Dešimtokai ir aštuntokai gali ramiau atsikvėpti: PUPP „slenkstis“ atidedamas

ŠvietimasDaiva Klimaitiene
Suprasti akimirksniu
mokykla
Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimas atidedamas dvejiems metams. ELTA nuotrauka

PUPP „slenkstis“ atidedamas: dešimtokai ir aštuntokai galės ramiau atsikvėpti

Seimas nusprendė, kad reikalavimas dešimtokams gauti bent ketvertą per pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimą (PUPP), siekiant tęsti mokymąsi gimnazijoje, bus atidėtas. Naujas „slenkstis“ įsigalios tik nuo 2026–2027 mokslo metų. Ši žinia yra svarbi tiek dešimtokams, tiek šiemet rudenį aštuntą klasę pradedantiems mokiniams. 

Kodėl „slenkstis“ atidedamas?

Pradinė mintis buvo taikyti šį „slenkstį“ jau nuo kitų mokslo metų, tačiau, atsižvelgiant į švietimo bendruomenės nuogąstavimus, buvo nuspręsta suteikti daugiau laiko pasiruošimui. Laikinai švietimo, mokslo ir sporto ministrės pareigas einanti Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė teigia, kad atidėjimas leis mokiniams ir mokytojams geriau pasiruošti pagal atnaujintas pagrindinio ugdymo programas, kurios bus taikomos nuo 2025 metų.

„Atsižvelgiant į švietimo bendruomenės nuogąstavimus ir siekiant, kad moksleiviai turėtų daugiau laiko pasiruošti, ankstesnis sprendimas peržiūrėtas. 2025 m. PUPP bus pirmą kartą organizuojami pagal atnaujintas pagrindinio ugdymo programas. Todėl atidėjus PUPP „slenksčio“ įgyvendinimą mokiniai ir mokytojai turės daugiau laiko susipažinti su pokyčiais pagrindinio ugdymo pasiekimo užduotyse ir programose bei tinkamai pasiruošti šiems patikrinimams,“ – sako Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Kas keisis ir kada?

Iki 2026–2027 mokslo metų tvarka nesikeis – pagrindinis išsilavinimas bus įgyjamas baigus pagrindinio ugdymo programą ir patikrinus mokymosi pasiekimus. Tik nuo 2026–2027 mokslo metų dešimtokai turės išlaikyti PUPP bent 4 balais iš 10, kad galėtų tęsti mokymąsi gimnazijoje. Neišlaikius patikrinimo, bus galimybė pagilinti žinias ir perlaikyti PUPP tais pačiais mokslo metais arba pasirinkti kitą ugdymo kelią.

PUPP patikrinimai apima lietuvių kalbą ir literatūrą, matematiką bei gimtąją kalbą ir literatūrą mokiniams, kurie mokosi mokyklose tautinių mažumų kalba. Šie patikrinimai padeda įvertinti mokinių žinias ir pasirengimą tęsti mokslus aukštesnėse mokyklose. Atidėjimas reiškia, kad mokiniai turės daugiau laiko pasiruošti šiems svarbiems egzaminams, o mokytojai galės tinkamiau paruošti mokinius pagal atnaujintas programas.