Švietimo departamentą respublikonai jau seniai laiko nereikalinga biurokratine institucija
Prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) ketvirtadienį žengė drąsų žingsnį, pasirašydamas vykdomąjį įsaką, kuriuo nurodoma JAV švietimo sekretorei Lindai McMahon imtis visų būtinų veiksmų, kad būtų panaikintas Švietimo departamentas – institucija, kurią respublikonai ir konservatoriai jau dešimtmečius laiko nereikalinga biurokratine našta. Šis sprendimas – tai aiškus Trampo kampanijos pažado įgyvendinimas, siekiant grąžinti švietimo kontrolę valstijoms ir vietos bendruomenėms.
Renginyje Baltųjų rūmų Rytų salėje, apsuptas mokinių, sėdinčių prie mokyklinių suolų, Trampas paskelbė: „Mano administracija imsis visų teisinių žingsnių, kad panaikintume šį departamentą.“ Jo žodžiai aidėjo kaip signalas tiems, kurie tiki, kad federalinė valdžia per ilgai kišosi į švietimą – sritį, kuri, anot prezidento šalininkų, geriausiai valdoma arčiau žmonių, o ne iš Vašingtono kabinetų.
Pasirašytas įsakas: aiški kryptis, bet kelias dar ilgas
Vykdomasis įsakas įpareigoja švietimo sekretorę Lindą McMahon „imtis visų būtinų žingsnių, kad būtų palengvintas Švietimo departamento uždarymas ir švietimo kontrolė grąžinta valstijoms bei vietos bendruomenėms, užtikrinant efektyvų ir nenutrūkstamą paslaugų, programų ir išmokų, kuriomis remiasi amerikiečiai, teikimą.“ Tai aiškus Trampo administracijos tikslas – sumažinti federalinį aparatą ir suteikti daugiau laisvės valstijoms.
Tačiau visiškas departamento panaikinimas nėra vien prezidento rankose. Kaip pažymi ekspertai, tam reikės Kongreso pritarimo, o Senate, kur respublikonai turi tik 53 vietas, būtina surinkti 60 balsų. Nepaisant to, Trampo šalininkai lieka optimistiški. Senatorius Billas Cassidy, Senate švietimo komiteto pirmininkas iš Luizianos, pareiškė: „Kadangi departamentą galima uždaryti tik su Kongreso pritarimu, aš palaikysiu prezidento tikslus, kuo greičiau pateikdamas atitinkamą įstatymą.“
Rūmų pirmininkas Mike’as Johnsonas taip pat gyrė šį žingsnį, socialiniame tinkle „X“ rašydamas: „Prezidentas Trampas vykdo savo pažadą ir grąžina švietimą valstijoms.“ Vis dėlto jis kol kas neįsipareigojo kelti šio klausimo balsavimui, o tai, anot ilgametį Capitol Hill patirtį turinčio Davido Cleary, gali reikšti atsargumą: „Lyderiai nemėgsta gaišti laiko dalykams, kurie akivaizdžiai neperžengs finišo linijos.“
Kas toliau? Pinigai lieka, biurokratija – ne
D. Trampo administracija jau ėmėsi veiksmų – departamento darbuotojų skaičius sumažintas beveik perpus, iš 4100 liko tik dalis. Tačiau prezidentas ir McMahon pabrėžia, kad svarbiausios programos išliks.
„Uždarymas nereiškia, kad nutrauksime finansavimą tiems, kuriems jo reikia – mes ir toliau remsime K-12 mokinius, specialiųjų poreikių vaikus, kolegijų studentus ir kitus, kurie priklauso nuo esminių programų,“ – pareiškė McMahon. [1]
Ji pridūrė, kad dirbs su Kongresu, siekdama užtikrinti „teisėtą ir tvarkingą perėjimą“, o tokios funkcijos kaip pagalba neįgaliesiems ir mažas pajamas gaunantiems studentams bus perkeltos į Sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų departamentą, o studentų paskolos – į Iždo departamentą.
Federalinė valdžia finansuoja mažiau nei 10 % valstybinių mokyklų biudžetų, tačiau šie pinigai dažnai nukreipiami pažeidžiamiausiems – Pell stipendijoms, specialiojo ugdymo programoms. Trampo šalininkai tvirtina, kad šių lėšų administravimas kitose agentūrose bus efektyvesnis ir mažiau apkrautas biurokratija.
Kritikai tai vadina smūgiu pažeidžiamiausiems
Nepaisant administracijos pažadų, vaikų teisių gynėjai ir demokratų šalininkai įspėja apie galimas pasekmes. Kalifornijos mokyklų administratorių asociacija pareiškė, kad įsakas „gali sukelti katastrofišką poveikį šalies pažeidžiamiausiems mokiniams, ypač spalvotiems, neįgaliems ir mažas pajamas gaunančių bendruomenių vaikams.“ Jessie Ryan, „Campaign for College Opportunity“ prezidentė, pridūrė: „Šie išpuoliai prieš įvairovę, lygybę ir departamento panaikinimas paliks milijonus studentų ir jų šeimų pažeidžiamus diskriminacijos akivaizdoje.“
Kalifornijos generalinis prokuroras Robas Bonta, jau padavęs administraciją į teismą dėl masinio darbuotojų atleidimo ir tyrimų sutarčių nutraukimo, žada stebėti situaciją. „Mano biuras žiūrės, ką šis įsakas iš tiesų daro – ne ką prezidentas sako, kad jis darys,“ – pareiškė jis, pabrėždamas, kad administracija siekia „sunaikinti departamento gebėjimą vykdyti savo gyvybiškai svarbias funkcijas.“
Trampo vizija: švietimas be ideologijos
Įsakas taip pat atspindi Trampo kritiką vadinamosioms „įvairovės, lygybės ir įtraukties“ (DEI) programoms. Jame nurodoma, kad švietimo sekretorė užtikrins, jog departamento lėšos „atitiktų federalinį įstatymą ir administracijos politiką“, įskaitant reikalavimą nutraukti „neteisėtą diskriminaciją, slepiamą po DEI ar panašių terminų bei programų, skatinančių gender ideologiją.“ Tai – dar vienas smūgis kairiųjų politikai, kurią Trampas ir jo šalininkai laiko primetama mokykloms.
Guillermo Mayeris, „Public Advocates“ prezidentas, įžvelgia platesnį planą: „Niekas neturėtų apsigauti. Šis įsakas – tai ilgalaikis tikslas pašalinti federalinę priežiūrą ir leisti valstijoms nukreipti milijardus dolerių iš viešųjų mokyklų į privačių mokyklų čekius. Galutinis tikslas – sugriauti pasitikėjimą mūsų viešojo švietimo sistema.“
Respublikonai dešimtmečiais siekė panaikinti Švietimo departamentą, laikydami jį perteklinės valdžios simboliu. Trampas, pasitelkęs vykdomąją valdžią, žengė pirmąjį žingsnį šia kryptimi. Nors kelias į visišką pergalę dar ilgas ir priklauso nuo Kongreso, prezidento šalininkai mato tai kaip istorinį momentą. „Mes grąžinsime švietimą ten, kur jis priklauso – valstijoms,“ – renginyje sakė Trampas, o už jo stovintys mokiniai simbolizavo ateitį, kurią jis žada kurti be Vašingtono šešėlio.