Suprasti akimirksniu
  • Po D. Trumpo pergalės kyla klausimai dėl Federalinio rezervo sistemos
  • Federalinis rezervas (FED) susiduria su galimais nepriklausomumo iššūkiais
  • Teisinės kliūtys D. Trumpo planams
Šaltiniai
E. Muskas
E. Muskas. ELTA nuotrauka

Po D. Trumpo pergalės kyla klausimai dėl Federalinio rezervo sistemos

JAV prezidento rinkimus laimėjęs Donaldas Trumpas ketina grįžti į Baltuosius rūmus, ir šis sugrįžimas gali reikšti esminius pokyčius Federalinėje rezervų sistemoje (FED). Vis dėlto, vis labiau kyla klausimas, ar ši centrinė institucija veiks taip, kaip veikė iki šiol, o gal net ar apskritai bus leista toliau egzistuoti.

Neseniai Elonas Muskas, D. Trumpą aktyviai remiantis verslininkas, socialinėje platformoje „X“ įrašė „100“ jaustuką, išreikšdamas paramą senatoriaus Maiko Ly (Mike Lee) kvietimui likviduoti Federalinę rezervų sistemą. Senatorius Lee savo pranešime rašė:

„Vykdomoji valdžia turi būti pavaldžiai prezidentui. Federalinis rezervas – viena iš daugelio institucijų, kur mes nuo šio principo nukrypome,“ – pridėdamas hashtag’ą „#EndTheFed“ (pabaikite Fed).

Trump-Vance pereinamojo laikotarpio atstovė Karoline Leavitt atsakydama CNN pabrėžė:

„Politika laikoma oficialia tik tuomet, kai ji pateikiama tiesiai iš prezidento Trumpo.“

Šiuo metu nėra oficialios D. Trumpo pozicijos dėl Fed likvidavimo, tačiau rinkimų kampanijos metu jis pasisakė už radikalius Fed reformos pokyčius, kurie daliai ekonomistų kelia nerimą.

Mike Lee įrašas socialiniame tinkle X. Ekrano nuotrauka
Mike Lee įrašas socialiniame tinkle X. Ekrano nuotrauka

Federalinis rezervas (FED) susiduria su galimais nepriklausomumo iššūkiais

Karoline Leavitt taip pat pridūrė: „Amerikos žmonės didžiule persvara perrinko prezidentą Trumpą, suteikdami jam mandatą įvykdyti kampanijos pažadus. Jis tą ir padarys.“ Vienas iš šių pažadų – mažinti palūkanų normas, ką Trumpas pažadėjo įgyvendinti, jei būtų išrinktas, rugsėjo mėnesį vykusiame Nacionalinės juodaodžių žurnalistų asociacijos susitikime.

JAV prezidentas tiesiogiai neįtakoja palūkanų normų, tačiau FED atsakingas už normų nustatymą, siekiant užtikrinti stabilias kainas ir maksimalų užimtumą. Šis nepriklausomumas leidžia Federalinei rezervų sistemai priimti sprendimus, kurie gali būti nepopuliarūs, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje naudingi šalies ekonomikai.

Per pastaruosius metus centrinis bankas laikė aukštas palūkanų normas, siekiant pažaboti infliaciją. Vis dėlto D. Trumpas iškėlė idėją, kad FED vadovai konsultuotųsi su juo dėl palūkanų normų, kas galėtų sukelti spaudimą sumažinti normas, taip paspartinant infliaciją.

Per pirmąją kadenciją D. Trumpas taip pat grasino atleisti arba pažeminti Federalinės rezervų sistemos pirmininką Džeromą Pauelą (Jerome Powell), kuriam jis dažnai priekaištavo dėl aukštų palūkanų normų.

Teisinės kliūtys D. Trumpo planams

Dėl teisės aktų nelabai aišku, ar D. Trumpas galėtų savarankiškai pakeisti Federalinės rezervų sistemos nepriklausomybę ar atleisti jos pirmininką prieš terminą. Paklaustas, ar atsistatydintų, jei Trumpas to paprašytų, J. Powell atsakė trumpai: „Ne.“ Federalinės rezervų sistemos vadovą galima atleisti tik „dėl svarbios priežasties“, kaip nurodyta Federalinės rezervų įstatyme, o teisėtos priežastys neapima paprasto nesutarimo dėl politikos.

Jei D. Trumpas iš tikrųjų bandytų reformuoti FED, 2025 m. galėtų būti palankiausias tam laikas. Respublikonai šiuo metu kontroliuoja Senatą, o šeši iš devynių Aukščiausiojo teismo teisėjų buvo paskirti Respublikonų prezidentų, iš kurių tris paskyrė pats D. Trumpas.

Vis dėlto neseniai įvykęs Aukščiausiojo teismo sprendimas rodo, kad bet koks bandymas tiesiogiai paveikti nepriklausomas agentūras gali būti sudėtingas. Šiemet teismas nusprendė, kad Vartotojų finansinės apsaugos biuras gali tęsti veiklą nepaisant kai kurių Respublikonų politikų teiginių, jog jo struktūra yra antikonstitucinė.

Nors teismas neseniai atmetė panašų atvejį dėl Nepriklausomos Vartotojų apsaugos komisijos, šis atvejis rodo, jog net su dabartine respublikoniška sudėtimi Aukščiausiasis teismas nepriklauso nuo vienos partijos spaudimo.