Į Rijade vykusias derybas dėl Ukrainos, Ukraina nepakviesta
Rusija ir JAV pradėjo derybas dėl Ukrainos be pačios Ukrainos ir be Europos – taip užsienio žiniasklaida komentavo dviejų delegacijų derybas, kurios vyko vasario 18 dieną Saudo Arabijoje.
„Rusija ir Jungtinės Valstijos kalba apie Ukrainą, neįsileisdamos Kijevo prie derybų stalo. JAV valstybės sekretorius Markas Rubijo (Marco Rubio) gyrė pirmąsias derybas. Tačiau tikimasi, kad būsimi raundai taps ambicingesni“, – rašo Vokietijos portalas „Spiegel“ internete.
Leidinys pažymi, kad „tai buvo pirmas žingsnis link galimos taikos kariniame konflikte Ukrainoje, tačiau tuo pat metu tai buvo ir „rankų lenkimas“ tarp Vašingtono ir Maskvos.
„Jungtinės Valstijos ir Rusija kalba apie konfliktą, Ukraina ir Europos partneriai lieka nuošalyje. Dabar, po susitikimo su savo kolega iš Rusijos Sergejumi Lavrovu Saudo Arabijoje, M. Rubijo kalbėjo užtikrintai, bet santūriau nei Rusijos pusė“, – daro išvadą vokiečių portalas.
„Jungtinės Valstijos ir Rusija susitarė dėl papildomų derybų, kad išspręstų karinį konfliktą Ukrainoje ir rastų būdų bendradarbiauti kitais tarptautiniais klausimais, tačiau nenustatė Donaldo Trampo (Donald Trump) ir Vladimiro Putino viršūnių susitikimo datos“, – pažymi „Bloomberg“.[1]
„Derybos Saudo Arabijoje, kuri palaiko draugiškus santykius su abiem šalimis, pabrėžė spartų JAV pastangų užbaigti karinį konfliktą tempą, praėjus mažiau nei mėnesiui po to, kai D. Trampas pradėjo eiti pareigas, ir šešioms dienoms po jo pokalbio telefonu su V. Putinu. Kritikai sako, kad D. Trampo komanda, atmesdama Ukrainos narystę NATO ir teikdama, kad Kijevo noras atgauti visą prarastą teritoriją yra iliuzija, iš anksto padarė didelių nuolaidų. JAV valdininkai sako, kad jie tiesiog pripažįsta realybę“, – pranešė „Reuters“.[2]
Šaltas dušas Europai: ar JAV keičia žaidimo taisykles?
„The Guardian“ žurnalistas Jakubas Krupa (Jakub Krupa) komentuoja Maskvos ir Vašingtono idėją „pašalinti erzinančius veiksnius“ dvišaliuose santykiuose.[3]
„Negaliu neužduoti klausimo – kaip jaučiasi Ukrainos ir Europos valdininkai, skaitydami apie planus „pašalinti dirgiklius“ Rusijos ir Amerikos santykiuose. Drįsčiau spėti, kad jiems gali nepatikti tokių žodžių pasirinkimas“, – rašė žurnalistas.
„Ukrainos ateitis buvo įtraukta į darbotvarkę – Rusija trejus metus ten vykdo visapusišką invaziją, o Jungtinės Valstijos yra pasiryžusios užgrobti didelę dalį šalies naudingųjų iškasenų – nors Kijevas nebuvo įtrauktas į diskusijas“, – tą patį pabrėžia europietiškas „Politico“ leidinys. Jis atkreipia dėmesį į tai, kad „netrukus po derybų Rijade pabaigos Kijeve nuskambėjo oro antskrydžio sirena, o vietos valdžia paskelbė apie Rusijos balistinių raketų atakos grėsmę“.
„Derybos Europoje buvo suvokiamos kaip dar vienas ženklas, kad dešimtmečius trunkanti Vakarų užsienio politika išgyvena tektoninį poslinkį“, – pripažįsta „The Wall Street Journal“.[4]
Transatlantiniai ryšiai, kuriuos jau pakirto JAV viceprezidento Dž. D. Venso (J.D.Vance) „niokojanti kalba“, kurioje Europos lyderiai buvo kaltinami ignoruojantys savo rinkėjų valią, tapo dar labiau įtempti, sąjungininkams susiduriant su tuo, kad susitikimas Rijade įvyko jiems ar Ukrainai nedalyvaujant, priduria laikraštis.
„D. Trampo administracijos skubėjimas gerinti santykius su Rusija sukėlė nerimą Europos lyderiams, nes Baltieji rūmai atsisakė iš anksto konsultuotis dėl JAV politikos Maskvos atžvilgiu, nors tai ilgą laiką buvo neatsiejama Vakarų aljanso dalis“, – pranešė WSJ.
Tačiau D. Trampo administracijos valdininkai „bandė nuslopinti sąjungininkų baimes“, pristatydami derybas Saudo Arabijoje kaip galimybę ištirti Rusijos ketinimus, o ne kaip visaverčių derybų dėl Ukrainos ateities pradžią, patikslinama straipsnyje.
