100% melanomos aptikimo rodiklis galimas tik remiantis DI
Per pastaruosius kelerius metus dirbtinis intelektas padarė didelę pažangą įvairiuose sektoriuose, o sveikatos priežiūra nėra išimtis. Viena sritis, kurioje išnaudojamas jos potencialas, yra odos vėžio nustatymas. Naujausi tyrimai, pristatyti garsioje medicinos konferencijoje Berlyne, pabrėžia, kaip permaininga ši technologija tapo dermatologijoje.
Šis novatoriškas tyrimas parodė DI technologiją, kuri pasiekė nuostabų 100 % melanomos, mirtiniausios odos vėžio formos, aptikimo dažnį. Tyrimas truko pustrečių metų ir buvo įvertinta daugiau nei 22 000 pacientų, sergančių galimu odos vėžiu. Rezultatai buvo įspūdingi: programinė įranga ne tik tiksliai nustatė visus 59 melanomos atvejus, bet ir 99,5 % tikslumo nustatydama visus odos vėžio atvejus, trūko tik vieno atvejo iš 190. Be to, jos veiksmingumas siekė 92,5 %. nustatant ikivėžinius pažeidimus[1].
Dr. Kashini Andrew, pagrindinis tyrimo autorius ir Birmingemo universitetinių ligoninių NHS fondo fondo JK specialistas registratorius, cituojamas Europos dermatologijos ir venerologijos akademijos pranešime spaudai. Ji pabrėžė, kad tyrimas yra eksponentinės DI augimo ir mokymosi kreivės įrodymas. Jų pastebėtas didelis tikslumo rodiklis yra tiesioginis patobulintų dirbtinio intelekto mokymo metodų ir mokymo procese naudojamų duomenų kalibro atspindys.
Verta paminėti, kad tai nebuvo pradinė programinės įrangos versija. Pirmą kartą patikrinus 2021 m., buvo aptikta maždaug 86 % melanomų, 84 % visų odos vėžio atvejų ir 54 % ikivėžinių pakitimų. Tačiau, kad ir kokie daug žadantys būtų rezultatai, mokslininkai pabrėžė žmogaus žinių būtinumą.
Ansktyva diagnozė reiškia tinkamą ir laiku suteiktą gydymą
Dr. Andrew išsamiau išdėstė pragmatiškus technologijos pranašumus. Ji atskleidė, kad naujausia programinės įrangos iteracija padėjo išvengti daugiau nei 1 000 asmeninių konsultacijų antrinės sveikatos priežiūros įstaigose nuo 2022 m. balandžio mėn. iki 2023 m. sausio mėn. Šis efektyvumas suteikė medicinos specialistams papildomo laiko pasirūpinti pacientais, kurių poreikiai yra svarbesni.
Atveju, susijusiu su bazinių ląstelių karcinoma, DI programinei įrangai nepavyko jos aptikti. Tai buvo akyla dermatologo akis, kuri užtikrino, kad atvejis nepraslystų pro įtrūkimus ir sustiprintų klinikinio budrumo svarbą. Tyrimo bendraautorius Dr. Irshad Zaki, Birmingemo universitetinių ligoninių NHS Foundation Trust dermatologas konsultantas, pakomentavo, kad nors technologijos potencialas yra neabejotinas, jis niekada neturėtų būti naudojamas atskirai odos vėžiui aptikti[2].
Šiuo metu DI negali ir turėtų būti nepakeis dermatologų konsultantų. Platesnė tehnologijų naujovės reikšmė dermatologijoje išlieka diskusijų tema. Galutinis tikslas gali būti integruoti DI kaip rūšiavimo įrankį ir tinkamą klinikinį stebėjimą. Tačiau bet kuri tokia sistema turi pasirodyti ekonomiškai efektyvi. Šiuo metu programos neveikia savarankiškai dermatologijoje, tačiau tyrimų išvados parodo didžiulį jos pažadą būsimoje sveikatos priežiūros srityje.
Išvados buvo pristatytos Europos dermatologų ir venerologijos akademijos susitikime. Tačiau, kaip ir atliekant visus medicinos konferencijose demonstruotus tyrimus, svarbu palaukti recenzuojamų žurnalų publikacijų, prieš laikant rezultatus galutiniais. Remiantis naujausiais atradimais apie DI gebėjimą aptikti odos vėžį, labai svarbu gilintis į tai, kaip dirbtinis intelektas keičia sveikatos priežiūrą apskritai, ir suprasti ankstyvos melanomos diagnostikos būtinybę.
