D. Trumpas siūlo nuolaidas V. Putinui prieš derybas dėl Ukrainos Saudo Arabijoje

Pasaulis, SaugumasDaiva Klimaitiene
Suprasti akimirksniu
D. Trumpas
D. Trumpas. ELTA nuotrauka

JAV politika krypsta Rusijos link

JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija ruošiasi lemiamoms deryboms su Rusija dėl karo Ukrainoje nutraukimo. Derybos vyks antradienį Saudo Arabijoje, tačiau jau dabar aišku, kad JAV pozicija patiria reikšmingą poslinkį – nuo tvirtos paramos Europai ir Ukrainai link atviro dialogo su Maskva.

D. Trumpo administracija per kelias savaites sušvelnino tarptautinę Rusijos izoliaciją. Tai sukėlė nerimą dalyje Europos valstybių, kur lyderiai baiminasi, kad Vašingtonas gali sudaryti palankų sandorį Kremliui, silpninant Ukrainos pozicijas.

Be to, pasigirdo signalų, kad JAV gali vesti derybas su V. Putinu be tiesioginio Ukrainos dalyvavimo. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis griežtai pareiškė, kad „niekada nepriims sprendimų tarp JAV ir Rusijos apie Ukrainą“ be savo šalies atstovavimo.

D. Trumpas išliko dviprasmiškas, pareikšdamas: „Mes stengiamės pasiekti taiką su Rusija ir Ukraina. Dirbame labai intensyviai.“

Taikos derybos be Europos dalyvavimo?

Valstybės sekretorius Marco Rubio, nacionalinio saugumo patarėjas Mike’as Waltzas ir Artimųjų Rytų pasiuntinys Steve’as Witkoffas vadovaus JAV delegacijai derybose Saudo Arabijoje. Tačiau kyla abejonių dėl JAV ketinimų – administracijos atstovų pareiškimai prieštarauja vieni kitiems.

JAV Ukrainos pasiuntinys Keithas Kelloggas šeštadienį užsiminė, kad derybose dalyvaus Ukraina, tačiau nebus Europos šalių. Tuo tarpu M. Rubio sekmadienį patikslino, kad tiek Ukraina, tiek Europos valstybės turės būti įtrauktos, nes jų indėlis į sankcijas Rusijai ir karo eigą yra reikšmingas.

Europos lyderiai nerimauja dėl silpnėjančios JAV paramos

Europoje sustiprėjo nuogąstavimai, kad D. Trumpas gali sudaryti sandorį su V. Putinu, kuris patvirtins Rusijos teritorinius užkariavimus. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pirmadienį sušaukė skubų pasitarimą su Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Italijos, Lenkijos, Ispanijos, Nyderlandų ir Danijos vadovais, taip pat ES ir NATO lyderiais.

Lenkijos užsienio reikalų ministras Radekas Sikorskis pareiškė, kad D. Trumpo skambutis V. Putinui buvo „klaida“, nes sustiprino Kremliaus pozicijas ir smukdė Ukrainos moralę. Jis taip pat įspėjo, kad jeigu JAV sutiks su susitarimu, reikalaujančiu Europos karinių pajėgų dalyvavimo, „mums vis tiek teks įsitraukti“.

JAV gynybos sekretorius Pete Hegsethas pareiškė, kad Ukrainai nebus suteiktas kelias į NATO, o amerikiečių pajėgos nebus siunčiamos kaip taikos palaikymo dalis.

Kas laukia toliau?

Vos per kelias savaites Rusija iš atstumtos ir izoliuotos šalies vėl tapo lygiaverte derybų dalyve.

D. Trumpas ne tik perbraižo JAV užsienio politiką, bet ir aktyviai remia tradicinių pažiūrų dešiniąsias jėgas Europoje.

Artėjant deryboms Saudo Arabijoje, Europos lyderiai desperatiškai ieško būdų, kaip išsaugoti savo įtaką Ukrainos taikos procese. Jungtinės Karalystės premjeras Keiras Starmeris pareiškė, kad Londonas yra pasirengęs siųsti britų karius kaip dalį taikos susitarimo, taip bandydamas parodyti savo šalies įsipareigojimą saugumui.

Tuo tarpu D. Trumpo ir Saudo Arabijos santykiai tampa vis glaudesni. Šalis ne tik stiprina savo įtaką Artimuosiuose Rytuose, bet ir demonstruoja galią tarptautinėje politikoje, siekdama prisiimti taikdario vaidmenį tarp JAV, Rusijos ir Ukrainos.

Akivaizdu viena – JAV ir Vakarų pasaulio santykiai dar niekada nebuvo tokie įtempti kaip dabar. [1]