D. Trumpo pirma diena valdžioje: oficialiai įgaliojo E. Musko „DOGE“ departamentą kovai su korupcija
Vyriausybės efektyvumo departamentas tampa oficialia institucija. Naujasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasirašė įsaką, kuriuo įsteigiamas „DOGE“. Agentūra sukurta kovai su biurokratija jos vadovas E. Muskas sieks sumažinti valstybės išlaidas.
„Siekdama atkurti mūsų federalinės vyriausybės kompetenciją ir veiksmingumą, mano administracija įsteigs visiškai naują Vyriausybės efektyvumo departamentą“, – pirmadienį savo inauguracinėje kalboje sakė D. Trumpas.
Kartu su technologijų genijumi „Department of Government Efficiency“ turėjo vadovauti ir Vivekas Ramasvamis, bet neseniai buvo paskelbta, kad verslininkas ketina siekti renkamo posto ir darbas departamente būtų interesų konfliktas. Jis kolkas laikomas vienu iš vadovų, bet turėtų palikti postą kitą savaitę kai prasidės kova dėl jo geidžiamo gubernatoriaus posto Ohajaus valstijoje.
E. Muskas užsimojo pašalinti kelias organizacijas, atleisti tris ketvirtadalius vyriausybės darbuotojų. Komiteto pavadinimas skamba oficialiai, bet tai nėra oficialus departamentas ir neturi daug realių įgaliojimų daryti konkrečius pakeitimus, ypač ne tokius didelius, kokius siūlo jo vadovai.
Paskelbimas apie E. Musko DOGE departamento įsteigimą sukėlė ieškinių bangą
Elono Musko ir Viveko Ramasvamio vadovaujamam dideliam federaliniam išlaidų mažinimo planui, pavadintam Vyriausybės efektyvumo departamentu (DOGE), iškelta keletas bylų. Per kelias minutes po D. Trumpo pranešimo valstybės tarnautojų profsąjungos, stebėtojų grupės ir viešojo intereso organizacijos pateikė ieškinius.
Tarp ieškovų buvo ir Nacionalinio saugumo patarėjų organizacija, kuri teigė, kad komitetas, žinomas kaip „DOGE“, pažeidžia 1972 m. įstatymą, reglamentuojantį federalinių patariamųjų komitetų veiklą. Ieškinius pateikė ir kitos grupės, įskaitant Amerikos visuomenės sveikatos asociaciją, Amerikos mokytojų federaciją ir Piliečių už atsakomybę ir etiką Vašingtone organizaciją.
Kita priežiūros grupė „Public Citizen“ kartu su JAV vyriausybės darbuotojų profesine sąjunga išreiškė susirūpinimą dėl neaiškaus departamento teisinio statuso. Viename ieškinyje, kurį pirmadienį pateikė viešojo intereso advokatų kontora „National Security Counselors“, teigiama, kad DOGE veikia kaip federalinis patariamasis komitetas.
Tai pažeistų Federalinio patariamojo komiteto įstatymą (FACA) – įstatymą, kuriuo užtikrinama, kad tokie komitetai būtų skaidrūs ir subalansuoti, teigė grupė. FACA reikalauja, kad patariamieji komitetai sąžiningai atstovautų skirtingiems požiūriams ir skaidriai vykdytų savo funkcijas, teigiama ieškinyje.
Ieškinys JAV Kolumbijos apygardos apylinkės teismui pateiktas netrukus po vidurdienio rytų laiku, žiniasklaidai sakė įmonė. JAV bendrųjų paslaugų administracija taip pat pabrėžia, kad šie komitetai turi būti „objektyvūs ir prieinami visuomenei“.
Kitame ieškinyje, kurį pateikė veteranų, visuomenės sveikatos specialistų, mokytojų ir kitų grupių koalicija, DOGE taip pat kaltinama FACA pažeidimu. Jie prašo teismo sustabdyti DOGE darbą, kol ji laikysis įstatymų. „Kiekvienas amerikietis turėtų klausti: „Ką jie slepia?“ – sakė ieškovams atstovaujančios teisinės grupės „Democracy Forward“ generalinė direktorė Skye Perryman. „DOGE negali veikti slaptai, be skaidrumo ir priežiūros, kurios reikalauja įstatymas.“
Nei „Tesla“, nei Baltųjų rūmų Valdymo ir biudžeto biuras, kurie abu įvardyti kaip atsakovai, neatsakė į prašymus pakomentuoti.
