D. Trumpas translyčius kalinius pasivadinusius moterimis išsiunčia į vyrų kalėjimus

Gyvenimas, ŠiandienDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
D. Trumpas
D. Trumpas pasirašė dar vieną svarbų įsaką. Ekrano nuotrauka

D. Trumpas keičia taisykles: translyčiai kaliniai, save vadinantys moterimis, kalės su vyrais, stabdoma medikamentinė priežiūra

Prezidentas Donaldas Trumpas stipriai pradėjo savo antrąją kadenciją pasirašydamas šūsnį vykdomųjų įsakų jau pirmą dieną. Jo darbai tęsiasi toliau ir D. Trumpas įsakė federaliniams kalėjimams laikyti asmenis padaliniuose, skirstant pagal biologinę lytį.

Taip pat draudžia jiems teikti medikamentus, pakaitinę hormonų terapiją, konsultuoti dėl lyties keitimo operacijų. Plataus mąsto vykdomuoju įsaku siekiama, kad asmens lytis būtų griežtai apibrėžiama pagal jo biologinę lytį, suteiktą gimimo metu[1].

Viena iš svarbiausių įsako dalių skirta kaliniams, įskaitant sulaikytuosius imigracijos tikslais, todėl tai yra viena iš konkretesnių politikos priemonių. Ankstesnės savo kadencijos metu D. Trumpas jau buvo įvedęs tam tikrus apribojimus dėl transseksualių kalinių apgyvendinimo ir sveikatos priežiūros, tačiau šiuo naujuoju įsaku siekiama daugiau.

Moterų išlaisvinimo frontas – grupė, kuri mano, kad moterys turėtų būti apibrėžiamos pagal jų lytį gimimo metu, ir remia vienos lyties kalėjimus, gyrė šią direktyvą kaip „didelę pergalę“. Organizacija šiuo metu ginčija Kalifornijos įstatymą, leidžiantį kaliniams pasirinkti būstą pagal lytinę tapatybę.

Teigiama, kad šis įstatymas pažeidžia kalinių moterų, kurios nėra transseksualės, konstitucines teises, įskaitant aštuntosios pataisos teisę į apsaugą nuo žiaurių ir neįprastų bausmių. D. Trumpo įsakas palaikė šiuos argumentus, teigdamas, kad biologinės lyties ignoravimas kenkia moterų orumui, saugumui ir gerovei[2].

Šis vykdomasis įsakas, pavadintas „Moterų gynimas nuo lyčių ideologijos ekstremizmo ir biologinės tiesos atkūrimas federalinėje vyriausybėje“, yra skirtas būtent transseksualioms moterims, kurios turi būti apgyvendintos iš naujo, o transseksualūs vyrai neaptariami.
Kaliniai
Įsakas nurodytų kaliniams gimusiems vyrais, bet laikantiems save moterimis, kalėti su vyrais. Cottonbro studio/ Pexels

Teisiniai iššūkiai jau prasidėjo

Translyčių asmenų ir kalinių gynėjai kritikavo įsaką, įspėdami, kad jis gali padidinti žalos riziką. Nacionalinio lesbiečių teisių centro teisės direktorė Shannon Minter sakė, kad ši politika paskatins „išprievartavimus ir fizinius užpuolimus“ ir apsunkins kalėjimų personalo, kuris šiuo metu turi diskrecijos teisę nuspręsti, kas yra saugiausia jų įstaigose, padėtį.

Teisės ekspertai užsiminė, kad ši politika gali susidurti su teisiniais iššūkiais. Federaliniai teismai yra nusprendę, kad kalėjimai privalo apsaugoti pažeidžiamus kalinius ir suteikti būtiną medicininę priežiūrą, pavyzdžiui, pakaitinę hormonų terapiją, tiems, kuriems diagnozuota lyties disforija.

2022 m. Ilinojaus valstijos federalinis teisėjas nurodė kalėjimų sistemai atlikti lyties keitimo operaciją transseksualiam kaliniui, nusprendęs, kad atsisakymas atlikti procedūrą greičiausiai pažeidžia aštuntąją pataisą, kuri garantuoja galimybę gauti būtinąją medicininę pagalbą.

Kaip ir galima buvo tikėtis, nuomonių daug ir priešiško nusiteikimo netrūksta. Vienas translytis asmuo kalintis JAV jau padavė D. Trumpą į teismą. Nusiskundimas pateiktas ieškovės, transseksualios moters, naudojančios Maria Moe pseudonimą. Asmuo pradėjo savo lyties keitimą dar mokykloje ir nuo bausmės pradžios buvo laikomas moterų kalėjime.

Ieškinyje teigiama, kad M. Moe neseniai buvo patalpintas į „specialųjį būstą“ ir, kaip pranešama, bus perkeltas į vyrų kalėjimą. M. Moe advokatai teigia, kad toks perkėlimas ir galimas atsisakymas suteikti medicininę priežiūrą pažeidžia konstitucines teises, įskaitant Penktosios pataisos lygiavertės apsaugos garantiją ir Aštuntosios pataisos apsaugą nuo žiaurių ir neįprastų bausmių[3].

