
Amerikos mokesčių mokėtojų pinigai prezervatyvams Gazoje kolkas nebekeliaus
D. Trumpo administracija paskelbė, kad užšaldomas pagalbos Gazai paketas vertas beveik penkiasdešimties milionų JAV dolerių. Valstybės sekretorius Marco Rubio įšaldė užsienio pagalbą, įskaitant ir šiuos milijonus skirtus prezervatyvams platinti[1].
Šis sprendimas yra dalis platesnio Valdymo ir biudžeto biuro (OMB) patikrinimo. Jis laikinai sustabdo dotacijas, paskolas ir federalinės pagalbos programas. Išlaidų peržiūra siekiama užtikrinti, kad finansavimas atitiktų prezidento Donaldo Trumpo įsakus, įskaitant tuos, kuriais siekiama nutraukti įvairovės, lygybės ir įtraukties (DEI) iniciatyvas, sustabdyti „Žaliąjį naująjį kursą“ ir sumažinti paramą nevyriausybinėms organizacijoms (NVO), kurios, administracijos nuomone, kenkia JAV interesams.
„Jei programa neprieštarauja prezidento prioritetams, ji bus tęsiama kaip įprasta“, – sakė Baltųjų rūmų pareigūnas. Jis palygino šį žingsnį su tuo, kai JAV nutraukė Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) finansavimą po D. Trumpo paskelbimo apie šalies pasitraukimą.
Per savo pirmąjį spaudos supažindinimą su įvykiais, Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karoline Leavitt pareiškė, kad Vyriausybės efektyvumo departamentas (DOGE) ir OMB nustatė, kad prezervatyvams Gazos ruože finansuoti skirta apie 50 mln. JAV dolerių mokesčių mokėtojų pinigų[2].
„Tai absurdiškas mokesčių mokėtojų dolerių švaistymas“, – sakė K. Leavitt, pabrėždama, kad finansavimo įšaldymas skirtas atsakingam išlaidavimui užtikrinti. Ji taip pat paminėjo, kad 37 mln. dolerių ketinta nusiųsti PSO prieš D. Trumpo įsakui nutraukiant ryšius su šia organizacija.
Prezervatyvai naudojami ne kaip kontraceptinė priemonė gimstamumui kontroliuoti, o ginklams gaminti
Skamba juokingai, kad JAV vyriausybė finansuoja tokias siuntas ir prezervatyvų platinimą Gazos ruože. Tačiau tai nėra visai apie antrą galą, kaip kiti galėtų pirmiausia pagalvoti. 2020 m. Jerusalem Post pranešime atskleista, kad kai kurie prezervatyvai Gazos ruože buvo naudojami balionais nešamiems savadarbiams sprogstamiesiems užtaisams gaminti. Juos vėjas nunešdavo į pietų Izraelį, padarydamas žalos mokykloms, ūkiams ir greitkeliams.
Šie įtaisai išdegino tūkstančius hektarų žemės ir padarė milijoninę žalą. Neaišku, ar ši taktika vis dar naudojama. Praėjus dviem dienoms po „Hamas“ išpuolių, per kuriuos pietų Izraelyje buvo nužudyta apie 1 200 žmonių, o šimtai paimti įkaitais, Tarptautinė planuojamos tėvystės federacija (IPPF) paskelbė pareiškimą apie karą ir jo poveikį sveikatos priežiūrai Gazos Ruože.
Tačiau medicininės pagalbos tiekimas tokiais sunkiais laikais kaip karo metu taip pat sutrinka. Nevyriausybinė organizacija teigė, kad pagalbos siuntų į Gazos ruožą blokavimas keltų grėsmę „gyvybę gelbstinčioms lytinėms ir reprodukcinėms sveikatos priežiūros paslaugoms“, kurias jos teikia regione[3].
Palestinos šeimos planavimo ir apsaugos asociacija (PFPPA) pritarė šiam teiginiui, sakydama, kad „Palestiniečiams nesuteikiama tinkama seksualinė ir reprodukcinė sveikatos priežiūra“, o dėl vykstančio konflikto padėtis pablogėjo, todėl moterims ir mergaitėms tapo sunkiau gauti šias paslaugas.
Sekmadienį valstybės sekretorius M. Rubio sustabdė visą JAV užsienio pagalbą
Šis sprendimas priimtas atsižvelgiant į D. Trumpo vykdomąjį įsakymą pavadinimu „Įvertinti ir pertvarkyti Jungtinių Valstijų užsienio pagalbą“, kuris buvo paskelbtas praėjusią savaitę. Šiuo įsakymu 90 dienų įšaldoma didžioji dalis Valstybės departamento skirstomos užsienio pagalbos. Šis finansavimo įšaldymas netaikomas tik neatidėliotinoms maisto programoms ir karinei pagalbai Izraeliui bei Egiptui.
Atstovai teigė, kad peržiūra siekiama užtikrinti, kad užsienio pagalba būtų naudojama efektyviai ir atitiktų D. Trumpo politiką „Pirmiausia – Amerika “. D. Trumpas aršiai kritikavo pasaulio šalis ir JAV valdžią už tai, kad aktyviai įsitraukia į karą ir švaisto šalių pinigus remdami Ukrainą ir kitas kariaujančias valstybes. Jis dar savo rinkiminės kampanijos metu nevengė žadėti, kad pagalba Ukrainai baigsis vos jis taps prezidentu.
„Prezidentas D. Trumpas aiškiai pasakė, kad JAV daugiau nebedalins pinigų, negaudama kažko mainais iš Amerikos žmonių“, – sakė Valstybės departamento atstovas spaudai. „Peržiūrėti ir pakoreguoti užsienio pagalbą ne tik būtina – tai teisinga. Sekretorius M. Rubio yra įsipareigojęs užtikrinti, kad mokesčių mokėtojų pinigai užsienyje būtų leidžiami išmintingai.“
Atstovas spaudai pridūrė, kad piliečiai nori, jog užsienio pagalba būtų orientuota į JAV nacionalinius interesus. Valstybės departamentas ir USAID į šią paramos kitoms šalims ir išlaidų peržiūrą žiūri kaip į rimtą atsakomybę, užtikrindami, kad kiekvienas išleistas doleris būtų naudingas Amerikai[4].
Pats M. Rubio yra sakęs, kad visi sprendimai dėl užsienio pagalbos turi atsakyti į tris pagrindinius klausimus: Ar dėl to Amerika taps saugesnė? Ar dėl to Amerika taps stipresnė? Ar dėl to Amerika labiau klestės?