D. Trumpas išlaisvino tamsiojo interneto prekyvietės „Silk Road“  kūrėją R. Ulbricht

Pasaulis, TeisėDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
trumpas
Prezidentas suteikė malonę iki gyvos galvos nuteistam R. Ulbrichtui. 77 nuotrauka

Po dešimties metų kalėjime, Silk Road kūrėjas išėjo į laisvę: mamai žinią pranešė pats D. Trumpas

Prezidentas Donaldas Trumpas pirmąją savo darbo savaitę jau priimė ne vieną plačiai nuskambėjusį sprendimą. Dabar antraštėse mirga jo sprendimas suteikti malonę iki galvos prieš dešimt metų nuteistam Rosui Viljamui Ulbrichtui.

Rossas Ulbrichtas, kaltinamas sukūręs elektroninės prekybos svetainę tamsiąjame internete, kurią Teisingumo departamentas kadaise pavadino „sudėtingiausia ir plačiausia nusikalstama rinka internete“. Jis buvo nuteistas atlikti bausmę iki gyvos galvos už savo vaidmenį ją valdant.

Tačiau stojęs valdžion, JAV prezidentas D. Trumpas nusprendė jo kaltes atleisti ir suteikė jam malonę jau pirmąją savo darbo savaitę[1]. Apie naujieną, kad sūnus kalėjime sėdėjęs dešimt metų pasieks namus, R. Ulbrichto mamai jis pranešė asmeniškai.

„Ką tik paskambinau Rosso Williamo Ulbrichto motinai, kad praneščiau jai, jog jos ir Libertarų judėjimo, kuris mane tvirtai rėmė, garbei pasirašiau visišką ir besąlygišką malonę jos sūnui“, – paskelbė D. Trumpas savo socialinėje platformoje Truth Social.

Kai visa ši situacija su technoligjų kūrėjo byla dar buvo šviežia, D. Trumpas kritikavo R. Ulbrichtui skirtą bausmę iki gyvos galvos. Jis teigė, kad tai yra „juokinga“ ir tikino, kad ji yra gerokai per griežta už nusikaltimą.

D. Trumpas taip pat išreiškė nusivylimą žmonėmis, susijusiais su R. Ulbrichto nuteisimu, pavadindamas juos „šiukšlėmis“ ir apkaltindamas, kad jie priklauso tai pačiai grupei, kuri jo prezidentavimo metu taikė prieš jį „ginkluotos vyriausybės“ taktiką[2].

Laisvė
Į laisvę išėjo R. Ulbrichtas, sukūręs kontraversišką tamsiojo interneto svetainę. Ekrano nuotrauka

Ši suteikta malonė yra vienas iš D. Trumpo kampanijos pažadų

FTB 2013 m. spalį uždarė „Silk Road“ prekyvietę ir suėmė R. Ulbrichtą po to, kai jis, kaip pranešama, internete paskelbė savo el. pašto adresą. O 2015 m. vasario mėn. jis buvo nuteistas pagal kelis kaltinimus, įskaitant pinigų plovimą, prekybą narkotikais ir įsilaužimą į kompiuterius.

2024 m. gegužę D. Trumpas Vašingtone vykusiame Libertarų partijos nacionaliniame suvažiavime pažadėjo sušvelninti bausmę Rossui Ulbrichtui, kai tik taps prezidentu. „Jei balsuosite už mane, jau pirmąją dieną aš pakeisiu Rosso Ulbrichto bausmę į jo jau atsėdėtą laiką“, – sakė D. Trumpas. „Jis jau praleido 11 metų kalėjime. Mes sugrąžinsime jį namo.“

Libertarų nacionalinio komiteto pirmininkė Angela McArdle antradienį pagyrė šį pranešimą, pavadinusi R. Ulbrichtą „libertarų politiniu kaliniu daugiau nei dešimtmetį“. „Didžiuojuosi galėdama pasakyti, kad išgelbėti jo gyvybę buvo vienas pagrindinių mūsų tikslų, ir dabar tas sunkus darbas atsipirko“, – sakoma A. McArdle pareiškime, taip pat dėkodama Trumpui už pažado laikymąsi.

