Covid-19 kirto ir tuberkuliozei: padaugėjo susirgimų šia pavojinga liga

Korona linija, Medicina, Pasaulis, SveikatingumasG. B.
Suprasti akimirksniu
Emocijos
Kai žmonės pažymi savo neigiamas emocijas, tai sumažina jų pesimizmą. Mark Daynes/Unsplash nuotrauka.

Išaugo susirgimų mirtinomis ligomis skaičiai

Pasaulinės pastangos kovoti su tokiomis mirtinomis ligomis kaip tuberkuliozė, AIDS ir maliarija nukentėjo nuo koronaviruso pandemijos. Apie tai paskelbė pati Pasaulio sveikatos organizacija (PSO).

Apskaičiuota, kad 2019–2021 m. pasaulyje mirčių nuo tuberkuliozės padaugėjo, o tai reiškia, kad metų metus trukusio mažėjimo tendencija pasikeitė, o COVID-19 pandemija smarkiai ir neigiamai paveikė pastangas kovoti su šia liga[1].

Apskaičiuota, kad 2021 m. tuberkulioze sirgo 10,6 mln. žmonių, t. y. 4,5 proc. daugiau nei 2020 m. Be to, dėl ligos mirė net 1,6 mln. žmonių.

Tuberkuliozės plitimo mastai kelia nerimą

PSO metinėje tuberkuliozės ataskaitoje pranešama, kad 2021 m. nuo tuberkuliozės mirė 1,6 mln. žmonių, t. y. daugiau nei 1,5 mln. mirčių 2020 m. ir 1,4 mln. mirčių 2019 m. Nuo 2005 m. iki 2019 m. mirčių nuo tuberkuliozės skaičiai ženkliai mažėjo, tačiau dabar vėl pastebima neigiama tendencija[2].


Be to, naujai diagnozuotų tuberkulioze sergančių asmenų skaičius sumažėjo nuo 7,1 mln. 2019 m. iki 5,8 mln. 2020 m. 2021 m. fiksuota 6,4 mln. užsikrėtusių žmonių riba, tačiau šis mažėjimas siejamas su tuo, kad pandemijos metu išaugo nediagnozuotų ir negydomų asmenų mastai, o dėl to padidėjo mirčių nuo tuberkuliozes skaičius ir infekcijos perdavimas bendruomenėje.

Pagal strategiją „Įveikti tuberkuliozę“, PSO užsibrėžė tikslą 2015–2020 m. mirtingumą nuo tuberkuliozės sumažinti 35 %, tačiau 2015–2021 m. grynasis mirtingumo nuo tuberkuliozės sumažėjimas siekė vos 5,9 %.

Liga tampa atspari gydymui

Nerimą kelia ir tai, kad 2020–2021 m. laikotarpiu, net 3 % padidėjo ir vaistams atsparios tuberkuliuzės atvejų, o 2021 m. užregistruota 450 000 naujų rifampicinui atsparios ligos atvejų.

Rifampicinas yra ansamicino antibiotikas, vartojamas kelių tipų bakterinėms infekcijoms, įskaitant tuberkuliozę, raupsus ir legionelių ligą, gydyti.

Tai, kad žmonės tampa vis labiau atsparūs gydymui nuo šios pavojingos ligos, neramina medikų bendruomenę, kuri dėl sudėtingos tuberkuliozės plitimo situacijos kaltina ir dalies medicinos bendruomenės aplaidumą pandemijos metu.

Pandemijos poveikis ypač stiprus buvo Rytų Europoje, o Afrikoje ir Artimuosiuose Rytuose vykstantys konfliktai dar labiau pablogino pažeidžiamų gyventojų padėtį. PSO ataskaitoje taip pat įspėjama, kad netolimoje ateityje tuberkuliozė gali galutinai išstumti iš bendruomenių COVID-19 ir tapti pagrindine mirties nuo vieno infekcinio sukėlėjo priežastimi pasaulyje.


„Jei pandemija ko nors mus ir išmokė, tai tik to, kad, pasitelkę solidarumą, ryžtą, inovacijas ir teisingą priemonių naudojimą, galime įveikti rimtas grėsmes sveikatai. Pritaikykime šias pamokas tuberkuliozei. Atėjo laikas sustabdyti šią ilgametę žudikę. Dirbdami kartu galime įveikti tuberkuliozę“, – sakė PSO generalinis direktorius daktaras Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

PSO ataskaitoje pažymima, kad pasaulinės finansinės išlaidos pagrindinėms tuberkuliozės gydymo paslaugoms sumažėjo nuo 6 mlrd. dolerių 2019 m. iki 5,4 mlrd. dolerių 2021 m.

Kaip ir per ankstesnius 10 metų, 2021 m. didžiąją dalį (79 %) panaudotų lėšų sudarė lėšos iš vidaus šaltinių. Pagrindinis šaltinis yra Pasaulinis kovos su AIDS, tuberkulioze ir maliarija fondas, o Jungtinių Amerikos Valstijų vyriausybė yra didžiausia Pasaulinio fondo finansuotoja, taip pat, didžiausia dvišalė donorė.

Tuberkuliozė
Tuberkuliozės atvejai ypač dažni ir Lietuvoje. National Cancer Institute/Unsplash nuotrauka

Tuberkuliozė yra aktuali problema ir Lietuvoje

Tuberkuliozė – tai lėtinė, infekcinė, granulominė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. Sergamumas plaučių tuberkulioze yra labai didelis. Manoma, kad tuberkuliozės mikobakterijomis yra infekuota daugiau kaip trečdalis pasaulio gyventojų, iš jų net 8–10 milijonų serga aktyvia tuberkulioze.

Ligos simptomai apima apetito stoką, naktinį prakaitavimą, dusulį, kosulį, silpnumą, karščiavimą, kūno masės sumažėjimą, atsikosėjimą krauju, drebulį[3].

Daugeliui įprasta, kad oro lašeliniu būdu užsikrėtus tuberkuliozės mikrobakterija, ši per kvėpavimo takus nukeliauja į plaučius. Tačiau tuberkuliozė gali pažeisti beveik visus organus. Nėra tik plauko, nago ir danties tuberkuliozės.

PSO duomenimis, tuberkuliozė yra viena iš dešimties pagrindinių mirties priežasčių pasaulyje. Didžiausias sergamumas tuberkulioze yra Afrikos ir Azijos žemynuose. Nors Vakarų Europos šalyse paskutiniais dešimtmečiais sergančiųjų tuberkulioze sumažėjo, tačiau PSO ataskaita parodė, kad net 80 proc. iš Europos regione užregistruotų naujų tuberkuliozės atvejų aptikti Nepriklausomų Valstybių Sąjungos (NVS) šalyse, Rumunijoje, Baltijos šalyse.


Lietuvoje sergamumas plaučių tuberkulioze yra vienas iš didžiausių Europoje. Kasmet tuberkulioze suserga apie 900 asmenų[4].

Kasmet nuo tuberkuliozės miršta beveik 2 milijonai žmonių pasaulyje.