Ar sankcijos Rusijai taps praeitimi? Kremliaus pasiūlymai Baltiesiems rūmams
„Derybos buvo lūžio taškas Amerikos požiūryje į destruktyviausią konfliktą Europoje per kelis dešimtmečius ir ženklas, kad JAV prezidentas nori atstumti sąjungininkus, siekdamas greitos taikos“, – sakoma „The Washington Post“ straipsnyje.[5]
Kaip pažymi laikraštis, susitikimas Rijade „labai nuliūdino“ Ukrainą, kur auga nuogąstavimai, kad amerikiečių valdininkai jaučiasi pernelyg patogiai aptarinėdami šalies ateitį be Kijevo prie derybų stalo.
Tai taip pat nuliūdino Europos sąjungininkus, kurie nerimauja, kad D. Trampas sutiks su susitarimu, kuris padrąsins prezidentą V. Putiną tuo metu, kai Vašingtonas, regis, yra pasirengęs „suskleisti“ savo saugumo skėtį – kertinį Vakarų tvarkos po Antrojo pasaulinio karo akmenį.
Rusijos delegacija derybose atsigręžė į D. Trampo verslo praeitį, teigė britų televizijos kanalo „Sky News“ korespondentas Maskvoje Ivoras Benetas (Ivor Bennett). Žurnalistas pabrėžė RDIF vadovo Kirilo Dmitrijevo žodžius apie didelius Amerikos verslo finansinius nuostolius pasitraukus iš Rusijos rinkos ir ieškant „bendrų ekonominių maršrutų“.
„Didelės tarptautinės korporacijos sugrįš į Rusiją tik panaikinus sankcijas. Tai yra galutinis Maskvos tikslas, ir tai jie reiškia „bendrus ekonominius kelius“. Finansine prasme Maskva bando apeliuoti į D. Trumpo verslo patirtį, tikėdamasi, kad laimės prgamatiška, kieta ekonomika“, – teigė I. Benetas.
Jungtinės Valstijos ir Rusija siekia partnerystės „svaiginančio santykių pokyčio akivaizdoje“, mano „The New York Times“. Kaip pažymi laikraštis, Rusijos ir Amerikos delegacijų susitikimas buvo naujausias D. Trampo administracijos „ryškus posūkis“ nuo Vakarų pastangų izoliuoti Rusiją.[6]
„Antradienio derybos parodė, kad D. Trampas yra pasiryžęs bendradarbiauti su Rusija, kad užbaigtų karinį konfliktą – požiūrį, kuris, tikėtina, patenkins daugelį V. Putino reikalavimų – ir kad jis yra pasirengęs nustumti į šalį Amerikos sąjungininkų Europoje susirūpinimą“, – pridūrė NYT.
Saudo Arabija, surengusi derybas, sustiprino savo pasaulio lyderio statusą
Laikraštis taip pat atskirai atkreipia dėmesį į Saudo Arabijos vaidmenį. Pasak žurnalistų, de facto šalies valdovui, karūnos princui Muhamedui bin Salmanui (Mohammed bin Salman), derybų organizavimas karalystės sostinėje buvo puiki galimybė sustiprinti savo, kaip pasaulio lyderio, statusą, kurio įtaka tęsiasi už Artimųjų Rytų ribų.
„Saudo Arabija priėmė Rusijos ir Jungtinių Valstijų derybas kaip dalį karalystės pastangų stiprinti saugumą ir taiką visame pasaulyje“, – Artimųjų Rytų naujienų agentūra „Arab News“ citavo KSA užsienio reikalų ministerijos pareiškimą. Portalas pažymi, kad delegacijos susitiko dalyvaujant Saudo Arabijos užsienio reikalų ministrui princui Faisalui bin Farhanui Al Saudui (Faisal bin Farhan Al Saud) ir Saudo Arabijos valstybės ministrui, patarėjui nacionalinio saugumo klausimais Musaidui al-Aibanui (Musaid al-Aiban).
„JAV ir Rusijos valdininkų derybos Rijade tapo reikšmingiausiomis iki šiol tarp dviejų buvusių Šaltojo karo priešininkų dėl Maskvos karinio konflikto Ukrainoje užbaigimo“, – pripažįsta „Arab News“. Tai taip pat buvo „plačiausias kontaktas“ tarp Maskvos ir Vašingtono nuo 2022 metų vasario 24 dienos.
„Al Arabiya News“ giria Saudo Arabijos pastangas užmegzti dialogą tarp JAV ir Rusijos – interviu televizijos kanalui teigė RDIF vadovas K. Dmitrijevas.
„Saudo Arabijos pusė, karūnos princasM. bin Salmanas ir jo komanda sukūrė labai pozityvią atmosferą“, – tikino Rusijos delegacijos atstovas.[7]
Tuo tarpu pagrindinė naujiena yra Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio vizitas į Turkiją, kur jis prezidento rūmuose susitiko su respublikos vadovu Redžepu Tajipu Erdoganu (Recep Tayyip Erdogan) – šis susitikimas prasidėjo praėjus kelioms valandoms po Rusijos ir Amerikos derybų Saudo Arabijoje.
„Turkija yra ideali vieta deryboms tarp Rusijos, Ukrainos ir Jungtinių Valstijų“, – agentūra paskelbė šią R. T. Erdogano citatą su jo nuotrauka pagrindiniame portalo puslapyje.[8]