Dienoraščio rašymas prisideda prie psichinės sveikatos gerinimo

Suprasti akimirksniu
Užrašai
Dienoraščio rašymas prisideda prie psichinės sveikatos gerinimo. Tonkla Pairoh/Unsplash nuotrauka

Dienoraščio pildymas padidins pasitikėjimą savimi

Tyrinėdami kitų žmonių gyvenimus, žmonės dažnai remiasi oficialiais archyvais. Tačiau analizuodami savo gyvenimą, atrodo, pamirštame, kad turime ir asmeninius archyvus, įskaitant senus žurnalus bei dienoraščius, el. paštą ar balso pranešimus.

Ir iš tiesų, pasinėrę į savo asmeninius archyvus – ypač senus dienoraščius – turime galimybę iš naujo susipažinti su žmogumi, kuriuo buvome, tarkim, prieš 20 metų, kiekvieną vasarą aštuonias savaites atlikdami lauko darbus Arkties apsuptyje. 

Užrašų dėka, be kita ko, galite prisiminti, kaip atvažiavote į darbą diena per anksti (sumaišę pamainas), arba kokį nusivylimą patyrėte, kai darbo įranga nustojo veikti, – dienoraščiai sugrąžina šiuos įvykius įvairiomis spalvomis ir tiksliomis detalėmis, dėl ko turite galimybę pasinerti į lyriškus pamąstymus bei kitados griausmingai nuaidėjusias scenas.

Tarp kitko, rašyti dienoraštį – tai ne „šiaip sau“ patarimas – kai kurie tyrimai rodo, jog asmeninio žurnalo išsaugojimas – tai vienas iš būdų būti atidesniam, suvokiant, ką patiriate ir kaip tai veikia jus ir aplinkinius[1]. Tiksliau sakant, žurnalas pagerina ne tik bendravimo įgūdžius, bet ir paaštrina atmintį. 

Galiausiai jei blogai besijausdami rašote apie stresą sukeliančius įvykius ir juos intensyviai apmąstote (svarbiausia – refleksija), galite pagerinti savo psichinę sveikatą; dienoraščio rašymas taip pat yra būdas sustiprinti pasitikėjimą savimi.

Ir mes toli gražu nekalbame apie sąsiuvinį, kuris yra akivaizdžiai skirtas „viešajam vartojimui“; mes kalbame apie kažką intymaus, – apie beatodairišką proto stygų fragmentų rinkinį, turintį reikšmę tik jo paties kūrėjui[2].

Mintys
Dienoraščio pildymas padidins pasitikėjimą savimi. Sixteen Miles Out/Unsplash nuotrauka

Net ir besikartojančios temos didina motyvaciją

Dienoraštyje jūs ne tik išreiškiate save atviriau, nei galėtume tai padaryti bet kuriam žmogui; toks sąsiuvinys taip pat yra tarsi atokvėpis nuo kasdieninio pasaulio, vieta, kurioje galima pasimėgauti ir atsiskleisti – puslapyje, o ne viešumoje.

Gyvenimo įžvalgos, kurias rašote būdami tam tikros nuotaikos, taipogi padeda susidoroti su dabartinėmis gyvenimo situacijomis taip, kaip niekas kitas. Žinoma, neprivalote tapti rašytojais, tačiau kai kurie viešais tapę rašiniai bei pamąstymai yra laikomi ne tik „langu“ mintyse, padedančiu aptikti iki šiol neregėtas įžvalgas, bet ir nepaprastu socialiniu dokumentu, atpalaiduojančiu raiščius, – net ir psichologai sako, jog naudinga pamėginti kiekvienam[3].

Anot jų, šis užsiėmimas yra amžinas: dienoraščio koncepcija ir jo pranašumai vis dar galioja ir šiandien. Tiesiog užsirašykite savo mintis ir jausmus, kad juos suprastumėte aiškiau. O jei kovojate su stresu, depresija ar nerimu, vesti žurnalą gali būti išties puiki idėja, – tai gali padėti jums kontroliuoti emocijas.

Kitais žodžiais tariant, vienas iš būdų susidoroti su bet kokiomis slegiančiomis emocijomis – tai rasti priemonę išreikšti save. Būtent todėl asmeninio žurnalo pildymas yra naudingas metodas psichinei sveikatai valdyti, apimantis ne tik emocijų ir depresijos kontroliavimą, bet ir baimių identifikavimą, – tiesiog kasdien stebėkite visus simptomus, kad galėtumėte atpažinti provokuojančius veiksnius, palaipsniui juos pagerindami.

Motyvacija
Net ir besikartojančios temos didina motyvaciją. Tegan Mierle/Unsplash nuotrauka

Kalbėkite apie save teigiamai – tai labai svarbu

Kai turite problemų ir patiriate stresą, dienoraščio pildymas, kaip jau supratote, gali padėti nustatyti, kas sukelia nerimą. Tuo tarpu tai nustačius, galite susikurti konkretų planą, kaip išspręsti problemas.

Bet kokiu atveju atminkite, jog žurnalas yra tik vienas iš galybės sveikos gyvensenos aspektų, padedančių geriau valdyti stresą, nerimą ir psichinės sveikatos būklę. Visgi kad gautumėte kuo daugiau naudos, turite daryti ir kitus dalykus.

Atsipalaiduokite ir medituokite kiekvieną dieną.

Valgykite sveiką, subalansuotą maistą.

Reguliariai mankštinkitės.

Kiekvieną naktį palepinkite save kokybišku miegu.

Laikykitės atokiau nuo alkoholio ir narkotikų.

Galiausiai naudokite dienoraštį, kad įsitikintumėte, jog kasdien laikotės šių gairių. (Kai kurie rašytojai taip pat pataria rašyti kiekvieną dieną tuo pačiu laiku toje pačioje vietoje – tai padės laikytis režimo.)

Dienoraštis sukurs tvarką, kai kasdienybėje siaučia chaosas

Stenkitės rašyti kiekvieną dieną. 

Padaryti tai gana lengva: visada laikykite po ranka rašiklį ir popierių, jog tada, kai tik pajusite minčių antplūdį arba tiesiog norėsite išsilieti, kaipmat galėtumėte tai padaryti. Žurnalą taip pat galite laikyti savo išmaniajame telefone.

Verta įsidėmėti, jog tokio pobūdžio žurnalas neturi atitikti tam tikros struktūros – tai jūsų asmeninė vieta diskutuoti, mėginant pažinti save, atskleidžiant baimes, mintis ir jausmus; tai laikas, kai galite nusiraminti ir atsipalaiduoti.

Kita vertus, tie, kurie mano, jog „iššvaistomas“ laikas yra nuodas, turėtų dar daugiau rašyti – apie sodininkystę, orą, rašymą ir gyvenimą – kad priartėtų prie savęs, ir mažiau prie svetimų nuomonių. Kitais žodžiais tariant, indas, kurį pasirenkate laikyti savo mintims, yra labai reikšmingas.

Šios veiklos įkarštyje galiausiai galite nustebinti ir save, surasdami panašumų į rašytoją Susan Sontag arba atrasdami gyvenimo prasmę kaip Joan Didion. Svarbu tik tai, kad rastumėte laiko, jog išsiaiškintumėte sritis, kurios daro gyvenimą įdomų; kad rastumėte kelią pasaulyje, po vieną sakinį.