B. Geitso turtai nemažėja: per sekundę gali uždirbti iki 200 JAV dolerių
Bilą Geitsą žino daugelis, nesvarbu, ar jį mėgsta ar nekenčia. Žymus technologijų pasaulio veikėjas yra vienas iš JAV programinės ir techninė įrangos „Microsoft“ įkūrėjų, o pastaraisiais metais jis labiau garsėjo kaip aktyvus filantropas ir sveikatos apsaugos srities aktyvistas.
Tačiau nepaisant susidomėjimo filantropine veikla, didžiąją dalį savo turto B. Geitsas sukaupė prisidėdamas būtent prie „Microsoft“ augimo ir sėkmės. Dar 1975 m. jis kartu su Polu Allenu įkūrė „Microsoft“, kuri greitai tapo viena iš pirmaujančių technologijų bendrovių pasaulyje.
Jam vadovaujant bendrovė išplėtė savo veiklos sritį, įsitvirtino kompiuterių rinkoje, o programinės įrangos produktai tapo populiariausiais pasaulyje. O augant „Microsoft“, kartu augo ir B. Geitso turtas. Jis tapo vienu iš turtingiausių žmonių pasaulyje ir šiame sąraše liko net tada, kai 2014 m. pasitraukė iš savo įkurtos kompanijos.
Tuomet jis daugiau dėmesio skyrė savo labdaringai veiklai, susitelkė į savo ir dabar jau buvusios sutuoktinės įkurtą Billo ir Melindos Geitsų fondą, pradėjo investuoti į anglies dioksido į aplinką neišmetančią energiją: net 1 mlrd. dolerių skyrė investiciniam fondui „Breakthrough Energy“, kuris yra orientuotas į inovacijas tvarios energetikos srityje.
Tačiau B. Geitso turtai menkti tikrai pradėjo. Remiantis „Bloomberg“ milijardierių indeksu, B. Geitso grynoji turto vertė siekia 114 mlrd. dolerių. Kalbant apie šį verslininką, dažnai net yra pažymima, kad jis uždirba 150-200 JAV dolerių per sekundę. Taip yra būtent dėl „Microsoft“ akcijų indėlio[1].
Nepaisant visų šių turtų, kuriuos jis ne kartą yra pavadinęs „nesąžiningais“, pats Geitsas teigia turintis tik keletą hobių ir gyvenimo malonumų. Vis dėlto, pažvelgus atidžiau galima pastebėti, kad filantropas kovojantis, su nelygybe sveikatos apsaugos srityje, skurdu ir badu skurdžiose pasaulio šalyse, demonstruoja, kad vienas iš didžiausių jo malonumų, regis, išlieka, turtai.
Viena iš didžiausių B. Geitso investicijų – dvaras „Xanadu“
Vienu iš didžiausių B. Geitso turtų yra laikomas jo „Xanadu“ dvaras Vašingtono valstijoje. Ramiojo vandenyno architektūros stiliumi įrengtas dvaras atspindi visas paskutines ekologijos ir tvarumo tendencijas: yra pastatytas iš akmenų ir kedro, puikiai dera prie natūralaus kraštovaizdžio, yra apsaugotas nuo sniego ir požeminio vandens.
Šio dvaro įrengimui prireikė septynerių metų ir maždaug 63 mln. dolerių, tačiau atrodo, kad buvo verta: B. Geitsas čia praleidžia didžiąją dalį savo laiko.
„Xanadu“ yra didžiulis gyvenamasis kompleksas, kuriame yra 7 naujausiomis moderniomis technologijomis aprūpinti miegamieji kambariai, net 6 virtuvės, 24 vonios kambariai. Lauke galima rasti dirbtinai sukurtą upelį, milžinišką baseiną su vidaus ir lauko poilsio zonomis bei povandeninėmis garsiakalbių sistemomis.
Dvare taip pat yra maždaug 80 000 JAV dolerių vertės kompiuterių ekranai, skaitmeniniai ekranai su šeimos nuotraukomis ir prieiga prie skaitmeninių meno kūrinių[2]. Šiame name taip pat yra 2 100 kv. pėdų biblioteka su senovinėmis knygomis, įskaitant XVI a. Leonardo da Vinčio kodeksą, kuris B. Geitsui kainavo apie 30 mln. dolerių. Bendra visų knygų vertė yra apie 60 mln. dolerių.
