Vienas taškas pakeitė tūkstančių abiturientų gyvenimus
Ar kada nors pagalvojote, kad vienas menkas taškas gali pakeisti jūsų gyvenimą? Būtent taip atsitiko beveik 4 000 Lietuvos abiturientų. Taip, jūs teisingai supratote – vos vienas taškas. Ši klaida buvo atrasta tik tada, kai vienas kruopštus abiturientas po apeliacijos pastebėjo, kad jam trūksta taško.
Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) laikinasis direktorius Aidas Aldakauskas pabrėžė, kad klaida buvo ištaisyta „dar dėkingu metu“, kai stojimo į aukštąsias mokyklas eilė dar nebuvo sudaryta. Tačiau kokia tai buvo klaida ir kaip ji paveikė tūkstančius jaunų žmonių gyvenimus?
Egzamino rezultatai pasikeitė dėl įmonės klaidos
Praėjusios savaitės pabaigoje NŠA pranešė apie reikšmingą klaidą, kuri paveikė pagrindinės sesijos užsienio kalbų, biologijos, fizikos, geografijos ir pakartotinės sesijos egzaminų rezultatus. Dėl šios klaidos 2 832 abiturientų rezultatai pagerėjo, tačiau 1 044 – pablogėjo.
Aldakauskas paaiškino, kad viena iš priežasčių buvo ta, kad „mokiniai galėjo pakeisti savo atsakymus, bet šis pakeitimas nebuvo atspindėtas galutiniuose rezultatuose.“ Taigi, kai kurie mokiniai galvojo, kad jų darbai yra geresni nei iš tikrųjų buvo, o kiti – priešingai.
Nuo vieno taško iki universiteto durų
Įsivaizduokite – dėl vieno taško kai kurie abiturientai negalėjo patekti į aukštąsias mokyklas. Kaip paaiškėjo, dviem abiturientams ši klaida uždarė universitetų duris, o trys turės rinktis kolegiją vietoj universiteto. Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas teigia, kad tai nebuvo klaidos kaltė, o pačių abiturientų rezultatai nebuvo pakankamai geri.
„Klaidos ištaisymas buvo teisybės atkūrimas“, sakė Gaižiūnas, pabrėždamas, kad beveik 3 000 abiturientų rezultatai pagerėjo. Vis dėlto, kai kurie liko nusivylę ir sukrėsti.
Dalį atsakomybės prisiėmė „Info-tec“ įmonė
Klaidos aptikimo istorija verta filmo scenarijaus: vienas abiturientas paklausė, kodėl po apeliacijos vis tiek trūksta vieno taško. Tada ir buvo aptikta žmogiška klaida. „Info-Tec“ įmonė, atsakinga už rezultatus, prisiėmė dalį atsakomybės.
Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) laikinasis direktorius A. Aldakauskas dėl šios situacijos pripažino ir savo kaltę, sakydamas, kad patirta reputacinė žala yra reikšminga.
„Nekišame galvos į smėlį kaip stručiai“, pridūrė jis, pabrėždamas, kad tiek NŠA, tiek „Info-Tec“ siekia užtikrinti, jog tokios klaidos nepasikartotų.