Ribotas biudžetas nereiškia, jog turite atsisakyti svajonių šventės
Ne vienas žmogus svajoja atrasti savo antrąją pusę, o savo meilę ir ryšį įprasminti vestuvėmis. Vieni, planuoja didžiulę šventę su artimaisiais ir draugais, skanėstais nusėtu vaišių stalu, žinomais muzikantais ir brangiausiais rūbais. Kiti, pasirenka kuklesnį variantą, itin asmenišką ir intymią šeimos šventę, o gal tuoktuves tolimuose kraštuose.
Suprantama, vestuvės yra nepigus reikalas. Juk praktiškai kiekviena smulkmena ir idėja kainuoja nemenkus pinigus, o daugelio žmonių biudžetai tikrai nėra guminiai ir nesibaigiantys. Būtent tada, svajones gali tekti palikti užmarštyje ir susėdus su antrąją puse sutarti kokiu keliu žengsite: taupysite didelei šventei ar pasirinksite kiek pigesnį, biudžetinį šventės variantą.
Jei pasirinksite pastarąjį ir nutarsite vestuves vis dėlto iškelti, tai tikrai neturi reikšti, kad jūsų šventė bus kažkuo prastesnė. Vestuvėms nebūtina išleisti dešimties tūkstančių, kad jos būtų pavykusios ir linksmos, o santuoka sėkminga. Dažnai žmonės tiesiog viską pasilieka paskutinei minutei, neseka savo plano ir beatodairiškai leidžia pinigus.
Būtent todėl, patariama susidaryti planą, kuriame nutarsite, kokią pinigų sumą galite skirti šventei. Tuomet, galite išskirti, kiek išleisite salės nuomai, maisto užsakymui, rūbui bei makiažui, fotografams, kitoms renginio pramogoms. Nors kiekvienas šventę planuoja pagal savo poreikius, galima laikytis ir tokio plano:
- pačiai vestuvių puotai skirti 55 % biudžeto;
- ceremonijai bažnyčioje ar civiliniame metrikacijos skyriuje (puošybai, svečių pasitikimui) 12%;
- fotografams ir videografams 10 %;
- abiejų jaunųjų aprangai 10 %;
- papildomoms išlaidoms 5 %[1].
Aišku, savuosius pinigus planuoti galite ir kiek kitaip. Gal pavyzdžiui, įteisinsite tik civilinę santuoką, tad pinigų skirtų bažnytiniai ceremonijai neišleisite tiek daug. Kita vertus, apsibrėžkite tai, ko tikrai neatsisakysite. Jeigu norite nuostabių gražiausios gyvenimo dienos nuotraukų bei vaizdo įrašų ir nusprendėte nepagailėti fotografui, būtent taip ir darykite. Tada, biudžetą sumažinsite tiek neišlaidaudami vaišių stalui arba makiažo meistrei.
Iš esmės, jūsų turimas biudžetas neįpareigoja jūsų atsisakyti to, apie ką svajojote galbūt nuo vaikystės. Nuostabių suknelių, gerų kirpėjų ar profesionalių šventės vedėjų galite rasti ir už itin prieinamą kainą. Svarbiausia, nepagailėti jėgų renkant informaciją, domintis ir klausinėjant jau atšokusių draugų.
Galvojantys į priekį moka pigiau
Galbūt jūs neseniai susižadėjote ir iškart pradėjote žvalgytis į nuotakos sukneles ar planuoti medaus mėnesio atostogas. Jei norite sutaupyti, ekspertai bei vestuvių planuotojai pataria neskubėti. Niekam ne paslaptis, kad vestuvių sezonas prasideda vėlyvą pavasarį ir tęsiasi iki rugsėjo mėnesio. Būtent tuo laikotarpiu kainos yra itin aukštos, o ir susirasti vietą šventei ar net rezervuoti laiką tuoktuvėms yra sudėtinga.
