- Milijardieriai pasiryžę pakeisti požiūrį į kriptovaliutas
- 2024 metų rinkimai – lūžio taškas kriptovaliutų šalininkams
- Rinkimų klausimas išspręstas, ar bus sulaukta grįžtamojo ryšio?
Milijardieriai pasiryžę pakeisti požiūrį į kriptovaliutas
Pirmaujantys politinių veiksmų kriptovaliutų industrijos komitetai (Super PAC) į Amerikos prezidento rinkimus investavo daugiau nei 130 milijonų JAV dolerių, kad padėtų išrinkti dešimtis kriptovaliutoms palankių kongresmenų. Atskiri milijardieriai, besidomintys skaitmeniniais pinigais, išleido milijonus JAV dolerių, kad sugrąžintų Donaldą Trumpą (Donald Trump) į Baltuosius rūmus. [1]
Po respublikonų triumfo jie yra pasiryžę pakeisti Vašingtono požiūrį į savo verslą, rašo CNN.[2]
D. Trumpas, kuris per savo pirmąjį prezidentavimą tvirtino, kad nėra „labai nepastovių ir nuo užgaidų“ priklausomų“ kriptovaliutų gerbėjas, per šią kampaniją savo pyktį pakeitė mielaširdingumu. Gegužę jis kategoriškai pareiškė, jog labai teigiamai vertina virtualią valiutą. Jis tvirtino, kad JAV turi būti šio sektoriaus lyderė, nes čia „nėra antros vietos“.[3]
Tą patį mėnesį D. Trumpo kampanija paskelbė, kad priims aukas kriptovaliutomis.
Buvęs D. Trumpo varžovas prezidento rinkimuose Vivekas Ramasvamis (Vivek Ramaswamy), kuriam kartu su verslininku Ilonu Masku (Elon Musk) buvo pasiūlyta vadovauti tik dabar įkurtam Vyriausybės efektyvumo departamentui, prisiėmė nuopelnus už tai, kad dabar išrinktasis prezidentas atkreipė dėmesį į kriptovaliutą.[4]
Beje, naujojo skyriaus pavadinimo anglų kalbos santrumpa - DOGE - yra aliuziją į seną memą su Šiba Inu šunimi, kuris vis kuo nors žavėjosi laužyta anglų kalba. 2013 m. kriptovaliuta „Dogecoin“, kurią I. Maskas aktyviai reklamavo, buvo pavadinta šio šuns garbei.
2024 metų rinkimai – lūžio taškas kriptovaliutų šalininkams
Daugelis kriptovaliutų šalininkų 2024 metų rinkimus laikė lūžio tašku, rašė „New York Times“ (NYT). Po to, kai prieš dvejus metus bankrutavo daugybė kriptovaliutų įmonių, prezidento Džo Baideno (Joe Biden) administracija pradėjo teikti ieškinius ir inicijuoti baudžiamąsias bylas prieš kai kuriuos pirmaujančius kripto pramonės veikėjus.[5]
FTX kriptovaliutų biržos įkūrėjas Semas Benkmanas-Fridas (Sam Bankman-Friede) šį pavasarį, pateikus kaltinimus elektroniniu sukčiavimu, pinigų plovimu ir nusikalstamu sąmokslu, buvo nuteistas kalėti 25 metus be lygtinio paleidimo galimybės.
Bendrovės pradėjo aktyviai rinkti ir aukoti dešimtis milijonų JAV dolerių rinkimams, daugiausia vilčių siedamos su D. Trumpu ir tais, kurie atvirai remia kriptovaliutų pramonę (tarp jų buvo keli demokratai). Liepą respublikonas D. Trumpas, kalbėdamas „Bitcoin 2024“ konferencijoje Nešvilyje, Tenesio valstijoje, pažadėjo, kad kai jis pradės eiti pareigas, „karas“ prieš šią pramonės sritį baigsis. Jis apkaltino Dž. Baideno administracijos „fašistinį režimą“ persekiojant sektorių, kurį jis palygino su „plieno pramone prieš 100 metų“.[6]
Respublikonas perspėjo, kad jei JAV rimtai nežiūrės į kriptovaliutą, yra didelė tikimybė, jog Kinija ją aplenks.
„Negalime leisti, kad Kinija dominuotų. Jie per daug rimtai progresuoja“, – perspėjo jis, žadėdamas „išlaikyti 100 proc. bitkoinų atsargų, šiuo metu esančių valstybės dispozicijoje“.
