
I. Maskas netrukus turės išeiti
JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) pagyrė Vyriausybės veiklos departamento (DOGE) kuratorių Iloną Maską (Elon Musk) už jo darbą. Taip pat jis neslėpė, kad milijardierius, atsakingas už biurokratijos mažinimą, kada nors sugrįš į verslą. Departamento kadencija ribojama iki 130 dienų, kurios sueina geugžę, tačiau Amerikos lyderis pažadėjo išlaikyti I. Maską valstybės tarnyboje tiek laiko, kiek jis gali.
„Manau, kad jis yra nuostabus, bet taip pat manau, kad jis turi didelę įmonę, kurią turi valdyti, todėl tam tikru momentu jis sugrįš į verslą. Jis to nori. Laikysiu jį tol, kol galėsiu. Jis yra labai talentingas vaikinas. Žinote, man patinka labai protingi žmonės. Jis yra labai protingas ir atlieka puikų darbą“, – pabrėžė respublikonas.
Pagal įstatymą E. Muskas yra „specialus valstybės tarnautojas“ ir gali dirbti administracijoje ne ilgiau kaip 130 dienų per metus. Kovo 28 d., Duodamas interviu „Fox News“, jis patikino, kad per šį laiką spės pasiekti savo tikslus sumažinti federalinės vyriausybės išlaidas.
Ne viskas vyko taip sklandžiai
Vos per du mėnesius darbo valstybės tarnyboje I. Maskas išprovokavo keletą skandalų. Visų pirma, vasarį milijardierius pagrasino federaliniams darbuotojams atleidimu iš darbo, jei jie neatsakys į el. laišką, kuriame klausiama, kokį darbą jie atliko per pastarąją savaitę. Keletas agentūrų nusprendė nesiginčyti ir tvarkingai atsakė į užklausą. Kitos – tarp jų FTB, Valstybės departamentas, Pentagonas ir NSA – atsisakė paklusti.
Iš pradžių D. Trampas palaikė I. Mąską ir liepė jam elgtis „agresyviau“, tačiau kovo pradžioje „Politico“ pranešė, kad JAV prezidentas apribojo savo sąjungininko galias. Leidinys rašo, kad milijardierius dabar gali teikti tik rekomendacijas departamentams, bet ne priimti vienašališkus sprendimus dėl personalo ir politikos.
I.Maskas „aiškiai pasakė“, kad sutinka su D. Trampo direktyva ir pripažino, kad DOGE „padarė tam tikrų klaidų“, patikslino „Politico“.
„Kai sekretoriai pažįsta ir ima suprasti žmones, dirbančius skirtinguose skyriuose, jie gali labai tiksliai nustatyti, kas liks, o kas išeis. Mes sakome „skalpelis“, o ne „kirvis“. Jų, Ilono, DOGE ir kitų puikių žmonių derinys galės viską padaryti istoriniu lygiu“, – socialiniuose tinkluose rašė D. Trampas.
Kovo pradžioje taip pat tapo žinoma, kad konfliktas kilo tarp I. Masko ir valstybės sekretoriaus Marko Rubijaus (Marco Rubio). Pasak „The New York Times“ šaltinių, užsienio politikos departamento vadovas verslininko žodžius apie nesugebėjimą sumažinti Valstybės departamento darbuotojų skaičių pavadino netiesa. Pasak jo, mainais į piniginę kompensaciją atsistatydino daugiau nei 1,5 tūkst. darbuotojų. Jis patarė I. Maskui sugrąžinti juos į darbą, kad vėliau pademonstruotų „atleidimo šou“. Laikraščio pašnekovai patikslino, kad M. Rubijus „išklausė nemažai turtingiausio pasaulio žmogaus pretenzijų“.
Žurnalistai paklausė D. Trampo apie I. Masko ir M. Rubijaus kivirčą. JAV prezidentas atsakė, kad konflikto nėra, ir apkaltino NBC korespondentą noru sukurti sensaciją.
„Ilonas gerai sutaria su Marku ir jie abu atlieka fantastišką darbą. Jokios priešpriešos nėra“, – pridūrė D. Trampas.
Ką verslininkas spėjo nuveikti
D. Trampas paskyrė I. Maską Vyriausybės efektyvumo gerinimo departamento kuratoriumi. Verslininkas aktyviai dalyvavo darbe, žadėdamas sumažinti vyriausybės išlaidas 2 trilijonais JAV dolerių. DOGE veiksmai lėmė tūkstančių įvairių departamentų darbuotojų atleidimą ir daugelio finansinės pagalbos programų sustabdymą ar nutraukimą. Departamento misija buvo vadinama efektyvaus JAV vyriausybės darbo atnaujinimu.
„Didžiulius lėšų grobstymas ir sukčiavimas vyriausybėje yra protu nesuvokiamas dalykas.. Mes reguliariai susiduriame su 1 milijardo JAV dolerių ar didesniais nuostoliais“, – teigė I. Maskas.
Pasak jo, valdant ankstesniam prezidentui, Smulkiojo verslo administracija dalino paskolas į kairę ir į dešinę. Vaikams iki 11 metų buvo išduota daugiau nei 300 milijonų JAV dolerių, tiek pat – vyresniems nei 120 metų amžiaus žmonėms.
„Jauniausias smulkiojo verslo administracijos paskolos gavėjas yra devynių mėnesių kūdikis“, – piktinosi verslininkas.
Taip pat buvo atskleisti išmokų mokėjimo „mirusioms sieloms“ faktai. Milijonus dolerių gavo amerikiečiai iki 369 metų amžiaus.
CNN duomenimis, DOGE pastangomis iš federalinių agentūrų buvo atleista daugiau nei 121 tūkst. asmenų. Prezidentas D. Trampas išreiškė pasitenkinimą I. Masko darbu, tačiau paragino jį būti atsargesnį su masiniais atleidimais. Pasak jo, sprendimus dėl mažinimo priima prezidento administracijos darbuotojai, nes jie geriau žino valstybės tarnybos darbo specifiką. I. Maskas sutiko su D. Trampo pastebėjimais.
Milijardierius patikino, kad laivas pavadinimu „Amerika“, nuskęstų, jei JAV vyriausybės darbe nebūtų keliamos revoliucijos. Joms pasibaigus valstijos bus „daug geresnės formos nei anksčiau“, patikino I. Maskas.