Viena iš lengviau plintančių koronaviruso atmainų neatima kvapo ir skonio pojūčių, bet pailgina sirgimą
COVID-19 pandemija tęsiasi jau trečius metus ir per tą laiką atsirado keli nauji viruso variantai. Turėjome kelis karantino etapus, uždarytus miestus ir rajonus, kol virusai mutavo ir plito skirtingai veikdami ligonius. Vienas iš naujausių ir didžiausią susirūpinimą keliančių variantų buvo Omicron[1]. Pirmą kartą Omikron variantas buvo nustatytas Pietų Afrikoje 2021 m. lapkričio mėnesį ir nuo to laiko išplito daugelyje kitų šalių, įskaitant Jungtines Amerikos Valstijas ir Lietuvą. Peršalimų sezonas dar nesibaigė, tad pravartu būtų žinoti, kaip atskirti Omicron nuo kitų peršalimo ligų.
Omikron viruso atmaina yra labai užkrečiama. Be to, nerimaujama, kad Omikron variantas gali išvengti imuninio atsako, kurį sukėlė ankstesnės infekcijos ar vakcinos, todėl jis gali būti pavojingesnis už ankstesnes padermes. Atsižvelgiant į šiuos nuogąstavimus, svarbu suprasti pagrindinius Omikron simptomus, kad žmonės galėtų imtis tinkamų atsargumo priemonių ir prireikus kreiptis į gydytoją.
Omikron viruso atmaina sukelia panašius simptomus kaip ir ankstesnės COVID-19 versijos, jo inkubacinis periodas yra trys dienos, kas yra įprasta. Tačiau Delta versija ir kitos COVID-19 viruso atmainos nebuvo taip greitai plintančios kaip Omikron atmaina. Ne vienas pirmojo karantino metu sugebėjo sirgti su namiškiais, jų neužkrėsdamas, o šis variantas, atrodo, plito net ir nuo nedidelio kontakto[2].
Kuo Omikron atmaina skiriasi nuo kitų COVID-19 viruso atmainų?
Užkrečiamumas. Omicron atmaina yra labiau užkrečiama nei ankstesni variantai, pavyzdžiui, originalus SARS-CoV-2 virusas ir Delta variantas. Omicron lengviau plinta, todėl per trumpesnį laiką gali būti užregistruota daugiau atvejų ir nuo nedidelio kontakto užsikrečiama daug dažniau.
Simptomai. Iš Pietų Afrikos gautuose pranešimuose nurodoma, kad Omikron atmaina gali sukelti kitokius simptomus nei kitos Covid-19 viruso atmainos. Omikron atmaina sergantys pacientai, patyrė stiprų nuovargį, tačiau neprarado skonio ar kvapo. Tačiau kiti simptomai, tokie kaip kosulys, karščiavimas ir gerklės skausmas, išlieka.
Sunkumas. Nors Omicron gali sukelti sunkią ligą ir hospitalizaciją, tokie veiksniai kaip buvimo ligoninėje trukmė, patekimas į intensyviosios terapijos skyrių ir mirtis, buvo mažesni nei per ankstesnius pandemijos pikus. Tačiau dar per anksti kalbėti apie ilgalaikį Omicron poveikį žmonių sveikatai, nes šios Covid-19 virusų versijos keičiasi, mutuoja ir plinta vienos kartu su kitomis.
Imunitetas. Ekspertai tikisi, kad ankstesnis imunitetas, gautas pasiskiepijus ar anksčiau užsikrėtus, šiek tiek apsaugos nuo kitų versijų. Teigiama, kad Omikron simptomų pasireiškimui ir jų sunkumui gali turėti įtakos skiepijimas, ankstesnė infekcija, amžius ir kitos sveikatos būklės[3].
Variantai. Omikron turi įvairių subvariantų, vadinamų Omikron raide, pavyzdžiui, BA.2, BA.4, BA.5 ir BQ, kurių mutacijos šiek tiek skiriasi. Šie subvariantai gali būti skirtingai užkrečiami ir gali pasižymėti skirtingu sunkumu, palyginti su originalia Omicron varianto paderme. Inkubacinis Omikron ligos periodas išlieka toks pats, nes virusas aktyvus maždaug tris dienas. Tačiau ši greičiau plintanti atmaina yra ta, kurios simptomai pasireiškia anksčiau, bet sirgti galite ir kelias savaites.