Ankstyvą rudenį D. Trumpas kartu su sūnumis pristatė naują kriptovaliutų verslą „World Liberty Financial“. Tai įvyko praėjus vos dienai po to, kai jo golfo klube D. Trumpą buvo mėginta nužudyti. Tuo metu ekspertai atkreipė dėmesį į galimą interesų konfliktą, kuris kiltų, jei kandidatas į prezidentus kelias savaites iki rinkimų dienos pradėtų verslą ar jame dalyvautų.
Rinkimų klausimas išspręstas, ar bus sulaukta grįžtamojo ryšio?
Kriptovaliutų pramonės reakcija į D. Trumpo pergalę rinkimuose netruko laukti. Paskelbus preliminarius balsavimo rezultatus, bitkoino kaina pasiekė naują rekordą, viršijantį 75 tūkst. JAV dolerių. Šiuo metu pagrindinė kriptovaliuta parduodama už 90 tūkstančių JAV dolerių. 2012, 2016 ir 2020 metų rinkimuose bitkoino pelningumas per 90 dienų po rinkimų dienos buvo atitinkamai maždaug 87 proc., 44 proc. ir 145 proc., pažymėjo CNBC.[7]
Dabar kriptovaliutų pramonė siekia ambicingo priemonių paketo, kuris skatintų plačiai paplitusį skaitmeninio turto naudojimą, ir svarsto, kas galėtų efektyviausiai jį reklamuoti, rašė „Reuters“.[8]
„Turėjome administraciją, kuri kriptovaliutų atžvilgiu buvo nusiteikus neigamai, todėl nekantriai laukiame, kada šis sąstingis baigsis“, – atviravo Maikas Belšė (Mike Belshe), kriptovaliutų platformos „BitGo“, liepą surengusios lėšų rinkimą D. Trumpo kampanijai, vadovas. – Manau, jog Amerikos rinkėjai labai aiškiai pasakė, kad jie to nori.“
D. Trumpas pažadėjo sukurti patariamąją tarybą kriptovaliutų klausimais, pažymi agentūra. Kol kas lieka neaišku, kas dirbs šioje taryboje, bet pramonės vadovai jau diskutuoja, kas gali būti atsakingas už kriptovaliutų politikos kūrimą naujojoje administracijoje. Sektorius taip pat tikisi, kad D. Trumpas Jungtinėse Valstijose sukurs strateginį bitkoinų rezervą, apie kurį jis kalbėjo Nešvilyje.
CNN rašo, kad kriptovaliutų prekeiviai nori, jog D. Trumpas vertybinių popierių ir biržos komisijos pirmininku (SEC) paskirtų Garį Genslerį (Gary Gensler) – skaitmeniniams pinigams draugišką asmenį. Jie taip pat daro spaudimą Kongresui, kad būtų priimta reguliavimo sistema, reikalinga kriptovaliutų integracijai į Amerikos finansų sistemą.
Tarp pakeitimų, kuriuos būtų galima peržiūrėti, yra įstatymas, kuriuo dalis federalinės pramonės priežiūros iš SEC perduodama Biržos prekių ateities sandorių prekybos komisijai (CFTC). Pasak kai kurių ekspertų, tai galėtų susilpninti priežiūrą. Beje, šį pavasarį Atstovų Rūmai pritarė CFTC transformacijai į pagrindinę skaitmeninio turto prižiūrėtoją. Senate iniciatyva nesulaukė palaikymo, tačiau perėjus abejus Kongreso rūmus, kuriuos dabar kontroliuoja respublikonai, situacija gali pasikeisti.
Per šį rinkimų ciklą į Atstovų Rūmus buvo išrinkti 274 už kriptovaliutas pasisakantys kandidatai, o į Senatą – 20, pažymi kanalas.
„Kriptovaliuta yra politinė jėga“, – pabrėžė „Blockchain“ asociacijos vykdomoji direktorė Kristina Smit (Christine Smith). – Po šių rinkimų turėsime labiausiai už kriptovaliutas pasisakantį Kongresą, kuris kada nors buvo išrinktas, taip pat labiausiai už kriptovaliutas pasisakančią administraciją, kuri kada nors buvo valdžioje.“
Ji pridūrė, jog sektoriaus atstovai bendrauja su D. Trumpo komanda, kad perteiktų savo požiūrį ir išdėstytų politines preferencijas.
Pasak K. Smit, dabar tarp pagrindinių kandidatų į SEC pirmininko postą yra Denas Galaheris (Dan Gallagher), „Robinhood Markets“ prekybos platformos vyriausiasis patarėjas. Jis buvo SEC komisaras Barako Obamos (Barack Obama) prezidentavimo metais.
Polas Atkinsas (Paul Atkins), kitas buvęs SEC komisaras, o dabar konsultacinės firmos „Patomak Global Partners“ generalinis direktorius, taip pat kandidatuoja į komisijos vadovo postą.