Olimpinėse žaidynėse – turtingiausi pasaulio sportininkai
Jau šiandien prasideda vienas didžiausių pasaulyje sporto renginių – 2024 m. Paryžiaus vasaros olimpinės žaidynės.
Liepos 26 d. prasidedančios žaidynės tęsis iki rugpjūčio 11 d. ir sukvies per 10 500 pačių talentingiausių ir ambicingiausių sportininkų iš viso pasaulio[1].
Iškilminga atidarymo ceremonija vyks tiesiog Senos upėje, kuri teka per pačią Paryžiaus širdį. Tiek sostinė Paryžius, tiek ir visa Prancūzija investavo daug lėšų ir laiko, kad sportininkus ir svečius turėtų kuo nustebinti.
O prakalbus apie finansus, šios olimpinės žaidynės išsiskirs ir tuo, kad jose varžysis patys turtingiausi planetos sportininkai. Nuo NBA žvaigždžių, iki teniso vunderkindų – jų gaunami uždarbiai gali nustebinti ne vieną.
Paryžiaus olimpiada išsiskirs finansine prasme
Virš 10 000 sportininkų, rekordinis 8,6 mln. parduotų bilietų ir milijardai televizijos žiūrovų visame pasaulyje – būtent tai yra olimpinės žaidynės, svarbiausias sporto įvykis ir didžiausia visų profesionalių atletų svajonė.
Šių olimpinių žaidynių kaina milžiniška, tačiau lyginant su kitomis – gana kukli. Skelbiama, kad olimpiados kaina neviršys 10 mlrd. dolerių sumos, o tai yra tik 25 proc. virš pradinio biudžeto.
Palyginimui, „S&P Global Ratings“ ataskaitoje teigiama, kad 2016 m. žaidynės Rio de Žaneire ir 2020 m. žaidynės Tokijuje nuo pradinio biudžeto nukrypo atitinkamai daugiau nei 350 ir 280 proc[2].
O ką žaidynės finansine prasme reiškia patiems atletams? Yra aišku, kad svarbiausias tikslas – aukso medalis. Tačiau ar sportininkai gauna ir finansines paskastas už savo pasiekimus?
Nors medaliai yra labai trokštami apdovanojimai, už juos Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK), žaidynių organizatorius, tiesiogiai neskiria jokių finansinių premijų.
Taip yra todėl, kad žaidynės atsirado kaip mėgėjiškos varžybos, skirtos sportiniams laimėjimams ir sporto dvasiai puoselėti. Vietoje to, TOK savo pinigus skirsto taip, kad toliau padėtų vystyti sportą ir ugdyti atletus.
Tačiau nors TOK nesiūlo tiesioginių piniginių prizų už medalius, tai daryti gali nuspręsti pačios federacijos[3].
Pasaulinė lengvosios atletikos organizacija (WA) atskleidė, kad 2024 m. Paryžiuje vyksiančių lengvosios atletikos varžybų aukso medalių laimėtojai gaus piniginius prizus.
WA iš kas ketverius metus gaunamų TOK pajamų dalies asignavimų sportininkams apdovanoti skyrė 2,4 mln. dolerių prizinį fondą. Paryžiuje auksą kiekvienoje iš 48 lengvosios atletikos rungčių laimėję sportininkai gaus 50 000 JAV dolerių.
Tarptautinė bokso asociacija (IBA) taip pat paskelbė, kad bokso varžybose iš viso išdalys finansinius apdovanojimus, kurių bendra suma viršys 3,1 mln. dolerių. Aukso medalių laimėtojai iš IBA gaus 100 000 JAV dolerių, sidabro medalininkai gaus 50 000 JAV dolerių, o už bronzos medalį IBA skirs 25 000 JAV dolerių.
JAV olimpinis ir parolimpinis komitetas (USOPC) aukso medalius laimėjusiems sportininkams moka 37 500 JAV dolerių, 22 500 JAV dolerių už sidabrą ir 15 000 JAV dolerių už bronzą.
Tačiau patys atletai, įspūdingų savo karjerų dėka yra susikrovę gerokai didesnius turtus. Pasižvalgykime, kurie iš šių metų olimpiados dalyvių yra patys turtingiausi.
Didžiausiais turtais gali pasigirti NBA krepšininkai
Iki oficialios Paryžiaus olimpinių žaidynių pradžios likus vos kelioms valandoms, sporto gerbėjai visame pasaulyje ruošiasi stebėti, kaip geriausi pasaulio sportininkai Prancūzijos sostinėje varžosi dėl olimpinio aukso.
Tačiau, atsižvelgiant į tokius sporto talentus, natūralu, kad Paryžiaus olimpinėse žaidynėse dalyvaus ir daugiausiai uždirbantys bei turtingiausi planetos sportininkai. Kas jie?
Jonas Rahmas yra pats turtingiausias Paryžiaus olimpiadoje dalyvaujantis golfo žaidėjas, kurio turto vertė siekia apie 108 mln. dolerių. Dukart „Major“ turnyrų nugalėtojas, šią vasarą Paryžiuje golfo žaidėjas atstovaus savo gimtajai Ispanijai[4].
LeBronas Jamesas, kuris Paryžiuje bus JAV krepšinio rinktinės kapitonas, yra pats turtingiausias žaidynių sportininkas. Šiuo metu jis yra geriausiai apmokamas planetos krepšininkas, o jo turto vertė siekia 1,2 mlrd. dolerių. Per metus jis uždirba 47,6 mln. dolerių[5].