Judėjimas
Libertarų judėjimai palaikė R. Ulbrichto išėjimą į laisvę. Ekrano nuotrauka

Rossas Ulbrichtas: nuo fizikos mokslų absolvento iki libertarų gynėjo ir nusikaltėlio gavusio malonę

40-metis Rossas Ulbrichtas iš Ostino, Teksaso valstijoje, baigė fizikos bakalauro studijas Teksaso universitete, o vėliau Pensilvanijos valstybiniame universitete įgijo medžiagų mokslo magistro laipsnį, rašoma jo šeimos svetainėje.

Jo šeima pasidalijo, kad Rossas labai susidomėjo libertarine filosofija dar studijuodamas Pensilvanijos valstijoje, kur įstojo į libertarų klubą. 2011 metais jis sukūrė Silk Road platformą, anoniminę e. parduotuvės svetainę „Tor“ tinkle. Joje naudotojai galėjo paslėpti savo kompiuterio IP adresą ir nuslėpti savo buvimo vietą[3].

Taip jis paskatino nusikalstamą veiklą internete, nes atsirado anonimiška platforma ir galimybė pelnytis nelegaliais būdais. Vyriausybė apkaltino R. Ulbrichtą, internete pasivadinusį slapyvardžiu „Dread Pirate Roberts“, 2011 m. sukūrus „Šilko kelio“ (Silk Road) internetinę prekyvietę. Šioje svetainėje naudotojai galėjo anonimiškai prekiauti narkotikais ir kitomis nelegaliomis prekėmis naudodami kriptovaliutas.

Pasak prokurorų, „Silk Road“ turėjo beveik milijoną naudotojų visame pasaulyje, iš kurių apie 30 proc. buvo įsikūrę JAV. R. Ulbrichtas buvo nuteistas po keturias savaites trukusio prisiekusiųjų teismo proceso. „Silk Road“ internetinė prekyvietė pritraukė daugiau nei 100 000 naudotojų, kurie pirko ir pardavinėjo neteisėtus narkotikus ir kitą kontrabandą, taip išplaudami šimtus milijonų dolerių.

Rosas
Rossas Ulbrichtas nuvo nuteistas prieš dešimt metų. Ekrano nuotrauka

Pardavėjai veikė iš daugiau nei 10 šalių, įskaitant JAV, Vokietiją, Kanadą, Jungtinę Karalystę ir Ispaniją. Iki 2014 m. rugsėjo mėn. prokurorai pranešė apie beveik 13 000 kontroliuojamų medžiagų sąrašų svetainėje. Prieš uždarant svetainę 2013 m. po Rosso Ulbrichto suėmimo, Silk Road padėjo nuo teisėsaugos nuslėpti daugiau kaip 200 mln. dolerių vertės sandorius. 2020 m. lapkričio mėn. teisėsaugos institucijos konfiskavo daugiau kaip 1 mlrd. dolerių su šia svetaine susijusia skaitmenine valiuta, pranešė FTB[4].

Tuo metu, kai Ulbrichtas buvo suimtas, tuometinis Niujorko pietinės apygardos JAV prokuroras Preetas Bharara jį pavadino „narkotikų prekeiviu ir nusikaltėliu spekuliantu“, kuris „naudojosi žmonių priklausomybėmis ir prisidėjo prie mažiausiai šešių jaunų žmonių mirties“.

Su šia platforma buvo siejamos bent šešios mirtys, kurias sukėlė narkotikų perdozavimai. R. Ulbirchtas taip pat buvo kaltinamas šešiais atvejais kai buvo užsakytos kito asmens žmogžudystės. Vieną jų susijusi su Silk Road buvusiu darbutoju. Tačiau kaltintojai nepateikė konkrečių įrodymų, kad galimai užsakyti nužudymai buvo įvykdyti.

Tiek Niujorko pietinė apygarda, tiek R. Bharara atsisakė komentuoti malonės suteikimą.