Dar vienas D. Trumpo pasirinkimas: FTB vadovu siūlo K. Patelį

Pasaulis, Rinkimai 2024Dovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
D. Trumpas
D. Trumpas toliau renkasi žmones į svarbius administracijos postu. ELTA nuotrauka

D. Trumpas vadovauti FTB pasirinko Kashą Patelį

Donaldas Trumpas toliau skelbia apie savo pasirinkimus naująjai administracijai. Kashas Patelis galėtų tapti FTB direktoriumi. Išrinktasis prezidentas D. Trumpas ketina paskirti K. Patelį – sąjungininką ir buvusį nacionalinio saugumo patarėją, kuris žiniasklaidoje kritikavo Teisingumo departamentą. Jis pakeistų Christopherį Wray’ų Federalinio tyrimų biuro direktoriaus pareigose.

Šios pareigos paprastai užimamos 10-čiai metų. Patį C. Wray D. Trumpas paskyrė dar 2017 m. K. Patelis jau pažadėjo atleisti agentūros vadovybę ir pertvarkyti jos misiją. Šis pareiškimas sulaukė abiejų partijų susirūpinimo, kad toks paskyrimas gali pakenkti agentūros nepriklausomumui.

„Didžiausia problema, su kuria susidūrė FTB, kilo iš jo žvalgybos tarnybų. Aš tą komponentą iš jos išskaidyčiau. Pirmąją dieną uždaryčiau FTB Huverio pastatą, o kitą dieną vėl jį atidaryčiau kaip ‘giluminės valstybės’ muziejų“, – rugsėjo mėnesį duotame interviu sakė K. Patelis.

K. Patelis griežtai kritikavo agentūrą ir ragino išardyti būstinę, planuojant ją paversti „giliosios valstybės muziejumi“. Per pirmąją D. Trumpo prezidentavimo kadenciją K. Patelis patarinėjo ir nacionalinės žvalgybos direktoriui, ir gynybos sekretoriui.

K. Patel
K. Patel, lojalus Trumpo palaikytojas siūlomas į FTB vadovus. Socialinių tinklų nuotrauka

Kairieji komentatoriai išreiškė susirūpinimą dėl šio pasirinkimo

Šeštadienį Donaldas Trumpas paskelbė ketinantis pakeisti FTB direktorių Christopherį Wray’ų, kurį paskyrė per savo pirmąją kadenciją. Šis sprendimas sukėlė diskusijas, o žiniasklaidoje pasirodžiusios publikacijos Kašą Patelį, kurį D. Trumpas pasirinko į šį postą, pavadino poliarizuojančia figūra dėl jo griežto pasipriešinimo tam, ką jis vadina „gilia valstybe“.

Kairieji kritikai išreiškė nerimą dėl galimo didesnio FTB politizavimo vadovaujant K. Pateliui. Kai kurie nerimauja, kad jis gali veikti kaip D. Trumpui lojalus asmuo, naudodamasis savo padėtimi agentūrai išardyti arba nukreipti ją prieš politinius oponentus.

Buvusi B. Obamos administracijos pareigūnė Juliette Kayyem apkaltino K. Patelį, kad jis veikiau vadovaujasi keršto motyvais, o ne aiškia teisėsaugos vizija. „Patelis neturi strategijos, kaip sumažinti nusikalstamumą ar spręsti finansinių nusižengimų problemą. Jis egzistuoja tam, kad per antrąją kadenciją įgyvendintų vadinamąjį D. Trumpo „keršto turą“, – pareiškė J. Kayyem.

Respublikonas Džeimis Raskinas pakartojo šiuos nuogąstavimus, kaltindamas D. Trumpą, kad jis nori direktoriaus, kuris pirmenybę teikia lojalumui, o ne nepriklausomumui. Jis atmetė teiginius apie FTB ginklavimąsi, tvirtindamas, kad agentūra pademonstravo nešališkumą persekiodama abiejų partijų narius, įskaitant žymius demokratus.

Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake’as Sullivanas sukritikavo D. Trumpo siekį pakeisti C. Wray, pabrėždamas FTB nepriklausomumo svarbą. „Pats D. Trumpas paskyrė Christopherį Wray’ų ir jam buvo leista be trukdžių vykdyti savo pareigas valdant J. Bideno administracijai“, – sakė J. Sullivanas. Jis pabrėžė, kad FTB nepriklausomybės nuo politinio spaudimo išlaikymas yra kertinis demokratijos akmuo.

