėl užterštumo pavojaus
  • Šių metų sausis buvo šilčiausias per šešis dešimtmečius
Šaltiniai
Ispanija
Katalonija kenčia nuo sausros. Miriam Espacio/Unsplash nuotrauka

Turistų pamėgtame Ispanijos regione – stichinės sausros ir vandens ribojimai

Iki vasaros – dar daug laiko, tačiau kai kurios Europos valstybės jau dabar susiduria su sausromis. Ispanijoje, Katalonijos regione sausros trunka tiek ilgai, kad regiono valdžia dėl to jau paskelbė nepaprastąją padėtį.

Tai reiškia, kad Barselonoje bei visuose kituose aplinkiniuose regiono miestuose ir miesteliuose yra įvedami vandens apribojimai.

Toks žingsnis žengtas po to, kad vandens atsargos regione sumažėjo iki 16 proc. žymos. Tai yra būtent tokia riba, kurią pasiekus jau galia skelbti nepaprastąją padėtį[1].

O apie tai buvo kalbama jau kuris laikas, tačiau anksčiau diskusijos dėl nepaprastosios padėties buvo stabdomos, kalbėta apie tai, kad bent jau Barselonos gyventojai neviršija 200 litrų per dieną suvartojamo vandens kiekio, o visuotinis vandens slėgio sumažinimas daugiabučiuose, diskriminuotų viršutiniuose aukštuose gyvenančius žmones.

Tačiau kritinė padėtis privertė imtis nepopuliarių priemonių. Paskelbdamas apie jas, Katalonijos regiono vadovas Pere Aragonesas sakė, kad kai kuriose vietovėse jau trejus metus visiškai nelyja.

Jis apibūdino visą šią padėtį kaip didžiausią sausrą šiuolaikinėje šalies istorijoje ir atkreipė dėmesį į tai, kad vandens lygis kai kuriuose Katalonijos rezervuaruose yra visiškai išsekęs.

Apskaičiuota, kad Katalonijoje turi iškristi 500 mm lietaus, kad būtų kompensuotas pastarojo meto drėgmės trūkumas. 

Andalūzija taip pat kovoja su didele sausra, o regiono valdžios institucijos įspėjo, kad šią vasarą Sevilijoje ir Malagoje reikės apriboti vandens vartojimą, jei iki tol taip ir nebus sulaukta pakankamai lietaus.

Andalūzija ir Katalonija net kalba apie tai, jog ruošiasi prireikus importuoti gėlo vandens laivais[2].

Nauji ribojimai taps galvos skausmu tiek vietiniams, tiek ir turistams

Sausra privers ispanus prisitaikyti prie naujos realybės. Šiaurinėje Katalonijos dalyje jau buvo taikomos tokios priemonės, kaip 20 proc. sumažintas žemės ūkio plotų drėkinimas ir draudimas laistyti viešuosius parkus.

Dabar tokios priemonės bus taikomos platesniu mastu. Viešieji ir privatūs baseinai bus uždaryti, išskyrus sporto centruose esančius baseinus, taip pat įvestas draudimas naudoti gėlą vandenį plaukimo baseinuose, o automobilius galima plauti tik jau naudotu vandeniu.
Paplūdimyje nebus dušų ir dekoratyvinių fontanų. Bus uždaryti vandens parkai ir čiuožyklos. 

Apribojimai galios mažiausiai 15 ateinančių mėnesių.

Priemonėmis siekiama 80 proc. sumažinti pasėliams drėkinti sunaudojamo vandens kiekį. Pramonės įmonės taip pat turės sumažinti savo vandens sunaudojimą 25 proc.

Vietiniai ispanai tokiais apribojimais piktinasi: teigia, kad neįsivaizduoja, kaip reikės ištverti vasaros mėnesius su tokiais griežtais vandens apribojimais.

Su nesklandumais gali susidurti ir turistai, kurie rengiasi atostogauti Ispanijoje. Manoma, jog visa ši situacija gali pakurstyti ir vietinių pyktį, dažnai ir taip nukreiptą į atostogautojus.

