D. Trumpo administracija gina Ameriką nuo „woke“ ideologijos: uždrausta 200 žodžių

Pasaulis, TeisėRaimonda Jonaitienė
Suprasti akimirksniu
D. Trumpas
D. Trumpo administracija ketina imtis esminių pokyčių Amerikoje. EPA/ELTA nuotrauka

Nauja D. Trumpo kalbos politika: iš oficialių dokumentų braukiami „woke“ kultūros žodžiai

JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija įvedė precedento neturinčius kalbos apribojimus, uždrausdama beveik 200 įvairių žodžių ir terminų naudojimą oficialiose JAV vyriausybės svetainėse, oficialiuose dokumentuose ir viešuose administracijos tekstuose. Šis sprendimas yra susijęs su D. Trumpo administracijos siekiu kovoti prieš taip vadinamąjį „woke“ judėjimą.

Tarp draudžiamų žodžių ir sąvokų yra tokie terminai kaip „įvairovė“, „priklausymo jausmas“, „antirasizmas“, „klimato krizė“, „bendruomenės įvairovė“, „neįgalumas“, „diskriminacija“, „feminizmas“, „translytis“, „seksas“, „lyčių lygybė“, „migrantai“ ir netgi „moterys“ tam tikruose kontekstuose, susijusiuose su LGBTQ atstovais..

Šių terminų pašalinimas buvo atliktas labai kruopščiai – net 250 vyriausybės internetinių svetainių turėjo būti pakoreguotos. Kai kuriais atvejais terminai buvo visiškai išbraukti, kitais – pakeisti neutralesniais žodžiais. Daugeliu atvejų buvo pašalintos ne tik sąvokos, bet ir ištisos teksto dalys, kurios galėtų būti suvoktos kaip susijusios su „woke“ idėjomis.

Pavyzdžiui, Niujorke esančio nacionalinio Stonewall paminklo, skirto LGBTQ judėjimui, svetainėje frazė „LGBTQ“ buvo pakeista į „LGB“ ar „LGBQ“, pašalinant translyčius asmenis apibūdinančią raidę „T“. Valstybinės aviacijos administracijos (FAA) darbo svetainėje pašalintas terminas „įvairus“ (angl. diverse), kuris anksčiau apibūdino institucijos kolektyvą. O Tokie pokyčiai sukėlė nemažą LGBTQ visuomenės ir progresyvia save laikančios žiniasklaidos pasipiktinimą.

D. Trumpas
D. Trumpas ir toliau kovoja, kad JAV grįžtų prie tradicinių vertybių. ELTA nuotrauka

D. Trumpo administracija siekia apsaugoti JAV nuo „woke“ kultūros

D. Trumpo administracija šiuos pokyčius aiškina kaip būdą apsaugoti Jungtines Valstijas nuo vadinamosios „woke“ kultūros, kuri administracijos teigimu yra žalinga ir skaldo visuomenę. D. Trumpas jau anksčiau kritikavo šią ideologiją, teigdamas, kad ji skatina perteklinį politkorektiškumą, riboja žodžio laisvę ir naikina tradicines amerikietiškas vertybes. Be to, administracija argumentuoja, kad tam tikri žodžiai neva iškreipia realybę ir įveda nereikalingą politinį šališkumą.

D. Trumpas, vos grįžęs į JAV prezidento postą, pasirašė įsakymą „Atkurti žodžio laisvę ir sustabdyti federalinę cenzūrą“, kuriame jis aiškiai pabrėžė, kad ankstesnė administracija „pažeidė žodžio laisvę, darydama spaudimą socialinių tinklų platformoms“. Dabartiniai jo administracijos veiksmai grindžiami siekiu užkirsti kelią tam, ką jis vadina „žalingu socialiniu aktyvizmu“, kuris silpnina Amerikos visuomenę.