DI revoliucija sveikatos priežiūros srityje: greita diagnostika ir net gydymas
Be dermatologijos, dirbtinis intelektas kėlė bangas įvairiose medicinos srityse. Štai kelios pagrindinės sritys, kuriose dirbtinio intelekto naujovės skatina transformuojančius pokyčius:
- Medicininis vaizdavimas: DI parodė puikius gebėjimus interpretuoti rentgeno, MRT ir kompiuterinės tomografijos tyrimus, dažnai nustatant anomalijas, kurių žmogaus akis gali nepastebėti. Tai pasirodė ypač vertinga nustatant ankstyvos stadijos navikus tokiuose organuose kaip plaučiai ir krūtis.
- Vaistų atradimas: tradicinis vaistų atradimo procesas užima daug laiko ir yra brangus. DI gali analizuoti sudėtingas biochemines sąveikas. Ankstyvieji bandymai parodė, kad dirbtinis intelektas gali sukurti naujus vaistus per kelias dienas, o procesas paprastai užtruktų metus.
- Nuspėjamoji analizė:DI pagrįstos nuspėjamosios analizės įrankiai gali įspėti medicinos specialistus apie pacientus, kuriems yra didelė lėtinių ligų rizika, todėl galima laiku įsikišti.
- Individualizuota medicina: Naudodami dirbtinį intelektą gydytojai gali analizuoti savo pacientų genetinę sudėtį, kad paskirtų vaistus ir gydymą, pritaikytą individualiems poreikiams, sumažindami šalutinį poveikį ir padidindami veiksmingumą.
- Robotų chirurgija: chirurgams dabar padeda robotinės sistemos, maitinamos dirbtinio intelekto, kad būtų galima atlikti sudėtingesnes procedūras su didesniu tikslumu ir mažesniu invaziškumu.
Melanoma: tylus odos užpuolikas, o ansktyva diagnozė gali būti kritiškai svarbi
Melanoma, dažnai pripažįstama kaip pavojingiausia odos vėžio forma, atsiranda iš melanocitų, tų pačių ląstelių, kurios suteikia mūsų odai, plaukams ir akims spalvą. Nepaisant to, kad melanoma sudaro tik dalį odos vėžio atvejų, ji garsėja tuo, kad sukelia didelę dalį su odos vėžiu susijusių mirčių. Šis slaptas vėžio gebėjimas greitai metastazuoti pabrėžia būtinybę plačiai suvokti jo riziką, ankstyvuosius perspėjimo ženklus ir prevencines strategijas.
Iš esmės melanoma įsišaknija dėl UV spinduliuotės, kurią sukelia natūralūs saulės spinduliai arba dirbtiniai šaltiniai, pavyzdžiui, soliariumai. Šie spinduliai daro žalą odos ląstelių DNR, todėl jos nekontroliuojamai dauginasi ir galiausiai formuoja piktybinius navikus. Nors melanoma gali išsivystyti bet kuriam žmogui, žmonėms su šviesesniu odos atspalviu, tiems, kurių šeimoje yra buvę odos vėžio atvejų, arba asmenims, kurie anksčiau patyrė sunkų nudegimą saulėje, yra didesnė rizika.
Išgelbstintis melanomos pacientus faktorius yra ankstyvas jos aptikimas. Daugelis sveikatos priežiūros specialistų pasisako už „ABCDE“ metodą(asimetry, borders, color, diameter, evolution), kad būtų galima savarankiškai įvertinti įtartinus apgamus ar odos dėmeles. Tai reiškia, kad reikia pastebėti pažeidimo asimetriją, jo kraštų nelygumus, spalvos svyravimus, skersmenį (ypač jei jis didesnis nei pieštuko trintuko dydis) ir jo išvaizdos raidą arba pokyčius laikui bėgant.
Taip pat verta paminėti, kad kai kurios melanomos neatitinka šio tipinio apibūdinimo. Jie gali pasirodyti kaip nuolatinės opos arba net kaip dryžiai po nagu. Posakis „geriau prevencija nei gydymas“ turi ypatingą reikšmę melanomos kontekste. Genetika neabejotinai daro įtaką melanomos rizikai, tačiau aktyvios prevencinės priemonės gali labai pakeisti. Saulės sauga yra svarbiausia.
Tai apima tiesioginių saulės spindulių vengimą zenito valandomis, paprastai nuo 10 iki 16 val. Patartina reguliariai naudoti plataus spektro apsaugos nuo saulės priemones, kurių SPF ne mažesnis kaip 30, nepriklausomai nuo oro sąlygų. Apsauginės priemonės, tokios kaip skrybėlės plačiomis kraštais, drabužiai ilgomis rankovėmis ir akiniai nuo saulės, gali suteikti papildomos apsaugos[3].
