Teismai stabdo D. Trumpo planus: kova dėl valdžios įsakų tęsiasi

PasaulisDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
D. Trumpas
D. Trumpas susiduria su problema kai jo pasirašomi įsakai stringa teismuose vienas po kito. ELTA

Teisėjas stabdo D. Trumpo vyriausybės siekį sumažinti federalinių darbuotojų skaičių

D. Trumpo administracija bando sumažinti federalinės darbo jėgos skaičių skatindama darbuotojus savanoriškai atsistatydinti mainais į 8 mėnesių darbo užmokestį iki rugsėjo 30 d. Iki šiol daugiau kaip 40 000 darbuotojų sutiko su šiuo susitarimu.

JAV teisėjas laikinai stabdo D. Trumpo planą federalinių įstaigų darbuotojų kiekius mažinti siūlant jiems atsistatydinti. Tai nutarta artėjant pasiūlymo pabaigai. Federalinis teisėjas laikinai sustabdė vyriausybės plano, pagal kurį federaliniams darbuotojams siūlomos išmokos už atsistatydinimą, vykdymą po darbuotojų profsąjungų ieškinio[1].

Kai kurie darbuotojai buvo supainioti dėl sąlygų, o daugelis pasiūlymą gavo likus vos kelioms valandoms iki galutinio termino pabaigos ketvirtadienio vakarą. Teisėjas Džordžas O’Tulas jaunesnysis teigė, kad prieš priimdamas galutinį sprendimą dėl stabdymo bylą atidžiau išnagrinės pirmadienį vyksiančiame posėdyje, pranešė CBS.

Dėl ieškinio terminas priimti pasiūlymą buvo nukeltas. Teisingumo departamento teisininkas patvirtino, kad darbuotojams bus pranešta apie pasikeitimus. Tačiau Baltieji rūmai šį atidėjimą laiko galimybe kai daugiau darbuotojų gali priimti pasiūlymą.

„Esame dėkingi teisėjui už termino pratęsimą, kad daugiau federalinių darbuotojų, kurie nenori atvykti į biurą, galėtų pasinaudoti šiuo dosniu pasiūlymu“, sakė Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karoline Leavitt.

Profsąjungos priešinasi, o oficialūs pasiūlymai jau pasiekė šimtus tūkstančių

Amerikos vyriausybinių darbuotojų federacija, pagrindinė federalinių darbuotojų profsąjunga, teigia, kad vyriausybė pažeidė įstatymą, neturi lėšų išpirkoms padengti ir davė darbuotojams neaiškius nurodymus. Jos mano, kad taip bandoma kvalifikuotus darbuotojus pakeisti politiniais darbuotojais ir privačiais rangovais[2].

Kai kuriuos darbuotojus nustebino tai, kaip buvo išsiųstas pasiūlymas. Viena Veteranų reikalų departamento darbuotoja Monet Hepp apibūdino pranešimą kaip šaltą ir netikėtą, sakydama, kad jis buvo gautas vėlai vakare elektroniniu paštu, kurio temos eilutė buvo „Fork in the Road“ (šakutė kelyje) ir kurį kai kurie supainiojo su nepageidaujamomis žinutėmis.

Demokratai taip pat kritikavo šį planą, įspėdami, kad jis gali sukelti „protų nutekėjimą“ federalinėje vyriausybėje, dėl kurio agentūros nesugebės reaguoti į ekstremalias situacijas ar teikti pagrindinių paslaugų.

CŽV buvo viena iš agentūrų, kuri išplatino atsistatydinimo pasiūlymą savo darbuotojams, sukeldama buvusių žvalgybos pareigūnų ir įstatymų leidėjų susirūpinimą, kad tai gali susilpninti nacionalinį saugumą. Centrinė žvalgybos valdyba pasiūlė išpirkti visą savo darbo jėgą, remdamasi siekiu suderinti agentūrą su JAV prezidento Donaldo Trumpo prioritetais[3].

CŽV atstovas spaudai pareiškime nurodė, kad šiais žingsniais siekiama suderinti agentūrą su naujojo CŽV direktoriaus Džono Ratklifo tikslais. „Direktorius Ratklifas skubiai imasi veiksmų, kad užtikrintų, jog CŽV darbuotojai atitiktų administracijos nacionalinio saugumo prioritetus. Šie žingsniai yra dalis holistinės strategijos, kuria siekiama agentūrai suteikti naujos energijos“, teigė CŽV atstovas spaudai.

Nacionalinė vandenynų ir atmosferos administracija (NOAA), kuri rengia orų prognozes, bei Sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų departamentas taip pat gali susidurti su darbuotojų skaičiaus mažinimu.