Juk turistai suvartoja daug daugiau vandens nei vietos gyventojai. Viešbučių savininkų asociacijos atliktas tyrimas parodė, kad 2016 m. penkių žvaigždučių viešbučio svečias per dieną išnaudojo 545 litrus vandens, o vietos gyventojai tik 163 litrus.
Bus ribojamas vandens naudojimas, uždaromi net vieši baseinai. Jubeo Hernandez/Unsplash nuotrauka
Bus ribojamas vandens naudojimas, uždaromi net vieši baseinai. Jubeo Hernandez/Unsplash nuotrauka

Vanduo gali būti importuojamas laivais, tačiau perspėjama dėl užterštumo pavojaus

Dėl susidariusios situacijos, Ispanijos nacionalinė vyriausybė net sutiko finansuoti nudruskinto vandens transportavimą iš Valensijos į Kataloniją.

Vyriausybės teigimu, drauge su vietos vandens tiekimo įmonėmis, per dieną galėtų būti transportuojama iki 40 000 kubinių metrų nudruskinto vandens. Be to, ir pačioje Katalonijos pakrantėje netrukus bus pradėtos statyti dvi nudruskinimo gamyklos[3].

Žinoma, tai neatsieis pigiai. Neseniai paskelbta apie 217 mln. eurų vertės investicijų paketą, į kurį įeina naujos gėlinimo gamyklos ir lėšos, skirtos savivaldybėms kovoti su sausra.

O ir vandens transportavimas turi savo grėsmių. Kaip teigia Valensijos politechnikos universiteto Pramonės saugos, radiofizikos ir aplinkos fakulteto direktoriaus pavaduotojas Jaime Lora Garcia, gabenant gėlintą vandenį jūra, kyla pavojus, jog, nenaudojant tinkamai aprūpinti laivų ir priemonių, vandens kokybė bus itin prasta.

Jis kaip pavyzdį pateikia situaciją, kai prieš 40 metų laivai gabeno vandenį iš Taragonos į Palmą, o atlikus tyrimus paaiškėjo, kad gabenant vandenį jo kokybė pablogėjo, tad jo vartojimas žmogui galimai buvo rizikingas.

Vis dėlto, mokslininkas pažymi, jog vandenį tinkamai gabenant ir vėliau išvalius, jis galės būti vartojamas plačiojoje visuomenėje.

Šių metų sausis buvo šilčiausias per šešis dešimtmečius

Ispanijoje šis sausio mėnuo buvo šilčiausias nuo pat 1961 m., kai tik buvo pradėti registruoti šie duomenys. Nacionalinė meteorologijos tarnyba skelbia, jog kai kuriuose regionuose temperatūra priartėjo prie 30 laipsnių Celsijaus.

Šis sausis Ispanijoje buvo rekordiškai karštas. Johan Mouchet/Unsplash nuotrauka
Šis sausis Ispanijoje buvo rekordiškai karštas. Johan Mouchet/Unsplash nuotrauka

Vidutinė 2024 m. sausio mėnesio temperatūra žemyninėje Ispanijos dalyje buvo 8,4 laipsnio Celsijaus arba 2,4 laipsnio aukštesnė už to laikotarpio vidurkį ir 0,4 laipsnio aukštesnė už ankstesnį 2016 m. pasiektą rekordą.

2022 m. Ispanijoje irgi buvo ypač karšti metai. Tada vidutinė metinė temperatūra pasiekė beveik 15,5 laipsnių Celsijaus ir tai buvo pirmas kartas per visą šalies istoriją, kai vidutinė metinė temperatūra viršijo 15 laipsnių ribą.

Savo ruožtu su bene didžiausiais iššūkiais šiuo metu susidūrusi Katalonija fiksuoja didžiausią sausra nuo 1916 m. ir ši sausra trunka daugiau nei dvigubai ilgiau nei ankstesnis sausringiausias laikotarpis 2008 m.