- Nuogąstaujama, kad visi, kurie paguodos ieško religijoje, gali būti persekiojami
- Nurodyta priežastis – varžybų protokolo dėl religinių įsitikinimų demonstravimo pažeidimas
- Palaikymą Majdov reiškė žinomi sportininkai, įskaitant Novak Džokovič ir Vladimir Grbić
Nuogąstaujama, kad visi, kurie paguodos ieško religijoje, gali būti persekiojami
Serbijos sportininkui Nemanja Majdov kurį laiką uždrausta treniruotis ir dalyvauti varžybose, nes prieš kovą Paryžiaus olimpinėse žaidynėse jis persižegnojo[1]. Apie diskvalifikaciją šis paskelbė savo soc. tinkluose:
„Buvau nušalintas nuo visų turnyrų, susitikimų ir treniruočių. Dėl žegnojimosi nenoriu atsiprašinėti ir tikrai to nedarysiu. Kad tokia bausmė bus – nežinojau. Dievas man davė viską, tiek asmeniškai, tiek mano karjerai; jis man yra numeris vienas ir aš tuo didžiuojuosi. Ir tai nepasikeis jokiomis aplinkybėmis. Šlovinu Jį ir dėkoju Jam už viską“, – pareiškė sportininkas. Pastarąjį bene labiausiai neramina tai, jog visi, kurie ieško paguodos tikėjime, taipogi gali būti persekiojami. Sportininkui nuo šiol uždrausta artimiausius penkis mėnesius užsiimti bet kokia sporto veikla.
Per šlovingą dziudo karjerą Nemanja Majdov iškovojo 7 medalius Europos čempionatuose ir dar 3 – pasaulio čempionatuose. Jo kolekcijoje, kaip tikinama, trūko tik olimpinio medalio, kurio Paryžiuje jam neleido iškovoti milžinas Theodoros Tselidis, anksti pašalinęs jį iš kovos. Iš tiesų, Serbijos dziudoistas buvo favoritas į auksą, o jo pašalinimas ne tik patvirtino Graikijos sportininko vertę, bet ir šokiravo jį patį bei jo tautiečius.
Tačiau praėjus beveik mėnesiui po olimpinių žaidynių pabaigos, 28-erių metų sportininkui šokas tapo dar didesnis – mat Tarptautinė dziudo federacija pranešė, jog vyras beveik pusei metų nušalinamas nuo bet kokios veiklos (varžybų, treniruočių stovyklų, pasirengimo). N. Majdov elgesys neva laikomas varžybų protokolo dėl religinių įsitikinimų demonstravimo pažeidimu.
Tikslinama, esą Tarptautinė dziudo federacija (IJF) turi labai griežtą varžybų protokolą dėl elgesio ir jame aiškiai draudžiami bet kokie su politika ar religija susiję veiksmai nuo tos akimirkos, kai sportininkas pasirodo varžybose.
Nurodyta priežastis – varžybų protokolo dėl religinių įsitikinimų demonstravimo pažeidimas
Nepaisant N. Majdov pasisakymų, teigiama, jog jis puikiai žinojo taisykles – su jomis esą buvo supažindintas dar gerokai prieš olimpines žaidynes[2].
Patyręs dziudoistas, kilęs iš serbiškos Bosnijos dalies, nepatyrė pilietinio karo, tačiau užaugo jausdamas jo stiprius padarinius ir niekada neslėpė savo tikėjimo, per kiekvienas rungtynes, kuriose dalyvaudavo, visada darydamas tą patį: persižegnodamas. Teigiama, esą keliaudamas į Paryžių pastarasis žinojo, jog už trečią protokolo pažeidimą bus nubaustas. Nepaisant to, kyla klausimų, kas įvyko iš tiesų.