Be to, įdegusios odos žavesys, dažnai pasiekiamas deginimosi salonuose, kainuoja labai brangiai. Dirbtinė UV spinduliuotė iš šių lsoliariumo ovų yra tokia pat žalinga kaip tiesioginė saulės šviesa, jei ne daugiau. Reguliarūs tyrimai ir apžiūra namuose, kurių metu tikrinama, ar jų organizme neatsiranda apgamų ar pažeidimų, kartu su periodinėmis dermatologo konsultacijomis, atlieka nepakeičiamą vaidmenį anksti diagnozuojant.
Jei melanomos diagnozė pasitvirtina, jos stadija ir mastas lemia gydymo būdą. Ankstyvosios stadijos melanomos paprastai gali būti chirurginiu būdu pašalintos. Tačiau ligai progresuojant gydymo būdai gali apimti chemoterapiją, spinduliuotę arba pažangesnius metodus, tokius kaip tikslinė terapija ar imunoterapija. Kiekvienas gydymo planas yra kruopščiai pritaikytas asmeniui, atsižvelgiant į melanomos ypatybes ir bendrą paciento gerovę.
Vilties pacientai turi vis daugiau, kai daugėja ir diagnostikos priemonių
Agresyvios melanomos prigimties akivaizdoje melanomos tyrimų ir gydymo horizontas yra persmelktas vilties. Pažangių gydymo būdų daugėja, o suderintos informavimo kampanijos propaguoja saugaus saulės evangeliją. Bendromis pastangomis švietimo, mokslinių tyrimų ir ankstyvos intervencijos srityse galima laimėti kovą su šiuo didžiuliu odos priešu ir apsaugoti dabartinę ir būsimas kartas.
Jei melanoma nustatoma ankstyvose stadijose, ji gali būti sėkmingai gydoma. Tačiau jei jis nustatomas pavėluotai, tikimybė, kad jis metastazuotų į kitas kūno dalis, eksponentiškai padidės, apsunkindamas gydymą ir mažindamas išgyvenamumą. Pacientų, sergančių ankstyvos stadijos melanoma, penkerių metų išgyvenamumas yra didesnis nei 90%. Tačiau jei vėžys aptinkamas vėlesniame etape, po to, kai vėžys išplito, jis gali smarkiai sumažėti iki mažiau nei 20%.
Ankstyvas aptikimas reiškia gydymą, kuris dažnai yra mažiau agresyvus, pigesnis ir turi mažiau šalutinių poveikių. Tai ne tik sumažina sveikatos priežiūros sistemų naštą, bet ir pagerina pacientų gyvenimo kokybę. Nustačius melanomos pirmtakus, jie gali būti pašalinti prieš jiems išsivystant į pilnavertę melanomą. Šis prevencinis veiksmas gali būti išgelbėjimas[4].
DI – aktyvus melanomos aptikimo detektyvas. Tradiciniai melanomos nustatymo metodai rėmėsi reguliariais odos tyrimais ir įtartinų apgamų biopsijomis. Nors šie metodai yra veiksmingi, kartais jie gali būti invaziniai, brangūs ir priklausyti nuo to, kad pacientas pirmiausia kreipiasi į konsultaciją.
Su technologijomis kaip ši scenarijus dramatiškai pasikeičia:
- Nuolatinis stebėjimas: nešiojami dirbtinio intelekto įrenginiai gali nuolat stebėti odą, įspėti vartotojus apie bet kokius įtartinus pokyčius ir užtikrinti ankstyvą įsikišimą.
- Mastelio keitimas: DI valdomi įrankiai gali greitai analizuoti daugybę duomenų. Tai neįkainojama, ypač apgyvendintuose regionuose, kur dermatologų gali būti mažai.
- Objektyvi analizė: nors žmogaus analizė gali būti subjektyvi ir skiriasi nuo vieno dermatologo, dirbtinis intelektas užtikrina nuoseklų ir objektyvų vertinimą, kuris gali būti labai svarbus ankstyvam nustatymui.
Dirbtinio intelekto trajektorija sveikatos priežiūros srityje yra akivaizdi: ji nepakeičia žmogaus patirties, bet ją stiprina. Jo galimybės anksti aptikti melanomą pabrėžia didesnį technologijos potencialą prognozuoti, užkirsti kelią ir gydyti daugybę ligų. Kadangi pasaulis ir toliau kovoja su didėjančiais sveikatos priežiūros poreikiais, tokios naujovės kaip dirbtinis intelektas tampa ne tik naudingos, bet ir būtinos. Atrodo, kad sveikatos priežiūros ateitis bus simbiozinis žmogaus patirties ir DI pagrįstų įžvalgų mišinys.