Graikų krepšininko Giannio Antetokounmpo turto vertė siekia 111 mln. dolerių, per metus jis uždirba 50 mln. Krepšininkas taip pat yra vienas brangiausiai apmokamų NBA žaidėjų, o šiais metais pirmą kartą dalyvaus olimpinėse žaidynėse su Graikijos nacionaline vyrų rinktine.
NBA žvaigždės Stepheno Curry turto vertė siekia 160 mln. dolerių, per metus jis uždirba 56 mln. dolerių. Toliau rikiuojasi dar vienas NBA krepšininkas Kevinas Durantas. Jo metinis atlyginimas siekia 42 mln. dolerių.
Golfo žaidėjo Rory McIlroy turtas vertinamas 80,1 mln. dolerių. Kito golfo žaidėjo Scottie Schefflerio turtas siekia 59,2 mln., o NBA žaidėjo Joelio Embiido – 57,7 mln. Nedaug nuo jo atsilieka ir serbų krepšinio žvaigždė Nikola Jokičius su 56,1 mln. dolerių.
Vertinant pagal skirtingas sporto rūšis, būtent NBA žaidėjai Paryžiuje bus geriausiai apmokama sportininkų grupė. Vien JAV komandoje yra septyni iš 50 geriausiai apmokamų visų sporto šakų sportininkų pasaulyje.
Net ir kitose sporto šakose dalyvaujančiose komandose yra 35 aktyvūs NBA žaidėjai. Pavyzdžiui, vien 10 NBA žaidėjų iš Kanados vidutinis atlyginimas aikštelėje siekia 16,2 mln. dolerių.
Kalbant apie tenisą, moterų gretose sukauptų turtų prasme pirmauja lenkė Iga Swiatek. Penkiskart „Didžiojo kirčio“ turnyrų čempionė ir pirmoji pasaulio raketė, būdama vos 23 metų, jau užima devintąją vietą visų laikų WTA reitinge pagal uždirbtus prizus ir yra pasirašiusi sutartis su „Rolex“, „Porsche“, „Visa“ ir „On“. Jos turtas vertinamas 25 mln. dolerių.
Vimbldono finale 21-erių Novaką Džokovičių įveikęs Carlosas Alcarazas, atsižvelgiant į „Nike“ sutartyje numatytas „Grand Slam“ premijas ir į tai, kad 2024 m. pradžioje jo rėmėjų portfelį papildys „Louis Vuitton“, tikėtina, kad C. Alcarazas šiais metais taip pat taps geriausiai apmokamu tenisininku pasaulyje.
Olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijoje – prezidentai ir net karaliai
Nors kai kurie komandiniai renginiai prasidėjo jau liepos 24 d., oficiali ceremonija vyksta šiandien. Paryžiuje sportininkai laivais plauks Senos upe. Flotilė prasidės 19.30 val. vietos laiku.
Pasak organizatorių, beveik keturių mylių ilgio maršrutu plauks apie 94 laivai, o prie sportininkų prie Senos prisijungs delegacijos ir atlikėjai. Žaidynėse dalyvauja apie 10 500 sportininkų, atstovaujančių 206 nacionaliniams olimpiniams komitetams.
Paryžiuje vyksianti atidarymo ceremonija yra pirmoji visuomenei atvira ir pirmoji ne stadione, todėl tikimasi, kad į ją susirinks didžiausia kada nors buvusi minia, kurioje bus ir paryžiečių, ir turistų. Manoma, kad žiūrovų bus beveik 600 000 žiūrovų.
Maršruto palubėse bus įrengtos kameros, kad žiūrovai galėtų iš arti pamatyti sportininkų veidus. Aštuoniasdešimt ekranų taip pat bus įrengti visame mieste, kad bilietų neturintys žmonės vis tiek galėtų sėdėti pirmose eilėse. Be to, tikimasi, kad 1,5 mlrd. žmonių visame pasaulyje stebės ceremonijos transliaciją iš namų.
Atidarymo ceremonijoje taip pat dalyvaus apie 120 valstybių vadovų, karališkųjų asmenų ir kitų pasaulio lyderių.
Naujasis Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Keiras Starmeris, norintis stiprinti ryšius su Prancūzija, bus tribūnose su vaizdu į Senos upę ir stebės vėliavų paradą gyvai[6].
Tarp kitų Europos lyderių, kurie turėtų dalyvauti, yra Vokietijos kancleris Olafas Scholzas, Suomijos prezidentas Alexanderis Stubbas ir Graikijos ministras pirmininkas Kyriakos Mitsotakis. Sakartvelui atstovaus ministras pirmininkas Iraklijus Kobachidzė ir prezidentė Salomė Zurabišvili, taip pat dalyvaus Moldovos prezidentė Maja Sandu.
81 metų JAV prezidentas Joe Bidenas į Paryžių neskris, tačiau JAV pirmoji ponia Jill Biden patvirtino, kad dalyvaus žaidynėse. Žaidynių uždarymo ceremonijoje dalyvaus Douglas Emhoffas, viceprezidentės Kamalos Harris vyras.
Didžiosios Britanijos princesė Ana, karaliaus Karolio III sesuo, ir Monako princas Albertas pirmadienį atvyko į Paryžių, taip pat laukiama Ispanijos karaliaus Felipės VI. Danijai atstovaus karalius Frederikas X ir karalienė Marija, taip pat princesė Benediktė.
Prezidentas Gitanas Nausėda ir pirmoji ponia Diana Nausėdienė taip pat išvyko į Prancūzija, kur penktadienį dalyvaus Paryžiaus vasaros olimpinių žaidynių atidaryme ir stebės pirmųjų Lietuvos olimpiečių – plaukikų, irkluotojų, 3×3 krepšininkų – startus[7].