Respublikonai ir D. Trumpą palaikantys asmenys sprendimą įvertino teigiamai, tikisi, kad bus susidorota korupcija

Šis pranešimas savaitgalį sukėlė daugybę reakcijų. Respublikonai ir kiti D. Trumpą bei jo pažiūras ir pokyčius administracijoje palaikantys asmenys teigiamai komentavo šį pasirinkimą. Senatorius Tedas Cruzas sakė, kad 44 metų Kašas Patelis, buvęs Teisingumo departamento prokuroras, yra „labai stiprus kandidatas“ į FTB direktoriaus postą. Jis mano, kad K. Patelis galėtų imtis kovoti su šališka korupcija agentūroje, ir giria jo „rimtą, profesionalią patirtį“.

„Visi verkiantys ir griežiantys dantimis, visi žmonės, kurie raunasi plaukus, yra būtent tie, kurie sunerimę dėl to, kad į FTB ateis tikras reformatorius ir išvalys korumpuotus partizanus, kurie, deja, įsitvirtino aukštose karjeros pozicijose FTB“, – sakė T. Cruzas.

Niujorko atstovas Mike’as Lawleris teigė, kad tai neturėtų stebinti žmonių. „Donaldas Trampas vykdė kampaniją dėl FTB ir Teisingumo departamento reformos, todėl nežinau, kodėl visa tai, tiesą sakant, stebina žmones… D. Trumpas paskyrė Kašą Patelį žmogumi, kuris yra dirbęs Gynybos departamento personalo vadovu… NSI direktoriaus pavaduotoju… Atstovų Rūmų Žvalgybos komiteto vyresniuoju darbuotoju. Faktas tas, kad mūsų teisingumo sistemą reikia depolitizuoti, deja, valdant Bideno administracijai matėme, kaip ji buvo paversta ginklu, ir tai yra blogai.“

Senatorius Billas Hagerty taip pat kalbėjo apie šią naujieną, sakydamas, kad ragino Trumpą paskirti Patelį FTB direktoriumi, nes Patelis atstovauja tokiems pokyčiams, kokius jie nori matyti agentūroje. „Ji neatlieka savo darbo. FTB turi rimtų problemų. Amerikos visuomenė tai žino. Jie tikisi esminių pokyčių, o Kashas Patelis yra kaip tik tas žmogus, kuris gali tai padaryti.“

Paklausti apie iškeltą kandidatūrą, FTB atsakė: „Kiekvieną dieną FTB vyrai ir moterys toliau dirba, kad apsaugotų amerikiečius nuo vis didėjančių grėsmių. Direktorius C. Wray daugiausia dėmesio skiria FTB vyrams ir moterims, žmonėms, su kuriais dirbame, ir žmonėms, dėl kurių dirbame.“

Trumpo istorija su FTB ilgai buvo audringa

FTB direktoriaus vaidmuo yra unikalus – 10 metų kadencija skirta apsaugoti agentūros nepriklausomybę nuo politinių permainų. Ši politika buvo nustatyta po Votergeito skandalo, siekiant užkirsti kelią piktnaudžiavimui valdžia, panašiam į tą, kuris buvo vykdomas prezidento Ričardo Niksono laikais.

Savo prezidentavimo laikotarpiu jis dažnai kritikavo agentūrą, kaltindamas ją šališkumu ir nekompetencija, dažnai be jokių įrodymų. Jo nusivylimas dabartniu FTB vadovu kilo dar pirmąją kadenciją, kai jis skundėsi, kad direktorius nepakankamai remia jo perrinkimo kampaniją ar tiria politinio varžovo Džo Bideno veiklą.

Nors D. Trumpo pranešimas atkreipė dėmesį, tai dar nėra oficialus paskyrimas. Kad K. Patelis taptų FTB direktoriumi, C. Wray’us turėtų atsistatydinti arba būti atleistas iki kadencijos pabaigos. Toks žingsnis pažeistų tradiciją užtikrinti FTB vadovybės stabilumą ir nešališkumą.

D. Trumpui toliau pristatant savo siūlymus, jo kritikai įžvelgia tendenciją, kad į svarbiausius postus skiriami lojalūs asmenys. Šalininkai teigia, kad tai yra jo pastangų reformuoti institucijas, kurias jis laiko trukdančiomis ar priešiškomis, dalis. Klausimas, ar galimas Patelo vadovavimas pasitarnautų reformoms, ar kerštui, tebėra nesutarimus kelianti tema.