Pats įsakymas neturėtų paveikti daug žmonių

Pasak JAV kalėjimų biuro statistikos, federalniuose kalėjimuose šiuo metu yra maždaug pusantro tūkstančio translyčių save vadinančių moterimis. Viljamso instituto prie Kalifornijos universiteto (UCLA) duomenimis, translyčiai asmenys sudaro nedidelę JAV gyventojų dalį – mažiau nei 1 proc. Tačiau jie sudaro neproporcingai didelį federalinių kalinių skaičių, ypač tarp moterų.

Apie 15 % kalinčių moterų yra transseksualios. Tarp kalinių vyrų yra 750 transseksualų iš maždaug 144 000 kalinių. Tyrimai rodo, kad tokie žmonės dažniau susiduria su teisėsaugos institucijomis ir patiria tokius iššūkius kaip šeimos atstūmimas ir finansinės problemos[4]. Duomenys taip pat rodo, kad transseksualūs kaliniai 10 kartų dažniau praneša apie seksualinę prievartą, palyginti su kitais kaliniais.

Šiuo metu priimant sprendimus dėl apgyvendinimo atsižvelgiama į rizikos veiksnius, pavyzdžiui, transseksualumo statusą pagal Kalėjimų prievartavimo panaikinimo įstatymą (Prison Rape Elimination Act ). Tačiau naujuoju vykdomuoju įsakymu nurodoma iš dalies pakeisti šias taisykles.

Su transseksualių kalinių apgyvendinimu susijusi politika bėgant metams keitėsi. Valdant prezidentui Barackui Obamai transseksualūs kaliniai paprastai buvo apgyvendinami pagal jų lytinę tapatybę. Tai pasikeitė per pirmąją D. Trumpo kadenciją, reikalaujant daugeliu atvejų apgyvendinti pagal biologinę lytį. Vėliau prezidentas J. Bidenas sugrąžino B. Obamos laikų gaires. 

Per 2024 m. prezidento rinkimų kampaniją respublikonai nevengė priminti ką remia demokratai. Vienoje kampanijos reklamoje viceprezidentė Kamala Harris buvo kritikuojama už tai, kad remia „mokesčių mokėtojų finansuojamą lyties keitimą kaliniams“. Nors kai kurie tikėjosi, kad D. Trumpas pirmąją savo darbo dieną imsis spręsti transseksualų klausimą, jo įsaką dėl kalėjimų jo šalininkai vis tiek laikė svarbiu žingsniu. 

Trans
Translyčiams kalėjime taip pat būtų nebeteikiama medicininė pagalba dėl lyties keitimo. RDNE stock project/ Pexels

Kolkas tai tik įstatymo projektas, kurį dar bus reikalaujama apibrėžti

Šiuo įsaku taip pat sustabdoma bet kokia medicininė pagalba kaliniams dėl lyties keitimo, nurodant, kad jokios federalinės lėšos neturėtų būti naudojamos procedūroms ar gydymui, kad kalinio išvaizda atitiktų priešingą lytį. Amerikos medikų asociacija su tuo nesutinka, vadindama tokį gydymą mediciniškai būtinu ir įtraukdama į jį konsultacijas, hormonų pakeitimo terapiją ir operacijas.

Hormonų terapija, pavyzdžiui, estrogenų terapija, gali sukelti fizinių pokyčių, pavyzdžiui, krūtų augimą ir kūno riebalų persiskirstymą, tačiau gydymo nutraukimas gali pakeisti šį poveikį. Įsakymas pasirašytas, tačiau dėl daugelio jo dalių federalinė vyriausybė dar turi imtis tolesnių veiksmų. „Šiuo metu niekas negalioja“, – sakė Transseksualų teisės centro politikos direktoriaus pavaduotoja Heron Greenesmith.

Vykdomuoju įsaku Baltųjų rūmų darbuotojui nurodoma per 30 dienų parengti Kongresui įstatymo projektą, kuriuo apibrėžimai būtų įteisinti įstatymu. Taip pat reikalaujama, kad federalinės agentūros per 120 dienų praneštų prezidentui apie veiksmus, kurių ėmėsi, kad būtų laikomasi įsakymo. Dėl kai kurių nuostatų gali tekti imtis reguliavimo proceso arba priimti naujus teisės aktus.

Teisininkas Omaras Gonzalezas-Paganas paaiškino, kad įsaku nekeičiami galiojantys įstatymai, o pateikiamas „aiškus signalas ir veiksmų planas, rodantis, kokios pozicijos šios administracijos politika translyčių asmenų atžvilgiu laikosi“.

Valstijų įstatymai, susiję su dalyvavimu sporto varžybose, galimybe naudotis tualetais ir lytį patvirtinančia priežiūra, įsakymu lieka nepakeisti.