Elono Musko DOGE ieškos Pentagono švaistymo ir sukčiavimo atvejų
D. Trumpo administracijos tikslas yra padaryti Ameriką vėl didžia. Tai galima pasiekti sumažinant išlaidas ir pakeliant ekonomiką, tiki JAV prezidentas. Tokios nuomonės laikosi ir Elonas Muskas, kuris vadovauja agentūrai tiriančiai sukčiavimo ir lėšų švaistymo atvejus vyriausybėje.
Pentagono biudžetas gali pasiekti net ir trilijoną, nes sumos vis kyla virš 800 milijardų dolerių per metus. Gruodžio mėn. tuometinis prezidentas J. Bidenas pasirašė įstatymą, kuriuo patvirtino 895 mlrd. dolerių gynybos išlaidoms einamaisiais fiskaliniais metais.
2024 m. lapkritį Pentagonas neišlaikė išbandymo ir metinio audito, o tai reiškia, kad jis nesugebėjo visiškai atsiskaityti už 824 mlrd. dolerių biudžeto panaudojimą. Tai buvo septintasis iš eilės nepavykęs auditas nuo 2018 m.
Interviu televizijai „Fox News“[1] dabartinis JAV vadovas, D. Trumpas teigė norintis, kad E. Musko „Vyriausybės efektyvumo departamentas“ pirmiausia ištirtų Pentagono Švietimo departamentą, o po to imtųsi kariuomenės 1 trilijono JAV dolerių biudžeto. Kalbėdamas su laidos vedėju Bret Baier prieš Supertaurės rungtynes, D. Trumpas sakė: „Labai greitai, gal po 24 valandų, pasakysiu jam, kad patikrintų Švietimo departamentą. Tada pereisime prie kariuomenės biudžeto. Rasime milijardų, gal net šimtų milijonų sukčiavimo ir švaistymo atvejų“.
E. Musko vyriausybės efektyvumo komanda stengiasi Vašingtone uždaryti federalines programas, įskaitant įvairovės, lygybės ir įtraukties (DEI) iniciatyvų naikinimą ir vyriausybės agentūrų peržiūrą[2]. Komanda žada atleisti nemažai darbuotojų ir visiškai likviduoti dalį vyriausybės įstaigų.
Praėjusią savaitę D. Trumpas ir E. Muskas bandė išleisti atostogų tūkstančius JAV Tarptautinės plėtros agentūros (USAID) darbuotojų, tačiau teisėjas blokavo jų pastangas. D. Trumpas teigė, kad USAID pilna sukčiavimo, sakydamas: „Šimtai milijonų dolerių nukeliauja ten, kur jų neturėtų būti. Tai sukčiavimas.“
Kitoks JAV prezidento interviu nei įprasta
Donaldas Trumpas yra pirmasis JAV prezidentas, dalyvavęs „Super Bowl“, NFL čempionato rungtynėse nuo 1966 m. Nors prezidentams įprasta dalyvauti „Super Bowl“ renginiuose, paprastai jie duoda interviu žaidimą transliuojančiam tinklui. Tiek D. Trumpas, tiek J. Baidenas kartais šiuos interviu praleisdavo.
2024 m. J. Bidenas atsisakė duoti interviu „Super Bowl“, o kai kurie demokratai tai įvertino kaip praleistą progą užmegzti ryšį su rinkėjais. Jo komanda teigė, kad jis manė, jog žmonės nori pailsėti nuo politikos ir pasimėgauti rungtynėmis.
Šių metų interviu buvo kitoks. Supertaurės turnyrą surengė „Fox“, o interviu su D. Trumpu vedė Brettas Baieris. B. Baieris laikomas neutralesniu žiniasklaidos atstovu, ne tokiu dideliu D. Trumpo šalininku kaip kai kurie jo kolegos. Pokalbis palietė tiek NFL varžybų tiek JAV pokyčių temą.
D. Trumpas, kilęs iš Niujorko, nepasakė, kurią komandą palaiko. Tačiau interviu metu jis kalbėjo apie savo planą Elonui Muskui ištirti vyriausybės išlaidavimą[3]. E. Muskui, kuriam prezidentas suteikė ypatingą vaidmenį vyriausybėje, buvo pavesta sumažinti federalinių darbuotojų skaičių ir sustabdyti biurokratiją.
Vykdydama šias pastangas jo komanda bandė gauti prieigą prie konfidencialių vyriausybės duomenų. Kritikai teigia, kad tai gali būti neteisėta, atskleisti slaptą informaciją ir išardyti ištisas agentūras be Kongreso pritarimo.
Sekmadienį nacionalinio saugumo patarėjas Mike Waltz sakė, kad Pentagono laivų statybos programa gali būti viena iš sričių, kurią tirs E. Musko komanda. „Yra daugybė dalykų, kuriuos reikia išnagrinėti laivų statybos srityje, kuri yra absoliuti netvarka“, sakė M. Waltzas.
