Suprasti akimirksniu
  • Pirmiausia darbą pradėjusiam D. Trumpui teks spręsti Ukrainos klausimą
  • Sankcijos įvedamos viena po kitos, bet jos neveikia, kaip to norėtų Vakarai
  • Galimos Ukrainai skirtos paramos nutraukimo pasekmės
Šaltiniai
Džo Baidenas
Dabartinis JAV prezidentas Džo Bidenas po jo ateinančiam Donaldui Trumpui palieka kalnus problemų, Eltos nuotrauka

Pirmiausia darbą pradėjusiam D. Trumpui teks spręsti Ukrainos klausimą

Dabartinis JAV prezidentas Džo Bidenas (Joe Biden) trečiadienį Baltuosiuose rūmuose priėmė išrinktąjį šalies vadovą Donaldą Trampą (Donald Trump). Dar iki šio susitikimo sklandė gandai, kad jis ragins 47-ąjį JAV prezidentą toliau remti Kijevą. Tačiau Dž. Bidenas „perduos“ Ukrainos klausimą D. Trampui labai apgailėtinoje būsenoje, rašo Džulija Deamari Nihinson (Julia Demaree Niehinson) straipsnyje „The Wall Street Journal“.[1]

Nors Ukraina nepralaimi konflikto su Rusija, dalinai reikšmingų pergalių ji nepasiekia dėl Dž. Bideno apribojimų jos gynybai. Šiuo metu konfliktas pasiekė aklavietę, o nuostolius patiria abi pusėse, rašo autorė. Rusija lėtai ir didelėmis sąnaudomis susigrąžina teritorijas Donbase. Tuo pat metu Ukraina laikosi savo pozicijų Kursko srityje, o Kremlius rengia kontrpuolimą, sakoma straipsnyje.

Dž. Bideno politika Ukrainos atžvilgiu nėra triumfas, kurį reklamuoja jis ir spauda.

Kiekviename karo etape jis apribojo karinę pagalbą: Pentagonas atidėjo šiuolaikinių ginklų tiekimą dėl baimės, kad Kremlius gali eskaluoti konfliktą.

Tai paveikė Ukrainos gebėjimą tęsti puolimą prieš Rusijos pajėgas. Jungtinės Valstijos vis dar draudžia Kijevui naudoti ilgojo nuotolio raketas prieš Rusiją, nors Vietname ir Afganistane turėjo išmokti, kad negalima laimėti karo, kai priešas turi saugų prieglobstį.

Dž. Bideno patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Džeikas Salivanas (Jake Sullivan) sekmadienį patikslino, kad Baltieji rūmai planuoja iki sausio 20 dienos suteikti Kijevui visą kongreso patvirtintą karinę pagalbą šiais metais. Tai reiškia, kad D. Trumpas taps prezidentu kaip tik tada, kai Ukraina išeikvos savo ginklų atsargas.

Sankcijos įvedamos viena po kitos, bet jos neveikia, kaip to norėtų Vakarai

Vakarų šalims taip pat nepavyko užkirsti Rusijai kelią gauti pajamų iš naftos ir dujų. Europa vis dar importuoja Rusijos gamtines dujas, o G7 naftos kainų viršutinė riba iš esmės žlugo. Kinija teikia Rusijai ekonominę pagalbą ir dalijasi dvejopo naudojimo technologijomis, o Jungtinės Valstijos nesugebėjo sutrukdyti Iranui tiekti Rusijai raketų ir dronų.[2]

D. Trumpas netrukus paveldės tokią netvarką. Tačiau Dž. Bidenas neturėtų vengti atsakomybės po to, kai paskelbė apie savo sėkmę Ukrainoje.

D. Trumpas yra sakęs, kad išspręs konfliktą iki savo inauguracijos, ir, kaip pranešama, praėjusią savaitę kalbėjosi su Vladimiru Putinu ir Volodymyru Zelenskiu. Jei jie nesutars dėl taikos, kuri tiktų ir Ukrainai gali, D. Trumpas turės didinti JAV karinę įtaką, kad paskatintų diplomatiją.[3]

Tai reikš lobizmą dėl kito pagalbos paketo Kongrese ir apribojimų Ukrainai naudoti ilgojo nuotolio ginklus panaikinimą. Taip pat reikės spausti Iraną, galbūt padedant Izraeliui, sustabdyti bepiločių orlaivių ir raketų eksportą į Rusiją. D. Trumpas turės didinti ekonominį spaudimą ir Vakarų Europai, kad ši nustotų naudoti rusišką energiją.

Žinoma, D. Trumpas nenorėtų tokiu būdu švaistyti politinio kapitalo. Tačiau jis gali neturėti kito pasirinkimo, nebent norėtų, kad jo prezidentavimo metu Ukraina būtų nugalėta.

Galimos Ukrainai skirtos paramos nutraukimo pasekmės

Jei D. Trumpas atsisakys padėti Ukrainai, jis paruoš Kijevą lėtam pralaimėjimui. Priklausomai nuo Ukrainos pralaimėjimo pobūdžio, tai gali būti Dž. Bideno skrydžio iš Afganistano versija.[4]

Tai nėra rezultatas, kurio tikisi D. Trumpas, taip pat tai nėra tokia užsienio politika, kurią jis vykdė per savo pirmąją prezidento kadenciją. Anuomet D. Trumpas siekė taikos jėga, ką pademonstravo Iranui ir Rusijos „Wagner“ grupuotei Sirijoje.

Tiesa, dabar D. Trumpui bus sudėtingiau, kadangi pasaulis pasikeitė į blogąją pusę nuo tada, kai jis paliko Ovalųjį kabinetą. Dž. Bideno silpnumas neatgrasė JAV priešininkų Europoje, Artimuosiuose Rytuose bei Azijos ir Ramiojo vandenyno regione. [5]

Atkurti Amerikos atgrasymo politiką nebus taip paprasta, kaip pasiųsti droną, kad būtų pašalintas Irano generolas, ar bombarduoti ISIS saugiai sėdint slėptuvėje Sirijoje.

Jei D. Trumpui pavyks atnaujinti atgrasymo politiką, potenciali nauda pasaulyje, kuriame nėra konfliktų ir kuris yra saugesnis, tikrai bus patraukli. Tačiau įžūlus pasitraukimas iš Ukrainos paruoš dirvą kur kas bjauresnei antrajai D. Trumpo kadencijai.

avatar
Steponas Rokas
Autorius (-ė)
Šaltiniai
1.arrow_upward
Julia Demaree Niehinson. Biden Leaves Trump a Ukraine Mess WSJ
2.arrow_upward
Europos vadovų taryba. ES sankcijų Rusijai paaiškinimas Consilium
3.arrow_upward
Stephen Bryen. Įrašas socialiniame tinkle Substack
4.arrow_upward
5.arrow_upward
Global fire power. 2024 China Military Strength Global fire power