Apskritai Omicron yra labai užkrečiamas variantas, galintis sukelti sunkią ligą ir hospitalizaciją. Tačiau jo poveikis gali būti mažesnis nei ankstesnių pandemijų piko metu dėl ankstesnio imuniteto, gauto pasiskiepijus ar užsikrėtus anksčiau. Didelis skirtumas, kad Omikron atmaina nesukelia tokios aukštos temperatūros, nepaveikia skonio ir kvapo receptorių, bet pirmiausia imasi gerklės ir sukelia slogą. Mokslininkai vis dar tiria šį variantą, kad suprastų jo ilgalaikį poveikį žmonių sveikatai.
Omikron viruso simptomai
Karščiavimas ir kosulys yra vieni iš pagrindinių simptomų, kurie susiejami su Covid-19 virusu. Karščiavimas ir kosulys yra įprasti peršalimo ir virusų simptomai, kurie taip pat pasireiškia ir Omikron atveju. Pacientams, užsikrėtusiems Omicron atmaina, gali pasireikšti didelis karščiavimas, kuris paprastai apibrėžiamas kai temperatūra yra aukštesnė nei 38 laipsnių. Kitas dažnas simptomas yra kosulys, kuris gali būti nuolatinis ir sausas, labai varginantis. Toks Omikron simptomas yra ypač varginantis mažuosius[4].
Galvos ir kūno skausmai yra būdingi gripui ir peršalimui, nes laužo kaulus, o temperatūra vargina kūną visapusiškai. Daugelis Omicron sergančių pacientų pranešė, kad jiems skauda galvą ir kūną. Šie simptomai gali būti lengvi arba stiprūs, jie gali atsirasti ir išnykti per kelias dienas. Tai gali būti ir pirmas ženklas, kad sergate Omikron varianto virusu.
Gerklės skausmas ir sloga yra vieni iš pirmų Omikron atmainos simptomų, kuriuos galima sumaišyti su peršalimu ar gripu. Kai kuriems Omicron sergantiems pacientams gali skaudėti gerklę ar varvėti nosis, o tai taip pat yra įprasti peršalimo simptomai, kurie nekrenta į akis kai serga vaikai. Tačiau kitaip nei peršalimo, Omikron simptomai būna sunkesni ir nuolatiniai. Kartais pasireiškia ir viduriavimo simptomai sergant Omikron virusu.
Skonio ar kvapo praradimas yra retesnis Omikron simptomas, tačiau kai kuriems pacientams jis vis tiek pasireiškia. Tai buvo vienas iš aiškesnių simptomų diferencijavęs Covid-19 ligą nuo peršalimo ir kitų susirgimų. Šis simptomas gali būti laikinas arba nuolatinis ir gali turėti didelę įtaką paciento gyvenimo kokybei.
Kvėpavimo pasunkėjimas nebuvo įprastas su ankstesnėmis koronaviruso versijomis, nes labiau vargino karštis ir kosulys. Kvėpavimo sutrikimas ir dusulys, sloga yra sunkesni Omikron viruso atmainos simptomai. Tokie dalykai gali rodyti sunkesnę infekciją. Pacientai, kuriems pasireiškia dusulys, turi nedelsdami kreiptis į gydytoją, kad išvengtų komplikacijų. Ypač kai sergama ilgiau.
Omikron atmaina yra labai užkrečiamas ir potencialiai pavojingas COVID-19 variantas. Pacientai, kuriems pasireiškia bet kuris iš pirmiau išvardytų simptomų, turėtų nedelsdami kreiptis į gydytoją. Taip pat svarbu, kad žmonės ir toliau laikytųsi geros higienos, viešose vietose dėvėtų kaukes ir skiepytųsi, kad užkirstų kelią viruso plitimui ir apsaugotų save bei savo artimuosius.
Nepamirškite, kad Omikron atmainos simptomai vaikams gali maišytis su įprastais peršalinimo ar kito gerklės uždegimo simptomais. Stebėkite savo savijautą ir pasireiškus Omikron simptomams, tokiems kaip viduriavimas ar dusulys, nedelskite ir kreipkitės į gydytoją.
Šiaip Omikron atmaina yra tik dar vienas virusas. Gydomi tik jo simptomai. Nėra greito ir universalaus vaisto. Šių ligų neveikia antibiotikai, o vaistai, mažinantys uždegimą, tik veikia skausmus ir palengvina savijautą, palengvindami pojūčius, kurie aplanko, kai pakyla temperatūra (galvos skausmas, šaltkrėtis, kūno skausmai). Kad palengvintumėte savo būklę, galite visada vartoti daugiau cinko, vitamino D ir vitamino C, skysčių. Tačiau padauginus vitamino C, galima susilaukti ir nenorimo šalutinio poveikio, pavyzdžiui, tokio kaip viduriavimas, kuris sutampa su retesniu Omikron simptomu.