D. Trumpui žengus į valdžią ir atsistatydinus G. Gensleriui, paskirtas naujas „SEC“ vadovas
Pirmąją savo darbo dieną Prezidentas Donaldas Trumpas netruko pradėti įgyvendinti savo darbotvarkę. Jis pasirašė vykdomuosius aktus, kuriais atšaukė JAV iš Paryžiaus susitarimo dėl klimato kaitos, įšaldė federalinių darbuotojų įdarbinimą ir pareikalavo, kad vyriausybės darbuotojai grįžtų į darbą.
Ovaliajame kabinete jis pratęsė terminą, per kurį „TikTok“ patronuojančioji bendrovė turi rasti JAV įsikūrusį pirkėją, taip atnaujindamas programos veiklą JAV. Taip pat jis suteikė malonę asmenims, kaltinamiems dėl sausio 6 d. išpuolio Kapitolijuje ir pradėjo atšaukti kelias J. Bideno politikos priemones. Tarp jų buvo įsakymai dėl transseksualų karinės tarnybos, federalinių etikos pažadų ir Kubos priskyrimo prie terorizmo rėmėjų valstybių.
Pirmadienį JAV vertybinių popierių ir biržos komisija (SEC) paskelbė, kad pirmininkas Gary Gensleris, vadovavęs agentūrai nuo 2021 m. balandžio mėn., atsistatydina. Jo pasitraukimas, kaip ir buvo žadėta įteisinamas Donaldui Trumpui pradedant antrąją prezidento kadenciją.
„Nors dažnai į politiką žvelgėme iš skirtingų pozicijų, į mūsų skirtumus visada buvo reaguojama pagarbiai“, – sakoma SEC pareiškime. „Pirmininko G. Genslerio atsidavimas dvipartiniam bendradarbiavimui ir apgalvotoms diskusijoms padėjo mums veiksmingai tarnauti visuomenei.“
Praėjusį lapkritį G. Gensleris paskelbė apie savo atsistatydinimą, taip atlaisvindamas kelią D. Trumpo pasiūlytam Paului Atkinsui tapti kitu SEC pirmininku, jei tam pritars Senatas. Tikimasi, kad P. Atkinsas laikysis verslui palankesnio požiūrio, ypač kriptovaliutų reguliavimo srityje.
Komisijos narys Markas Uyeda pradėjo eiti JAV Vertybinių popierių ir biržų komisijos (SEC) vadovo pareigas tuojau pat. Tačiau tik laikinai, kol Senatas patvirtins prezidento Donaldo Trumpo pasiūlytą Paulą Atkinsą. M. Uyeda, respublikonas ir buvęs P. Atkinso patarėjas, kai šis dirbo SEC, nuosekliai palaikė švelnesnį kriptografijos pramonės reguliavimo požiūrį.
Jo pažiūros labai sutampa su kolegos respublikono komisaro Hesterio Peirce’o pažiūromis. P. Atkinsas, oficialiai paskirtas šiai pozicijai netrukus po D. Trumpo inauguracijos. Jis yra buvęs SEC komisaras, turintis ryšių su kriptografijos pramone per savo konsultacinę veiklą Vašingtone.
G. Gensleris savo kadencijos metu taikė „reguliavimo vykdymo užtikrinimo“ metodą, griežtai kovodamas su įmonių valdymo pažeidimais ir agresyviai taikydamasis į kriptovaliutų rinkas. Kritikai teigia, kad ši strategija slopino inovacijas ir pakirto investuotojų pasitikėjimą.
Tikimasi, kad pasitraukus Gensleriui SEC pereis į respublikonų daugumą. Komisijos nariai Hester Peirce ir Markas Uyeda ruošiasi įgyvendinti reformas, daugiausia dėmesio skirdami aiškesnėms kripto turto klasifikavimo taisyklėms ir ankstesnių vykdymo užtikrinimo veiksmų peržiūrai. Pasak „Reuters“, artimiausiais mėnesiais agentūra gali sumažinti arba nutraukti kai kurias su sukčiavimu nesusijusias bylas.