Prancūzija Ukrainai suteiks 2 mlrd. eurų papildomos karinės pagalbos, teigia šalies prezidentas
Trečiadienio vakarą Paryžiuje Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas priėmė Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį, siekdamas pasiruošti „Norinčiųjų koalicijos“, šalių grupės, pasirengusios suteikti Ukrainai ilgalaikes saugumo garantijas, viršūnių susitikimui. E. Macronas pažadėjo Ukrainai papildomą 2 milijardų eurų vertės karinės pagalbos paketą.
Šis pareiškimas nuskambėjo per Paryžiuje vykusią spaudos konferenciją, prieš ketvirtadienio rytą numatytą svarbų tarptautinį susitikimą dėl Ukrainos ilgalaikio saugumo[1].
Naująjį pagalbos paketą sudaro įvairi karinė įranga, tokia kaip „Milan“ prieštankinės raketos, „MICA“ raketos „Mirage“ naikintuvams, „Mistral“ oro gynybos raketos, šarvuotosios transporto priemonės, amunicija ir dronai.
E. Macronas taip pat pabrėžė, kad ketvirtadienio susitikime su pasaulio lyderiais Paryžiuje bus aptariamas „būsimas Ukrainos ginkluotųjų pajėgų formatas“. Diskusijų tikslas yra užtikrinti, kad Ukraina išliktų pajėgi atremti naujus išpuolius ir išlaikyti ilgalaikį saugumą.
Diskusijos dėl karių siuntimo kaip taikdarių nesiliauja
Kalbėdamas apie sudėtingą taikdarių pajėgų dislokavimo klausimą, Macronas paaiškino, kad tokios pajėgos nebūtų siunčiamos į fronto liniją. Pasak Prancūzijos lyderio, pagrindinis prioritetas yra stiprinti Ukrainos kariuomenę.
Pasak E. Macrono, taikdarių pajėgų dislokavimas už fronto linijos, pavyzdžiui, „strateginiuose miestuose“ ar „bazėse“, būtų antrinis žingsnis. Šalia E. Macrono kalbėjęs Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis išreiškė viltį, kad Jungtinės Valstijos išlaikys savo įsipareigojimą užtikrinti paliaubas[2].
„Turėjome kelis pokalbius su JAV Saudo Arabijoje, kurie padėjo atrakinti mums reikalingą JAV pagalbą ir žvalgybos informaciją“, sakė jis. „Tikimės ir tikime, kad Amerika turės pakankamai jėgų įgyvendinti dalines paliaubas.“
Antradienį JAV paskelbė, kad tarp Ukrainos ir Rusijos buvo tarpininkauta susitarimui, kuriuo nutraukiami kovos veiksmai Juodojoje jūroje. Tačiau vėliau Maskva išplatino pareiškimą, kad paliaubų laikysis tik tuo atveju, jei bus panaikintos sankcijos jos bankams ir eksportui.
Švelninti sankcijas Rusijai dar yra „per anksti“
E. Macronas atmetė idėją švelninti sankcijas Rusijai, pavadindamas tai „dar gerokai per ankstyvu“ žingsniu.
„Taika per stiprybę nereiškia sankcijų atšaukimo. Jų panaikinimas priklauso tik nuo Rusijos pasirinkimo laikytis tarptautinės teisės“, paaiškino E. Macronas.
Antradienį JAV paskelbė, kad švelnins sankcijas, nukreiptas į Rusijos žemės ūkio prekybą. Tačiau V. Zelenskis pabrėžė būtinybę griežtinti sankcijas Maskvai.
„Sankcijos Rusijai turi išlikti ir būti stiprinamos“, ragino jis, teigdamas, kad „tik jėga paremta diplomatija yra veiksminga“.