D. Trumpas ir E. Muskas mažina federalinį aparatą: darbuotojams siūloma 50 000 dolerių išeitinė išmoka

Suprasti akimirksniu
Darbuotojams siūlomos išmokos. Pixabay/ Pexels

JAV Vertybinių popierių ir biržos komisija siūlo darbuotojams išeit iš darbo susilaukiant kompensacijos

JAV SEC agentūra kai kuriems darbuotojams siūlo 50 000 JAV dolerių paskatinimą atsistatydinti arba išeiti į ankstyvą pensiją, teigiama „Reuters“ matytame vidiniame pranešime. Kaip ir kitos federalinės agentūros, SEC, reaguodama į D. Trumpo administracijos nurodymus, ieško būdų, kaip sumažinti darbuotojų skaičių ir sumažinti išlaidas, bet neužsitraukti neapykantos.

Toks pasiūlymas su pinigine kompensacija turėtų padėti išvengti nepasitenkinimo. Darbuotojai turi apsispręsti iki kovo 21 d., kaip teigiama vasario 28 d. agentūros vyriausiojo veiklos vadovo Keno Johnsono atmintinėje[1].

Vertybinių popierių ir biržos komisija atsisakė komentuoti, o „Bloomberg News“ pirmoji pranešė apie šią žinutę išplatintą darbuotojams. Buvęs prezidentas Donaldas Trumpas ir vyresnysis jo patarėjas Elonas Muskas ragino mažinti federalinių darbuotojų skaičių, teigdami, kad jis yra neefektyvus ir per didelis.

Anksčiau buvo pranešta, kad SEC taip pat planuoja panaikinti regioninių biurų direktorių etatus. Be to, agentūra neseniai informavo profsąjungos darbuotojus, kad jie turi grįžti į biurą iki balandžio vidurio, o profsąjunga teigia, kad šis žingsnis yra neteisėtas. SEC savanoriško atleidimo ir ankstyvo išėjimo į pensiją programos leidžia nuolatiniams darbuotojams atsistatydinti, pereiti į kitą agentūrą arba iš karto išeiti į pensiją, teigiama pranešime.

D. Trumpas
D. Trumpas su E. Musku siekia sumažinti darbuotojų skaičių. ELTA

Tikinama, kad DOGE iniciatyva tokias išmokas gaus arti 80 000 darbuotojų

Administracija kartu su Vyriausybės efektyvumo departamentu jau sumažino daugiau kaip 100 000 federalinės valdžios darbo vietų, atleidžiant darbuotojus ir vykdant būtent tokias išpirkimo programas, kurios skatina darbuotojus išeiti. Pasak JAV personalo valdymo biuro atstovo spaudai, apie 75 000 JAV federalinių darbuotojų pritarė prezidento Donaldo Trumpo administracijos pasiūlytai išpirkimo programai[2].

Tokie fiansinės kompensacijos pasiūlymai išeinant iš darbo yra dalis platesnių D. Trumpo pastangų gerokai sumažinti federalinę darbo jėgą, kurią jis kritikavo kaip neefektyvią ir šališką jo atžvilgiu. Be šių metodų, D. Trumpas įsakė agentūroms pasirengti plataus masto etatų mažinimui, o kai kuriuose departamentuose darbuotojų skaičius, kaip pranešama, gali sumažėti iki 70 proc.

Kelios agentūros jau pradėjo atleidinėti neseniai įdarbintus darbuotojus, kurie neturi visiškų darbo garantijų. Nepaisant profsąjungų įspėjimų, raginančių narius nesutikti su išpirkimu, baiminantis, kad D. Trumpas gali nesilaikyti susitarimo, tūkstančiai žmonių jį priėmė. Pasiūlymu darbuotojams iki spalio mėn. garantuojamas įprastas darbo užmokestis ir išmokos, nereikalaujant, kad jie dirbtų, tačiau ilgalaikis saugumas lieka neaiškus.

Dabartiniai išlaidų įstatymai nustoja galioti kovo 14 d., todėl kyla susirūpinimas, ar šių išmokų finansavimas bus tęsiamas. Milijardierius E. Muskas, D. Trumpo paskirtas vadovauti naujai įsteigtam Vyriausybės efektyvumo departamentui, vadovauja pastangoms sumažinti 1 trilijoną JAV dolerių iš federalinio biudžeto.

Praėjusiais metais biudžetas sudarė 6,75 trilijono JAV dolerių, o civilių darbuotojų atlyginimai sudarė mažiau nei 5 %. Tikima, kad taip bus sumažinta ir valstybės skola. Vykdant šį mažinimą, SEC tapo naujausia agentūra, teikiančia išpirkimo pasiūlymus atsistatydinti norintiems darbuotojams.

