Dar vienas ESO perliukas: pakeitus skaitiklius į automatinius ima sukti daugiau elektros

EnergetikaRosita Kvietkevičienė
Suprasti akimirksniu
išmanieji skaitikliai
Išmanieji skaitikliai gyventojams sukelia rūpesčių/ Jon Moore, Unsplash.com nuotrauka

ESO pakeitus skaitiklius sąnaudos išaugo 4 kartus

ESO visoje Lietuvoje palaipsniui keičia senojo modelio skaitiklius į automatinius. Gyventojams tai, esą, patogumas – nereikia kas mėnesį nurašinėti rodmenų, o ir elektros tiekėjas gauna visus rodmenis iškart, todėl kyla mažiau nesusipratimų, kai žmogus nurašo skaitiklių rodmenis neteisingai ir susikaupia skolos. Vis dėlto panašu, kad gana dažnai nutinka taip, kad sumontuojami sugedę skaitikliai, o jie prisuka elektros tiek, kad žmogus nežino, kaip beišsimokėti.

Štai feisbuke gyventojai guodžiasi, kad tokios situacijos dažnos, o ieškoti bendro sutarimo su ESO – ne taip jau paprasta.

„Lietuvoje nebuvau nuo vasaros iki gruodžio 15d. Rugsėjį ir spalį namas suvartojo po 80kw į mėnesį, spalio gale pakeitė man skaitiklį į automatini, ir kai pakeitė, man stebuklingai prisuko 350kw už lapkritį, pabrėžiu, namas negyvenamas, beveik visa name elektra atjungta, tada man atėjo sąskaitą, kreipiausi kad patikrintu skaitkliukus, laukiau 3 savaites ir spejau grįžti į Lietuvą per tą laiką, atvažiavo ESO inžinierius, patikrino skaitkliukus, pasakė kad viskas gerai, rodo kad viena fazė apkrauta (name trifazis). 

Tada aš išsikviečiau elektriką, jis viską name patikrino, patikrino fazes, viskas gerai su jomis. Tada aš dar dviem dienom atjungiau elektrą name ir per tas dvi dienas vistiek sugebėjo prisukti dar 35kw, kas po šiai dienai yra 900kw, (už gruodį), praeitais metais, prie -20, aš išdegindavau 400kw.

Tai klausimas, ką daryti, kur kreiptis, skambinau į ESO gal 8 kartus, kiekvieną savaitę, jie kiekvieną savaitę registruoja, bet niekas taip ir nevažiuoja tikrinti“, – savo istoriją pasakojo gyventojas.

Tokių istorijų galima rasti ir daugiau.

„2019 metais nebuvome Lietuvoje ir grįžę pamatę vasaros metu suvartotą elektrą gavome šoką. Kreipėmės daug kartų į ESO, skaitiklį išvežė patikrai, o kai grąžino mums po 1000 skambučių ir skundų dar išrašė už patikrą sąskaitą ir atsakymas buvo, kad skaitiklis geras. Galų gale ištraukėme duomenis iš kompiuterio ir pamatėme, kad joks jis ne geras. Čia kaip automobilio kilometražas atsukamas būna, prisijungus per kompiuterį matomas tikrasis suvartojimas“, – savo istoriją pasakojo ir kita moteris[1].

Elektrą gali vogti ir kaimynai

Tiesa, žmonės pasakoja, kad kartais susiduria su tokiomis situacijomis ir visai ne dėl sugedusių skaitiklių ir ESO kaltės. Nors už lango jau netrukus bus 2024-ieji, vis dar neretai nutinka taip, kad kaimynas iš kaimyno vagia elektrą.

„Būna kad kažkas prisijungia ir vagia elektrą. Prisijungia prie televizijos mokamos,interneto. Gali laidais,gali belaidžiu būdu,kur įmanoma. Vagys yra vagys. Ypač daugiabučiuose. Apsiziurekit kaimynus,taip pat šeimos narius. Man teko daug mokėti,kai elektra varė vandenį iš šulinio mašinai plauti. Ilgai ieškojau priežasties,kol prisipažino. Antru atveju iš kaimynų kaimynų vaikai vogė elektra. Ieškojo ieškojo to nutekėjimo,kol surado vagis. Nenuleiskite rankų,surasite. Jeigu dėl skaitiklio gedimo,galima bent jau pakeisti kitu,bent ateityje be reikalo nesuktu elektros, kai nenaudojama. Būtų gerai stabdyti šitą nesąmonę“, – rašė gyventoja[2].

ESO sako – nuogąstavimai neatitinka tikrovės

ESO ryšių su visuomene projektų vadovas Paulius Kalmantas neslepia girdėjęs nuogąstavimus, esą po skaitiklių rodmenų patikros išauga sąskaitos. 

