Dešimtys tūkstančių prancūzių pusnuogės išėjo į gatves: skelbė „karą“ V. Putinui ir D. Trumpui?

Pasaulis, TeisėMiglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
Prancūzių protestai. Socialinių tinklų nuotrauka

Tarptautinė moters diena Prancūzijoje sukvietė tūkstančius moterų, išsirengusių iki pusės

Dešimtys tūkstančių žmonių tarptautinę Moters dieną kovo 8-ąją išėjo į Prancūzijos gatves. Europoje veikiančio feministinio judėjimo „Femen“ narės, sulaukusios kai kurių vietinių vyrų palaikymo, žygiavo Paryžiaus gatvėmis – tačiau ne bet kaip. Mojuodamos JAV arba Rusijos vėliavomis, nemaža dalis, taip sakant, „mojavo“ ir nuogomis krūtimis, ant kurių buvo nusipiešusiomis svastiką. Jos teigė kovojančios už moterų lygybę. Apšviestas Eifelio bokštas tuo tarpu iliustravo palaikymą Afganistano moterims, gyvenančioms Talibano režimo sąlygomis. Žinutė: „SOS Afganistano moterys“ buvo rodomas prancūzų, anglų, persų ir arabų kalbomis.

Tarptautinė moters diena Prancūzijoje sukvietė tūkstančius moterų, išsirengusių iki pusės. Socialinių tinklų įrašas

Balzganame pavasario vėjyje „besimataruojančios“ moterų krūtinės taikėsi ne pademonstruoti ankstyvąjį įdegį. Dalis protestuotojų tokiu būdu demonstravo priešiškumą JAV prezidentui Donaldui Trumpui ar Rusijos vadovui Vladimirui Putinui. Feministės teigia stojusios į kovą prieš esą visą pasaulį apėmusią fašizmo epidemiją. Iš viso skaičiuojama maždaug 250 000 žmonių, išėjusių į gatves ir maždaug 150 demonstracijų.

Visgi, pasauliečiai stebisi, kuo susijęs nuogybių demonstravimas su strėlių laidymu į kitų valstybių vadovus. Pastarieji klausia, ar nebus taip, kad vis daugiau žmonių naudoja protestus kaip pretekstą nusirengti. Anot jų, norint kitokių gyvenimo sąlygų, reiktų kreiptis į savo šalies lyderius – ne į Amerikos ar Rusijos prezidentus.

Protestuotojos kaltina D. Trumpą seksualiniu išnaudojimu

Kai kurios moterys taip pat teigė, esą respublikonas D. Trumpas jas seksualiai išnaudojo. Taip jos apibūdina dabartinį jo administracijos politikos veikimą.

Protestuotojos kaltina D. Trumpą seksualiniu išnaudojimu. Socialinių tinklų įrašas
Protestuotojos kaltina D. Trumpą seksualiniu išnaudojimu. Socialinių tinklų įrašas

„Tai kova, ir ji dar nesibaigė“, – sakė 49 metų Sabine, kuri žygiavo su septynerių metų sūnumi.

Vis dėlto, daugelio eitynių dalyvių darbotvarkėje tebebuvo svarbiausia darbo užmokesčio problema. Nacionalinio statistikos instituto „Insee“ duomenimis, vidutinis moterų atlyginimas Prancūzijoje yra maždaug 14 proc. mažesnis nei vyrų už tą patį dirbtą laiką. Užsiminta ir apie smurto, kurį moterys patiria namuose, gatvėse ar netgi darbo vietose, problemą.

Vidutinis moterų atlyginimas Prancūzijoje yra maždaug 14 proc. mažesnis nei vyrų už tą patį dirbtą laiką. Socialinių tinklų įrašas

Eitynės tądien vyko ir Ispanijos sostinėje Madride nepaisant smarkaus lietaus. Keli tūkstančiai dalyvavusiųjų teigė, esą šalyje būtina kovoti už lygias teises. Minia protestantų susibūrė ir Meksikoje. Moterys liejo pyktį daužydamos šalia pasitaikiusių vitrinų stiklus, niokojo kioskelius. Aktyvistės nešė nuotraukas tų moterų, kurias nužudė smurtaujantys vyrai, taip pat dalijosi ir savo baimėmis. Sakė bijančios išeiti į gatves po darbų. Tarptautinę moters dieną minėjo ir turkės. Guodėsi ta pačia problema – saugumo trūkumu viešose vietose. Italijos sostinėje Romoje eitynės moters dienos proga tuo tarpu rodėsi išties delikačios. Tą dieną buvo rengiama per 100 koncertų, minint moterų teises ir laisves.

Moterų dienos proga išsirengiama ir kitose šalyse

Keiptaune – mieste Pietų Afrikos Respublikos pietuose dviratininkai tą pačią dieną taipogi sugalvojo nusirengti – tačiau tam, kad atkreiptų dėmesį į klimato kaitą, ne į moterų problemas. Pasaulinis judėjimas „World Naked Bike Ride“ (Pasaulinis nuogų dviratininkų žygis), apimantis daugiau nei 74 miestus, propaguoja perėjimą nuo iškastinio kuro prie atsinaujinančios energijos. Jis prasidėjo 2001 m. Ispanijoje, reiškiant priklausomybę nuo naftos ir skatinant važiavimą dviračiu kaip tvarią transporto rūšį. Jame, kaip matoma, taipogi propaguojamas menamas kūno pozityvumas, aplinkosauginis sąmoningumas ir pažeidžiamų eismo dalyvių teisės.

Šių metų žygio metu daugiausia dėmesio skirta neva pozityviam elgesiui su kūnu, žmonėmis ir planeta, skatinant įtrauktį, tvarumą bei savęs priėmimą. Keiptaune šis akį traukiantis renginys organizuojamas nuo 2008 m. Daugelį metų miesto pareigūnai, regis, į jį nekreipė dėmesio.

Kaip aiškina kitas renginio organizatorius Martinas Pretoriusas, „pagal poįstatyminius aktus negalima viešai rodytis nuogiems be miesto leidimo, tačiau 12 metų jie mūsų nestabdė. Tylėdami jie iš esmės davė mums leidimą“. Visgi, šiemet Keiptauno miestas ir Pietų Afrikos Respublikos policijos tarnyba nustatė papildomas sąlygas dėl sutikimo rengti viešą susibūrimą, remdamiesi 2007 m. Seksualinių nusikaltimų įstatymo 9 ir 22 straipsniais. Šiuose skirsniuose draudžiama viešai rodyti privačias kūno vietas, ypač nepilnamečių akivaizdoje. Nepaisant to, prieš renginį organizatoriai dalyviams sakė norintys matyti daugiau spenelių ir dažų ant kūno. Jie tai vadina „saviraiškos laisve“.