Daugelis amerikiečių palaiko D. Trumpo ryžtingą pradžią
JAV prezidentas Donaldas Trumpas įsibėgėjo: dažnai pasirodo televizijoje, pasirašo daugybę įsakymų ir net dalyvauja Supertaurės rungtynėse, praėjus vos kelioms savaitėms nuo jo inauguracijos. Kol kas atrodo, kad jo požiūris pasiteisina, nes pagal CBS News apklausą, 53 % amerikiečių pritaria jo veiklai, o tai yra aukštesnis rodiklis nei paprastai per pirmąją kadenciją. Be to, 70 proc. respondentų mano, kad jis vykdo savo rinkimų kampanijos pažadus.
D. Trumpas siekė griežtos imigracijos politikos, jau uždraudė transseksualų sportininkams dalyvauti moterų sporto varžybose ir nusitaikė į vyriausybines institucijas. Kiekvieną savaitę jis pasirašo vis svarbesnius vykdomuosius įsakus, kuriais keičia taisykles ir įstatymus, kurie buvo pradėti vykdyti valdant J. Bidenui.
Šie žingsniai patiko jo pagrindiniams šalininkams ir kai kuriems tarp partijų besirenkantiems rinkėjams. Tačiau yra ir įspėjamųjų ženklų. Ta pati apklausa parodė, kad du trečdaliai amerikiečių mano, jog jis daro nepakankamai, kad sumažintų kainas[4]. Tai vienas iš didžiausią susirūpinimą keliančių klausimų per rinkimus. Tik 28 % mano, kad jo politika padės sumažinti išlaidas. Jo planas įvesti 25 proc. tarifus plienui ir aliuminiui gali padidinti infliaciją ir pabranginti kasdienes prekes.
Nors federalinės vyriausybės puolimas yra populiari nepriklausomų politikų pozicija, D. Trumpas gali susidurti su pasipriešinimu, jei jo vyriausybės biudžeto apkarpymai pradės daryti poveikį būtiniausioms paslaugoms.
D. Trumpo administracija remia E. Muską
Didelė D. Trumpo parama Elonui Muskui paaiškina, kodėl aukščiausi pareigūnai, respublikonų įstatymų leidėjai ir kabineto nariai viešai gina E. Muską. Krašto saugumo sekretorė Kristi Noem CNN sakė, kad pritaria FEMA, federalinės agentūros, kuri rūpinasi reagavimu į nelaimes, uždarymui. „Taip, atsikratykite FEMA.“, sakė ji, siūlydama, kad lėšos, skirtos nelaimių padariniams likviduoti, būtų skiriamos tiesiogiai valstijoms.
Tai gali būti rizikinga D. Trumpui, kuris anksčiau, lankydamasis Šiaurės Karolinoje po potvynio, siūlė panaikinti FEMA. Praeityje įvykusių nelaimių metu vietos valdžios institucijos susidurdavo su sunkumais, neturėdamos FEMA išteklių, o prezidentai susidurdavo su politiniu susidorojimu dėl netinkamo ekstremalių situacijų valdymo.
K. Noem taip pat buvo paklausta, ar ji neprieštarauja, kad Muskas galėtų gauti privačius nelaimių aukų duomenis, kaip pranešė „The Washington Post“. Ji gynė šį sprendimą, sakydama: „Prezidentas leido jam turėti prieigą“. Priminus, kad ji yra vyriausybės dalis, K. Noem sudvejojo: „Taip, bet Amerikos žmonės nebepasitiki vyriausybe“.
Pentagonas gali būti kitas E. Musko taikinys, keliantis susirūpinimą dėl jo glaudžių finansinių ryšių su vyriausybinėmis sutartimis. Tačiau D. Trumpo administracija, atrodo, nesijaudina dėl galimų interesų konfliktų.
Gynybos sekretorius Pete’as Hegsethas teigė, „džiaugiamės, kad Elonas Muskas ir DOGE tirs ir mūsų departamentą.“[5]. „Norime, kad Muskas padėtų racionalizuoti procesus, paspartinti įsigijimus ir sumažinti švaistymą“, sakė jis televizijai.
Atstovų Rūmų teismų komiteto pirmininkas Džimas Džordanas taip pat gynė E. Muską, sakydamas, kad kritikai jį puola tik dėl to, kad jis atskleidžia paslaptis ir paviešina kaip prastai valdomos vyriausybės išlaidos. „Niekas nenori ginti sukčiavimo ir piktnaudžiavimo, todėl persekioja žmogų, kuris tai nušviečia“, CNN sakė jis. Taip pat pridūrė, kad D. Trumpas tiesiog vykdo tai, ko tikisi jo rinkėjai: „77 milijonai žmonių žinojo, kad tai įvyks, ir dėl to balsavo už jį“.
Nepaisant D. Trumpo ryžtingumo, jis neturi neribotos galios. Kongresas kontroliuoja vyriausybės finansavimą, o jo įgaliojimų nepaisymas gali sukelti didelį konstitucinį konfliktą. Teismai stabdo ir jo pasirašytus įsakus. Viskas ko jis siekia nejuda taip greitai. Nors ir judama į priekį užsibrėžti D. Trumpo ir E. Musko planai gali kiek užtrukt.