„Pabrėžiu, kad tai – neteisinga. Sąskaitų augimas nesusijęs su pačiais skaitikliais, o su laiku nedeklaruotais rodmenimis. ESO darbuotojai, atlikdami patikrinimus, keisdami skaitiklius arba atvykę klientų prašymu ir vykdydami kitus darbus visuomet nurašo faktinius elektros skaitiklio rodmenis. Klientui pakeitus skaitiklį į išmaniąją apskaitą pirmojoje sąskaitoje pateikiami tikslūs išmaniojo skaitiklio perduodami suvartojimo duomenys už tiek dienų, kiek jis įrengtas, bei paskutiniai senojo nuimto skaitiklio rodmenys, visos neapmokėtos kilovatvalandės. Pasitaiko atvejų, kai po tokio rodmenų nurašymo klientus pasiekia gerokai išaugusios negu įprasta sąskaitos. Dažniausiai tai lemia, kad klientai laiku nedeklaravo savo skaitiklio rodmenų ir neatsiskaitė už elektros energiją, todėl per keletą mėnesių, o kartais – net ir metų, susikaupia skola“, – sako ESO atstovas[3].

Maža to jis teigė, kad sugedę skaitikliai nenurašo daugiau duomenų, nei iš tiesų jų yra. Tik tada kyla klausimas, kodėl su tuo susiduria vis daugiau lietuvių? 

ESO skaitiklius keičia be savininko dalyvavimo

Elektros energijos skirstymo operatorius ESO vykdo projektą, kurio metu seno modelio elektros skaitikliai keičiami į modernius, išmaniuosius skaitiklius. Tačiau paaiškėjo, kad jei skaitiklis yra ne viduje, o lauke, su elektros vartotoju toks keitimas derinamas net nebus, ir paties vartotojo tame procese nereikia. Derinamas skaitiklių keitimas tik su tais vartotojais, kurių skaitikliai yra patalpų viduje. Vis dėlto ne visiems tokia tvarka atrodo priimtina.

Kaip informuoja ESO, kiekvienas klientas, kurio objekte esamas skaitiklis įrengtas viduje, bus informuotas asmeniškai trumpąją SMS žinute ir / ar el. paštu bei pakviestas prisijungti prie ESO savitarnos, kurioje matys suplanuotus skaitiklių keitimo darbus.

Kiekvieną klientą, kurio objekte bus keičiamas elektros skaitiklis informuosime asmeniškai prieš 5 k. d. : SMS žinute ir / ar el. paštu arba skambučiu.

Atliekant skaitiklio įrengimo darbus pasitaiko atvejų, kuomet darbus atliekame greičiau nei planuojame, todėl šalia esančius vartotojus informuosime skambindami tą pačią dieną dėl išmaniojo skaitiklio įrengimo. Deriname darbus norėdami užsitikrinti efektyviausią maršrutą ir kuo mažesniu atstumu įrengti kuo daugiau skaitiklių.

Kai įrengiamas išmanusis skaitiklis, klientus informuojame: el. paštu, SMS žinute arba inžinierius palieka popierinį pranešimą, kuriame užfiksuoti senojo skaitiklio bei naujojo skaitiklio rodmenys[4].

Vis dėlto vartotojai jau gavo pranešimus, kuriuose informuojama, kad be vartotojo žinios bei dalyvavimo bus pakeisti skaitikliai esantys ne patalpų viduje.

„Įmonė informuoja vartotojus apie tai, kad vykdant išmaniųjų skaitiklių diegimo procesą vartotojo objekte esamas skeitiklis bus keičiamas į išmanųjį skaitiklį ir tie darbai bus vykdomi vartotojui nedalyvaujant ir iš anksto nepranešus apie tai.

Įmonė motyvuoja tuo, kad skaitiklis įrengtas lauke, lengvai prieinamas, todėl nei darbų atlikimo terminas nebus derinamas, bei patys darbai bus atliekami vartotojui nedalyvaujant“, – sako visuomenininkas Mozeris Alvis. 

Vis dėlto jis sako, kad tokie darbai nedalyvaujant vartotojui gali būti atlikti tik tada, kai skaitiklis yra įrengtas ne vartotojui priklausančioje teritorijoje. Kai skaitiklis yra vartotojui priklausančioje teritorijoje, derinimas yra privalomas.

„Bet, matyt, ESO galvoja, kad jei skaitiklis yra privataus namo kieme, o į kiemą galima lengvai patekti pro vartelius, ji neprivalo derinti su vartotoju darbų atlikimo laiko ir gali nesuteikti galimybės vartotojui dalyvauti darbų vykdymo metu.

Bet tai yra vartotojui priklausanti privati teritorija, tad, kaip nurodyta taisyklėse, tokius darbus galima atlikti tik suderinus darbų laiką su vartotoju“, – sako visuomeninkas.

Jis priduria, kad kai skaitiklis įrengtas daugiabučio namo laiptinėje, ESO derėtis su vartotojais net neketina. Tai, jo teigimu, taip pat neteisėta, nes nors laiptinė nepriklauso buto savininkui, tačiau laiptinė yra bendras turtas valdomas bendrosios dalinės nuosavybės teise[5].