CŽV darbuotojų išpirkimo programa kelia susirūpinimą dėl saugumo

Praėjusį mėnesį CŽV patvirtino, kad pasiūlė savanoriško atsistatydinimo paketus, tačiau neatskleidė, kiek darbuotojų gavo pasiūlymus ir kiek jais pasinaudojo. Skirtingai nuo kitų federalinių agentūrų išpirkimo, CŽV programoje numatyta savanoriško ankstyvo išėjimo į pensiją teisė (VERA), kuri leidžia reikalavimus atitinkantiems darbuotojams išeiti į pensiją anksčiau ir iš karto gauti pensiją[3].

Tačiau ne visi CŽV darbuotojai atitinka reikalavimus. Tikėtina, kad į jas nepateks tie, kurie dirba su itin svarbiais nacionalinio saugumo klausimais arba turi specialių žvalgybos įgūdžių, pavyzdžiui, moka svarbiausias užsienio kalbas. Tai yra CŽV direktoriaus John Ratcliffe plano pertvarkyti agentūros veiklą dalis. CŽV atstovas spaudai pareiškime teigė:

„Šie žingsniai yra dalis holistinės strategijos, kuria siekiama į agentūrą įnešti naujos energijos, sukurti vadovavimo galimybes ir užtikrinti, kad CŽV atitiktų nacionalinio saugumo prioritetus.“

Dienraštis „The Wall Street Journal“ pirmasis pranešė apie agentūros atsistatydinimo pasiūlymus vasario pradžioje. CŽV buvo viena pirmųjų pasekusių D. Trumpo administracijos nurodymais išsiuntinėti tokius pranešimus.

Nors Personalo valdymo biuras iš pradžių neįtraukė nacionalinio saugumo agentūrų į federalinę išpirkimo programą, CŽV dalyvavimas rodo, kad tik nedaugelis vyriausybės padalinių liks neapsaugoti nuo D. Trumpo restruktūrizavimo pastangų. Kritikai, įskaitant nacionalinio saugumo ekspertus, įspėja, kad didelis darbuotojų skaičiaus mažinimas gali susilpninti žvalgybos pajėgumus ir sukelti pavojų nacionaliniam saugumui.

Elonas Muskas
E. Muskas nori, kad JAV sutaupytų stipriai sumažinant federalinių darbuotojų skaičių. ELTA

Saugumas kelia abejonių, tačiau darbuotojai bijo likti be nieko

Senato Žvalgybos komiteto vyriausiasis demokratas senatorius Markas Warneris paragino CŽV darbuotojus atidžiai įvertinti išpirkimo pasiūlymą. „CŽV vaidina labai svarbų vaidmenį mūsų nacionalinio saugumo srityje, sakė M. Warneris.

„Aš įspėjau federalinius darbuotojus, kad šie išpirkimai yra rizikingi, nes Kongresas jiems neskyrė lėšų. Nenorėčiau, kad žmonės atsistatydintų, o paskui liktų be kompensacijų, kaip D. Trampo statybų projektų rangovai.“

D. Trumpas jau seniai skeptiškai vertina JAV žvalgybos agentūras, kaltindamas jas dirbant prieš jį. Jo naujai paskirtas CŽV direktorius Johnas Ratcliffe’as pažadėjo didelių pokyčių, teigdamas, kad agentūra turi persiorientuoti į žmogiškosios žvalgybos duomenų rinkimą ir kartu geriau išnaudoti tokias technologijas kaip dirbtinis intelektas ir kvantinė kompiuterija.

Nuo pat atėjimo į valdžią D. Trumpas ir M. Muskas jau panaikino didelę dalį JAV tarptautinės plėtros agentūros (USAID), vykdydami platesnį siekį pertvarkyti federalinę vyriausybę. Nors administracija tvirtina, kad šie apkarpymai padės panaikinti švaistymą, oponentai teigia, kad jie gali turėti ilgalaikių pasekmių nacionaliniam saugumui ir diplomatinėms pastangoms.

Tęsiantis D. Trumpo vykdomai pertvarkai, daugeliui federalinių darbuotojų dabar tenka priimti sunkius sprendimus dėl savo ateities. Esant netikrumui dėl vyriausybės finansavimo ir gresiant galimiems masiniams atleidimams, tie, kurie nuspręs likti, vis tiek gali atsidurti sparčiai mažėjančioje federalinėje darbo jėgoje.