D. Trumpo administracija iš pradžių tikėjosi, kad pasiūlymu pasinaudos 200 tūkst. darbuotojų, o pareigūnai tikisi, kad prieš naująjį pirmadienio vakaro terminą paskutinę akimirką pasipils atsistatydinimo pareiškimai.

Kol kas vyriausybė pažadėjo laikytis susitarimo, o darbuotojai, kurie jau priėmė pasiūlymą, nepraras išmokų. Galutinio teisėjo sprendimo dėl programos tikimasi po pirmadienio posėdžio.

JAV prezidentas
JAV prezidentas D. Trumpas tvirtina drąsius įsakus, bet valstijose jų patvirtinimas stringa. ELTA

D. Trumpas tikrina prezidentinės galios limitus savo veiksmais

Grįžęs į Baltuosius rūmus prezidentas D. Trumpas susidūrė su gerai pažįstamu iššūkiu: jis leidžia įstatymus, pasirašo drąsius vykdomuosius įsakus, oponentai pateikia ieškinius, o federaliniai teisėjai sustabdo planus. Tai tampa įprasta kai į valdžią ateina asmuo turintis kitokį požiūrį nei prieš tai buvęs lyderis.

Iki šiol jo bandymai sumažinti federalinį finansavimą, apriboti teisę į pilietybę ir išstumti vyriausybės darbuotojus buvo blokuojami teismuose. Dabar svarbiausias klausimas yra ar šie sprendimai yra tik laikinos kliūtys, ar didelės problemos, kurios visiškai sužlugdys jo planus.

Nors kai kas šiuos teismo sprendimus gali vertinti kaip pergalę prieš D. Trumpo politiką, teisinė kova dar toli gražu nesibaigė. Daug ieškinių buvo pateikta tokiose valstijose kaip Vašingtonas, Masačusetsas ir Kolumbija, tačiau kai kurios iš šių bylų galiausiai gali pasiekti Aukščiausiąjį Teismą, kurio konservatyvūs teisėjai anksčiau dažnai stodavo D. Trumpo pusėn[4].

Iki šiol dėl D. Trumpo vykdomųjų įsakų pateikta daugiau kaip 30 ieškinių. Tarp jų yra FTB agentų, kurie baiminasi politinio keršto, ir šeimų, nerimaujančių dėl sveikatos apsaugos priemonių praradimo, bylos. Kongresui iš esmės pasitraukus į šalį, teismai dabar yra vienintelė reali D. Trumpo vykdomosios valdžios kontrolės priemonė.

Kontroversiškiausiu D. Trumpo vykdomuoju įsaku buvo siekiama atsisakyti suteikti pilietybę JAV gimusiems vaikams, jei jų tėvai nebuvo teisėti rezidentai[5]. Federalinis Sietlo teisėjas Johnas Coughenouras įsaką pavadino prieštaraujančiu Konstitucijai, teigdamas, kad D. Trumpas ignoruoja teisinę valstybę siekdamas politinės naudos.

Dėl šio sprendimo buvo paskelbtas draudimas visoje šalyje, o tai reiškia, kad įsakas negali būti vykdomas, nebent jis būtų panaikintas apeliacine tvarka. Merilando teisėjas taip pat blokavo įsaką, o teisėjai Bostone ir Naujajame Hampšyre netrukus nagrinės panašias bylas.

Pirmąją D. Trumpo grįžimo į valdžią dieną jis nurodė įšaldyti tam tikras federalines lėšas, o tai turėjo įtakos valstijoms, sveikatos priežiūros programoms ir tarptautinei pagalbai. Rodo salos teisėjas dalinai užblokavo įšaldymą, nusprendęs, kad administracija negali sulaikyti lėšų, kurias jau skyrė Kongresas.

Teisėjas nusprendė, kad D. Trumpas negali apeiti Kongreso ir privalo laikytis teisėtų finansavimo procedūrų. Teisės ekspertai įspėja, kad tikėtinos tolesnės kovos dėl finansavimo, ypač atsižvelgiant į tai, kad Kongresas nėra priėmęs ilgalaikio biudžeto.

D. Trumpo teisinės kovos dar toli gražu nesibaigė ir daugelis bylų tikriausiai atsidurs Aukščiausiajame Teisme. Nors žemesnės instancijos teismai iki šiol priėmė jam nepalankius sprendimus, D. Trumpas jau ne kartą yra peržengęs teisines ribas ir apskundęs nepalankius sprendimus.