Jei nesate užkietėję vasaros gerbėjai ir jums nėra svarbu, kada švęsti vestuvių metines, susituokti galite ir vėlyvą rudenį ar net žiemą. Taip sutaupysite nemažai pinigų, nes švenčių, pavyzdžiui, lapkričio ar sausio mėnesį vyksta ženkliai mažiau, tad ir tiekėjai yra priversti nuleisti savo kainas. Be to, rudenį ar žiemą keliamos vestuvės yra žymiai retesnės ir gali būti ypač išskirtinės: jau vien fotosesiją rudenėjančioje gamtoje ar lengvai sningant gali tapti visą gyvenimą nepamirštamu įvykiu.
Jeigu išsirinkote vestuvių datą, tikriausiai sekantis žingsnis yra svečių sąrašo sudarymas. Būtent šioje vietoje dažnas yra linkęs perlenkti lazdą ir į šventę sukviesti gal tik kartą gyvenimą matytus tolimus giminaičius, kaimynus, buvusius bendradarbius ar klasiokus. Iš tiesų, šventė yra jūsų ir jūsų antrosios pusės, o svečiai turėtų būti tie, kurie jus pažįsta, myli ir gali nuoširdžiai pasidžiaugti jūsų laime. Dešimtmetį nematytos trečios eilės pusseserės ar jūsų senelių kaimynai, vargu, ar yra tie žmonės, be kurių neįsivaizduojate savosios dienos, tad būkite konkretūs ir nekvieskite žmonių vien dėl tariamo mandagumo[2].
Kalbant apie svečius ir pačią šventę po bažnytinės ar civilinės ceremonijos, verta pagalvoti ir apie jos dydį. Ar tikrai norite didelės puotos iki paryčių, o gal tokią šventės idėją jums įkyriai bruka socialiniai tinklai, draugės ar tėvai? Jei mieliau vestuvių dieną praleistumėte jaukiai vakarieniaudami su artimaisiais, būtent taip ir padarykite. Tuomet, jums nereikės sukti galvos dėl vestuvių vedėjo ir muzikantų, galėsite susidaryti visiškai kitokį vakarienės meniu, o tai leis sutaupyti nemažai pinigų. Kita vertus, jeigu didžiulės tradicinės vestuvės yra jūsų svajonė, pabandykite atrasti tokį restoraną ar sodybą, kuri yra natūraliai gražioje gamtos vietoje. Tuomet, galėsite kiek nuleisti savo standartus interjerui ir prabangai bei pasikliauti natūralumu.
Naudokite tai, kas patikrinta laiko
Tikriausiai kiekviena jaunųjų pora turi savo vestuvių viziją ir gana asmeninius planus. Kita vertus, daugybę detalių gali būti panaudotos vėl ir vėl, taip ne tik sutaupant, bet ir prisitaikant prie šiandieninių aplinkosaugos taisyklių. Šventės svečių stalų dekoracijos ir papuošimai, jaunojo kostiumas ar nuotaikos suknelė – viskas gali būti panaudojama dar kartą, pritaikant tai jūsų šventei bei papildant asmeniškomis detalėmis[3].
Daugybę dalykų galima ir nuomotis. Iš tiesų, pirkti nuotakos suknelę gali būti itin brangu, o ir nevertinga: juk daugiau jos neužsidėsite, nebent planuojate ją palikti savo dukrai, kaip gražų atminimą. Na, o pasirinkę nuomą, galėsite sutaupyti nemažą sumelę pinigų. Tas pats galioja ir kalbant apie jaunojo, pabrolių ir pamergių sukneles, net kai kurias šventines dekoracijas.
Galiausiai, atsiminkite, kad vestuvės yra asmeniška jūsų šventė, tad venkite aklai sekti kitų nuorodų ir patarimų. Taip, vertingos įžvalgos visuomet naudingos, tačiau savąją dieną planuokite pagal savo finansines išgales, norus ir svajones. Tuomet būsite tikri, kad vestuves taps viena gražiausių dienų jūsų gyvenime.