Administracijos veiksmus palaiko konservatyviosios politikos šalininkai, kurie mano, kad per pastaruosius metus valdžia smarkiai persistengė, bandydama reguliuoti piliečių kalbą ir piršti jiems įvairias „woke“ idėjas. Kalbos reguliavimo šalininkai teigia, kad šie pokyčiai padės išvengti ideologinių terminų vartojimo valstybės lygiu, taip neleidžiant skleisti tam tikrų politinių ar socialinių ideologijų per oficialius kanalus.

Liberaliai nusiteikusioji pusė šį žingsnį mato kaip pavojingą precedentą, kuris esą slopina atvirą dialogą apie LGBTQ bendruomenę ir kitas socialines problemas.

D. Trumpas
D. Trumpas uždraudė daugybę žodžių oficialiuose dokumentuose. ELTA nuotrauka

Žodžių cenzūra labiausiai paveiks LGBT bendruomenę ir klimato aktyvistus

Ypač aršiai savo poziciją dėl minėtų pasikeitimų išsakė LGBTQ bendruomenė, feministinės organizacijos bei aplinkosaugos aktyvistai. LGBTQ bendruomenė itin kritikuoja žodžio „translytis“ pašalinimą iš vyriausybinių svetainių, teigdama, kad toks sprendimas esą marginalizuoja ir stigmatizuoja šią visuomenės dalį. LGBTQ atstovai taip pat pabrėžė, kad pokyčiai, susiję su tokiomis temomis kaip lytinė tapatybė ar orientacija, gali paskatinti diskriminacijos augimą

Be jau minėtų su LGBTQ bendruomene susijusių žodžių pašalinimo didelis dėmesys buvo skirtas ir aplinkosaugos aktyvistams. Juk D. Trumpo administracija nutarė pašalinti terminą „klimato krizė“ iš daugelio agentūrų dokumentų ir pakeisti neutralesnėmis frazėmis arba jį visiškai išbraukti. Ekologinės organizacijos jau pareiškė, kad toks pokytis klaidina visuomenę ir esą neleidžia piliečiams suprasti klimato kaitos problemų.

Be to, net ir tokie terminai kaip „istorinis“, „vietinis amerikietis“ ar „sveikatos lygybė“ pateko į nepageidaujamų sąrašą. O tai rodo, kad pokyčiai apima plačias socialines ir istorines temas.

Ar JAV prezidentas turi teisę reguliuoti kalbą?

D. Trumpas
D. Trumpas turi teisę reguliuoti kalbą. ELTA nuotrauka

Kalbant istoriškai, JAV prezidentai visada turėjo teisę daryti įtaką oficialiai vartojamai kalbai. Kiekviena administracija koreguoja oficialią kalbą, kad ji atitiktų politinius prioritetus ir ideologines vertybes. Tačiau tokio masto ir plataus pobūdžio kalbiniai apribojimai, kaip šie, kuriuos įvedė D. Trumpas, yra beprecedenčiai ir žymi reikšmingą pokytį JAV federalinių institucijų komunikacijoje.

Įdomu tai, kad pats D. Trumpas anksčiau kritikavo buvusį prezidentą Joe’ą Bideną už žodžio laisvės ribojimą socialiniuose tinkluose ir įvairiose kitose platformose. Tačiau D. Trumpo kritikai teigia, jog dabar jis pats ėmėsi iniciatyvos keisti kalbą vyriausybės lygmeniu, taip tarytum įvesdamas akivaizdžią cenzūrą. Kai kurie teisininkai teigia, kad nors prezidentas turi teisę nustatyti tam tikrus standartus oficialiai kalbai, tokie griežti apribojimai kelia klausimų dėl demokratijos principų laikymosi ir galimo žodžio laisvės pažeidimo.

Kol kas nėra aišku, kaip šie pakeitimai paveiks ilgalaikę JAV viešojo sektoriaus komunikaciją ir visuomenės nuomonę. Tačiau akivaizdu, kad D. Trumpas ir toliau aktyviai kovoja su „woke“ ideologija.