Suprasti akimirksniu
  • JAV visuomenės sveikatos institucijos atskleidė ryšį tarp COVID-19 vakcinos ir insulto
  • „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakcina gali būti pavojinga vyresniems nei 65 metų asmenims
  • Niujorko medikai perspėja jau pasiskiepijusius: jiems pavojingesnis gali būti naujas omikron variantas
Šaltiniai
Vakcina
COVID-19 vakcina gali sukelti insultą. Mufid Majnun/Unsplash nuotrauka

JAV visuomenės sveikatos institucijos atskleidė ryšį tarp COVID-19 vakcinos ir insulto

JAV sveikatos priežiūros institucijos skelbia, kad „Pfizer“ ir „BioNTech“ atnaujinta COVID-19 vakcina gali būti susijusi su insulto atvejais, ypač – vyresnio amžiaus grupės populiacijoje.

Praėjusią savaitę JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) bei Maisto ir vaistų administracija (FDA) pranešė, kad duomenų bazė atskleidė galimą šios vakcinos saugumo riziką: 65-erių ir vyresni asmenys, praėjus 21 dienai po „Pfizer“ ir „BioNTech“ dvivalentės vakcinos dozės, susiduria su insulto rizika[1].

Vis dėlto, FDA ir CDC pabrėžė, kad kiti tyrimai ar kitų šalių bei „Pfizer-BioNTech“ duomenų bazės nenustatė šios vakcinos saugos spragų, nors ir akcentavo, kad būtina atlikti daugiau išsamių tyrimų.

Ši informacija atskleidžiama dabar, kai pasaulyje plinta pats naujausias COVID-19 variantas, kuris, pasak dalies visuomenės sveikatos specialistų, gali būti ypač pavojingas jau vakcinuotiems piliečiams.

„Pfizer“ ir „BioNTech“ vakcina gali būti pavojinga vyresniems nei 65 metų asmenims

Kaip paviešino CDC bei FDA, vakcinų saugumo duomenų sistema atitiko statistinius kriterijus, siekiant papildomai ištirti, ar 65 metų ir vyresniems žmonėms, gavusiems „Pfizer“ ir „BioNTech“ COVID-19 atnaujintą dvivalentę vakciną, kilo išeminio insulto rizika.

Tuomet greitojo reagavimo VSD signalo tyrimas suformavo galimą hipotezę, jog 65 m. ir vyresniems žmonėms, gavusiems „Pfizer-BioNTech“ dozę, susidarė rizika patirti išeminį insultą praėjus 21 dienai po vakcinacijos[2].

Svarbu atkreipti dėmesį, kad VSD preliminarus signalas nebuvo nustatytas naudojant „Moderna“ vakciną. CDC ir FDA akcentuoja ir tai, kad sistema galėjo būti paveikta įvairių kitų klaidinančių veiksnių, turinčių įtakos VSD nustatytam signalui, kuriuos reikėtų toliau tirti.

Iki šiol nė vienoje kitoje saugumo sistemoje nebuvo nustatytas panašus signalas, o daugkartinės vėlesnės analizės šio signalo nepatvirtino. Atlikus didelį atnaujintų vakcinų tyrimą, padidėjusios išeminio insulto rizikos neužfiksuota, o pačioje CDC ir FDA administruojamoje pranešimų apie nepageidaujamus įvykius, susijusius su vakcinomis, sistemoje (VAERS), žinučių apie išeminį insultą po atnaujintos vakcinos nepadaugėjo.

„Pfizer-BioNTech“ pasaulinėje saugumo duomenų bazėje arba kitų pasaulio valstybių duomenų bazėse nėra duomenų apie išeminio insulto atvejus, susijusius su atnaujinta vakcina. Vis dėlto, duomenys ir papildoma analizė bus aptarti sausio 26 d. vyksiančiame FDA Vakcinų ir susijusių biologinių produktų patariamojo komiteto posėdyje.
Niujorko medikai perspėja jau pasiskiepijusius: jiems pavojingesnis gali būti naujas omikron variantas. National Cancer Institute/Unsplash nuotrauka
Niujorko medikai perspėja jau pasiskiepijusius: jiems pavojingesnis gali būti naujas omikron variantas. National Cancer Institute/Unsplash nuotrauka

Niujorko medikai perspėja jau pasiskiepijusius: jiems pavojingesnis gali būti naujas omikron variantas

Niujorko sveikatos apsaugos pareigūnai įspėja gyventojus, kad dabar plintančiu omikron subvariantu XBB.1.5 dažniau užsikrėsti gali žmonės, kurie jau buvo skiepyti arba užsikrėtę COVID-19. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) jau anksčiau skelbė, kad ši atmaina neregėtu greičiu plinta daugelyje pasaulio šalių ir gali tapti dominuojančia.

„Omikron subvariantas XBB.1.5 dabar sudaro 73 proc. visų COVID-19 atvejų Niujorke. XBB.1.5 yra labiausiai užkrečiama COVID-19 forma, apie kurią žinome iki šiol, ir gali būti labiau tikėtina, kad ja užsikrės žmonės, kurie buvo skiepyti arba jau sirgo COVID-19“, – penktadienį tviteryje pranešė Niujorko sveikatos ir psichikos higienos departamentas[3]

Nors departamentas pridūrė, kad skiepijimasis nuo viruso, įskaitant atnaujintą stiprinamąją vakciną, tebėra geriausias būdas apsisaugoti nuo susirgimo, susidomėjimas vakcinacija JAV yra ženkliai sumenkęs.

Tuo tarpu medikų bendruomenė pažymi, kad XBB.1.5 ir ankstesnių variantų atvejų sunkumas labai nesiskiria, tačiau didžiausią susirūpinimą kelia tai, kad pastaroji atmaina pasižymi imuniteto išnykimo požymiais: tai reiškia, kad virusas gali išvengti natūralios arba vakcinų teikiamos apsaugos ir vėl užkrėsti žmones, kurie jau yra persirgę arba yra vakcinuoti.

Dėl to kaltos tam tikros mutacijos. Kaip teigia virusologas Lawrence'as Youngas, palyginti su ankstesnėmis viruso formomis, XBB.1.5 baltymuose atsirado 14 naujų mutacijų, lėmusių naujausių atmainų atsparumą antikūnams.