O tai tikrai ne visas B. Geitso turtas. Jam taip pat priklauso keli namai kaimiškose valstijų vietovėse, kuriuos jis laiko atostogų poreikiams. Daugelyje šių namų yra įrengti tvartai bei hipodromai, skirti jo aistringai jojikei dukrai. Būtent dėl dukros Jennifer pomėgio, B. Geitsas įsigijo 18 mln. dolerių vertės 228 akrų ploto žirgų rančą Kalifornijoje[3].
Kai Geitsų dukra dalyvaudavo žirgų varžybose, šeima šį namą nuomojosi, tačiau vėliau galiausiai nusipirko. Dar anksčiau, 2009 m., B. Geitsas įsigijo ir Vajomingo rančą, kuri kadaise priklausė Billui Cody geriau žinomam kaip Buffalo Bill. Nors tiksli šios rančos kaina nėra žinoma, manoma, kad B. Geitsas už ją sumokėjo apie 8,9 mln. dolerių.
Verslininkas investuoja ir į prabangius viešbučius bei žemės sklypus
B. Geitsas taip pat yra investavęs į nekilnojamąjį turtą per savo asmeninę investicinę įmonę „Cascade“. Per „Cascade“ jis valdo beveik pusę viešbučių tinklo „Four Seasons“. Remiantis 2017 m. duomenimis, B. Geitsas dalijasi 95 proc. nuosavybės teise su Saudo Arabijos princu.
2013 m. B. Geitsas ir dar keli neįvardyti pirkėjai nusipirko 161 mln. dolerių vertės viešbutį „Ritz-Carlton“ San Franciske, o nuo 2014 m. „Cascade“ buvo siejama su daugiau kaip 4 500 akrų dirbamos žemės pirkimu Suvanio apygardoje, Floridoje, netoli Makalpino bendruomenės. Už šį žemės plotą „Cascade“ patronuojamoji įmonė sumokėjo beveik 28 mln. dolerių.
Taip 2021 m. B. Geitsas tapo didžiausiu privačios žemės ūkio paskirties žemės savininku JAV. Šiuo metu jam priklauso 242 000 akrų žemės ūkio paskirties žemės, o didžiausios valdos yra Luizianoje, Arkanzase ir Nebraskoje[4].
Kovoti prieš klimato kaitą raginantis filantropas turi silpnybę privatiems lėktuvams ir brangiems automobiliams
Vis dėlto, pažvelgus į B. Geitso turtus pastebimas akivaizdus prieštaravimas. Juk filantropas ne tik linkęs kalbėti apie būtiną pasaulio susitelkimą ir pagalbą nuskriaustiesiems, tačiau ir apie tai, kad žmonija privalo pradėti kovoti su klimato kaita kol dar netapo per vėlu.
Tačiau pats B. Geitsas ženkliai prisideda prie pasaulinės taršos lygio kilimo. Jis turi privatų lėktuvą „Bombardier BD-700“, kuriame telpa iki 19 žmonių ir kuris naudojamas atostogoms bei oficialiems susitikimams. Jis kainavo apie 40 mln. JAV dolerių.
Jis taip pat turi daugiau nei 23 prabangius automobilius, tarp kurių yra ir „Porsche 959“, kainuojantis 1 mln. JAV dolerių. Kaip ir keli turtingiausi pasaulio verslininkai, B. Geitsas turi ir privačią salą pavadinimu Grand Bogue Caye Belize. Tai jam kainavo apie 25 mln. JAV dolerių, o ją jis pasiekia privačiomis jachtomis arba tuo pačiu „Bombardier BD-700“.
Dėl to dalis visuomenės jį kaltina hipokritiškumu, tačiau pats milijardierius kaltinimus atmeta ir teigia, kad dažniausiai, keliaudamas jis rengia klimato kaitos kampanijas ir taip neva kompensuoja savo ir savo šeimos anglies dioksido išmetamą kiekį[5].
„Mano manymu, geriau manyti, kad ne tik nesu problemos dalis, bet ir kad, išleisdamas milijardus, kuriuos skiria mano „Breakthrough Energy Group“, esu sprendimo dalis. Taigi, žinote, ar tikrai turėčiau likti namie, o ne vykti į Keniją ir mokytis apie ūkininkavimą ir maliariją?“, – kalbėjo B. Geitsas.