Kaip ten bebūtų, Serbijos sportininkas aiškiai pasakė, kad nekeis savo pozicijos net ir grįžęs į rikiuotę. Tai buvo matyti ir iš jo Tarptautinei federacijai išsiųsto laiško, kuriame jis neatsiprašė, likdamas prie savo nuomonės, kad nepadarė nieko bloga. Laiške Tarptautinei federacijai N. Majdov aiškino:
„Prieš penkiolika dienų gavau pranešimą, kad IJF uždraudė sportuoti 5 mėnesiams dėl jų religinių kodeksų pažeidimo. Tiksliau, už tai, jog įžengdamas į olimpinių žaidynių varžybas persižegnojau. Man uždrausta dalyvauti visuose turnyruose, stovyklose ir pasirengimo varžybose. Savo laiške nenoriu už visa tai atsiprašyti, tačiau iš tikrųjų nenumaniau, kokia griežta gali būti bausmė. Dievas man davė viską – ir asmeniniame gyvenime, ir karjeroje, ir man Jis yra numeris vienas, ir aš tuo didžiuojuosi. Tai nepasikeis jokiomis aplinkybėmis. Visada Jį šlovinsiu ir Jam dėkosiu. Man asmeniškai nieko naujo, tik naujas karjeros skyrius ir nauja gyvenimo patirtis. Tačiau liūdna, jog toks gražus ir sudėtingas sportas kaip dziudo priėjo prie to. Dievas suteikė man puikią karjerą, 7 Europos ir 3 pasaulio medalius. Kai pradėjau, svajojau laimėti bent vieną iš šių svarbių medalių, kad tuo didžiuotųsi mano šeima, dėl mano karjeros paaukojusi viską. <...> Pailsėsiu, kol baigsis mano nušalinimas nuo pareigų, o paskui su mūsų Viešpaties pagalba grįšiu, kad galėčiau pradėti iš naujo, pasiekdamas naujų pergalių. Myliu jus visus, Nemanja Majdov.“
B. Majdov baigė pokalbį išreikšdamas meilę savo sirgaliams, vadindamas save Europos ir pasaulio čempionu.
Palaikymą Majdov reiškė žinomi sportininkai, įskaitant Novak Džokovič ir Vladimir Grbić
Majdov, kuris tvirtai tiki į Dievą, penkių mėnesių diskvalifikacija skirta po dviejų ankstesnių įspėjimų dėl tos pačios priežasties 2018 m. balandžio 10 d. ir 2022 m. vasario 24 d. Šis religinis gestas draudžiamas pagal IJF etikos kodekso 3 straipsnį. Yra žinoma, kad panašius gestus atlieka ir kiti dziudo atstovai, pavyzdžiui, gruzinas Lasha Bekauri. Dar neaišku, ar jie taip pat sulauks įspėjimų ar suspendavimų.
Ženevos tarptautinės humanitarinės teisės ir žmogaus teisių akademijos duomenimis, šiuo metu pasaulyje stebima daugiau kaip 110 tarptautinių konfliktų nepriklausomai nuo jų pobūdžio, dažniausiai jie susiję su politika, religija bei etiniais sumetimais. IJF turi 205 nacionalines federacijas, kurių kiekviena atstovauja skirtingai šaliai ar pripažintai teritorijai, todėl jos pareiga užtikrinti, jog žaidimo aikštelė būtų skirta tik dziudo ir joje būtų taikomos tik sporto šakos taisyklės, netoleruojant bet kokios formos diskriminacijos ar provokacijų, galinčių turėti įtakos sportininkų rezultatams.
Vis dėlto, vos pasirodžius šiam įrašui, internetas užsidegė, vienas po kito palaikymą reiškė Serbijos sportininkai – ir išėję į pensiją, ir aktyvūs, – tarp jų Novak Džokovič, olimpinis tinklinio čempionas Vladimir Grbić, „Olympiacos“ tinklinio žvaigždė Bata Atanasijevič, „Maroussi“ krepšininkas Radulovič, taip pat tarptautiniai komandos draugai. Tuo pat metu Serbijos žiniasklaida užsiminė apie precedento neturintį persekiojimą dėl religinių įsitikinimų[3].
Išsiaiškinus, jog Majdov nenustos dėkoti Dievui, kyla klausimas, ar Tarptautinė federacija ir toliau laikysis tokios pozicijos.