Didžiąją Britaniją krečia didžiausios riaušės per 13 metų

Pasaulis, Regionai, SaugumasSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Riaušės
Nepaisant skambių premejero Keiro Starmerio pareiškimų, riaušės Jungtinę Karalystę purto jau savaitę, Youtube stop kadras

Neramumai Jungtinėje Karalystėje trunka jau savaitę

Jungtinėje Karalystėje riaušės tęsiasi jau beveik savaitę po trijų mergaičių nužudymo Soutporto mieste. Policija iš karto neatskleidė byloje suimto asmens vardo, nes jam dar nebuvo 18 metų. Užtat socialiniuose tinkluose pasklido dezinformacija, kad tai musulmonas, neseniai atvykęs į JK prašyti prieglobsčio. Soutporte, o vėliau ir kituose karalystės miestuose prasidėjo pogromai, kurių dalyviai užpuolė mečetes ir pabėgėliams skirtus viešbučius. Ministras pirmininkas Keiras Starmeris sušaukė skubų posėdį.

Liepos 29 d. peiliu ginkluotas jaunuolis užpuolė šokių studijos Soutporto mieste, kur vyko dainininkei Taylor Swift skirtas renginys lankytojus. Žuvo trys šešerių, septynerių ir devynerių metų mergaitės, dar aštuoni vaikai ir du suaugusieji buvo sužeisti.

17-metis vaikinas buvo suimtas. Kadangi jis buvo nepilnametis, policija negalėjo paviešinti jo vardo. Departamento pranešime spaudai buvo sakoma tik tai, kad jis gimė Kardife, o incidentas nebuvo susijęs su terorizmu, praneša „Sky News“.[1]

Socialiniuose tinkluose netruko pasklisti informacija, kad žmogžudystėje dalyvavo į JK laivu atvykęs musulmonas ir prieglobsčio prašytojas. Internautai netgi paminėjo tariamo žudiko vardą – Ali al Šakatis (Ali al-Shakati).

Naktį į liepos 30-osios naktį Soutporte kilo riaušės, kurių metu buvo sužeista daugiau nei 50 policijos pareigūnų. Pogromų dalyviai mėtė butelius ir plytas į vietinę mečetę, padegė policijos furgonus ir apiplėšė parduotuvę. Mersisaido policija nurodė, kad neramumus išprovokavo kraštutinių dešiniųjų judėjimo „Anglijos gynybos lyga“ šalininkai.

Vėlesnėmis dienomis protestai išplito į kitus JK miestus, įskaitant Londoną, Mančesterį, Liverpulį, Bristolį ir Belfastą. Liepos 31 dieną minia susirinko prie Didžiosios Britanijos ministro pirmininko rezidencijos Dauningo gatvėje, demonstrantai mėtė petardas link rezidencijos vartų, mėtė skardines ir butelius į policijos pareigūnus, bandė pralaužti tvorą ir saliutavo kaip naciai.

Protestuotojai šaukė „Anglijos gynybos lygos“ įkūrėjo Tomio Robinsono (Tommy Robinson) vardą, skandavo tokius šūkius kaip „Valdyk, Britanija“, „Gelbėk mūsų vaikus“ ir „Sustabdyk laivus“. Buvo suimta daugiau nei šimtas žmonių.

Tą pačią dieną riaušininkai užpuolė prieglobsčio prašytojų viešbučius šiauriniame Mančesteryje ir Olderšoto mieste pietryčių Anglijoje. Hartpulo mieste įvyko demonstrantų ir policijos susirėmimai, buvo padegtas policijos automobilis.

Teismas nusprendė atskleisti įtariamojo vardą

Jis pasirodė esąs 17-metis Akselis Rudakubana (Axelis Rudakubana), kilęs iš Kardifo, o jo šeima – atvykusi iš Ruandos. 2013 m. jie persikėlė į kaimą netoli Soutporto. Jis buvo apkaltintas žmogžudyste, pasikėsinimu nužudyti ir ginklų laikymu. A.Rudakubana kaltu neprisipažino, rašo „Associated Press“ (AP).[2]

Prokurorai neatskleidė nusikaltimo motyvo, tačiau nuridė, kad kaip ginklas buvo panaudotas virtuvinis peilis su lenktu peiliu. Paauglio tėvai ir nukentėjusiųjų šeimos nariai teisme nedalyvavo.

Ministras pirmininkas Keiras Starmeris savo pirmojoje kalboje po pogromų paskelbė apie naujo policijos riaušių malšinimo padalinio, kuris naudos veido atpažinimo technologiją, sukūrimą.

Savaitgalį riaušės suintensyvėjo, o žiauriausi susirėmimai ir pogromai rugpjūčio 4 dieną įvyko Roterhamo mieste, kur kaukėti demonstrantai šturmavo viešbutį „Holiday Inn Express“, nes jame buvo apgyvendinti prieglobsčio prašytojai. Protestuotojai išdaužė langus, nusiaubė viešąją erdvę viešbučio viduje ir padegė šiukšlių dėžę, taip pat mėtė lentas ir purškė gesintuvus į policiją.

Prieglobsčio prašytojai barikadavo savo kambariuose, o kai kurioms šeimoms teko nakvoti miške, rašo „Sky News“. Mažiausiai 10 policijos pareigūnų buvo sužeisti, vienas iš jų dėl galvos traumos prarado sąmonę.

Kitas „Holiday Inn“ buvo užpultas Tamvorto mieste Anglijos šiaurėje, pastatą buvo bandoma padegti. Midlsbro mieste protestuotojai prasiveržė pro policijos užkardą, išdaužė gyvenamųjų pastatų ir automobilių langus.

„Kraštutinių dešiniųjų banditizmas“ ir valdžios institucijų reakcija

Pasak „The Guardian“, visoje šalyje buvo suimta apie 250 žmonių. Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas K. Starmeris savo kalboje rugpjūčio 4 dieną tai, kas vyksta šalyje, pavadino kraštutinių dešiniųjų banditizmu ir pažadėjo, kad visi, susiję su smurtu, atsakys pagal įstatymą. Pogromų Roterhame dalyvius jis pavadino marodierių gauja, taip pat pažymėjo, kad riaušininkai neatstovauja mūsų šaliai.[3]

Premjeras paskelbė pradedantis kovos su riaušėmis programą, kurios metu policija galės naudoti veido atpažinimo technologiją atsakingiems asmenims nustatyti. Jiems nebus leista patekti į tam tikras vietas ir bus uždrausta bendrauti tarpusavyje.

Rugpjūčio 5 dieną K. Starmeris surengė COBRA nepaprastųjų situacijų komiteto posėdį dėl riaušių. Komitetą sudaro ministrai, policijos, žvalgybos ir kitų įstaigų atstovai. Komitetas susirenka aptarti reagavimo į ekstremalias situacijas plano, skirto konkrečiai problemai. Vidaus reikalų ministerija mečetėms suteikė papildomą apsaugą.

Pasak „Reuters“, pastarąjį kartą tokios masinės ir smurtinės riaušės Didžiojoje Britanijoje įvyko 2011 metais, kai policija Londone nušovė juodaodį vyrą.[4]