
Į pirmą susitikimą aptarti mokestinių pokyčių renkasi darbo grupė, finansų viceministras pristatys siūlymus
Į pirmąjį susitikimą Seime trečiadienį prieš vidurdienį renkasi parlamentarų darbo grupė, kuri su finansų viceministru aptars galimus pavasarį planuojamus mokestinius pakeitimus.
„Bus įžanginis susitikimas pasikeisti nuomonėmis ir nuotaikomis. (…) Iš pirmo karto nieko nenuspręsime, tai yra pirminiai pasiūlymai, kurie ateis iš Finansų ministerijos, grįšim į frakcijas, padiskutuosime frakcijose“, – trečiadienį sakė parlamento Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Algirdas Sysas.
Pasak jo, darbo grupę sudarys po du valdančiąją koaliciją sudarančių partijų frakcijų atstovus – socialdemokratai Algirdas Sysas, Rasa Budbergytė, „demokratai“ Tomas Tomilinas ir Lukas Savickas bei „Nemuno aušros“ atstovai Robertas Puchovičius ir Dainoras Bradauskas.
Galimus mokestinius pakeitimus koalicinė taryba aptarė dar praėjusią savaitę, tačiau konkrečių siūlymų politikai nedetalizavo.
Mokestinių pataisų priėmimo tikimasi iki pavasario sesijos pabaigos
Seimo vicepirmininkas Juozas Olekas yra sakęs, kad parlamentas mokestines pataisas turėtų priimti iki pavasario sesijos pabaigos.
Socialdemokratų frakcijos Seime seniūnė Rasa Budbergytė Eltai anksčiau teigė, jog mokestinės korekcijos bus priimamos atsižvelgiant į socialiai jautrias visuomenės grupes.
Tarp galimų pokyčių politikė įvardino nekilnojamo turto (NT), pelno mokesčio pakeitimus, didesnį gyventojų pajamų mokesčio (GPM) progresyvumą, tam tikros apimties pokyčius taikant dalį lengvatų.
Socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė teigė, kad bet kokie Vyriausybės inicijuojami mokesčių pakeitimai beveik nepalies pažeidžiamiausių Lietuvos gyventojų, tai kartojo ir premjeras Gintautas Paluckas.
Pernai gruodį Vyriausybės vadovas įgarsino mintį, jog tarp svarstomų siūlymų galėtų būti pelno mokesčio kėlimas vienu ar dviems procentais, tokią poziciją jis dar kartą išsakė prieš koalicinę tarybą.
Pernai Seimui priėmus Valstybės gynybos fondo paketą, vienu procentu mokestis jau pakeltas ir nuo 2025-ųjų stambioms įmonėms siekia 16 proc., o smulkioms – 6 proc.
Kartu G. Paluckas iškėlė idėją, jog galima būtų įvesti lengvatas mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklą vykdančioms įmonėms, leidžiant iš apmokestinamų pajamų atskaityti tris kartus didesnes išlaidas nei buvo patirtos iš tiesų.
Tokiu būdu, pasak premjero, net pakėlus pelno mokestį į aukštos pridėtinės vertės kūrimą besiorientuojantis verslas didesnės naštos nepajustų.
G. Paluckas jau anksčiau taip pat yra užsiminęs apie idėją taikyti „nuodėmių“ mokesčius, kuriais būtų skatinama sveikesnė ir teisingesnė mityba.
Parengta remiantis elta.