Azartiniai žaidimai ir lošimai iš pinigų jau plinta ir mokyklose

Jaunimas, Psichologija, ŠeimaDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Pinigai
Lošimai iš pinigų dažnėja ir vaikų tarpe. Karolina Grabowska/ Pexels nuotrauka

Skaudi paauglių realybė mokykloje: net 8 iš 10 užsiima lošimu iš pinigų

Paaugliai mokyklose užsiima vis žalingesne veikla. Nuo neaiškių narkotinių medžiagų ir elektroninių cigarečių iki azaritnių žaidimų su draugais ar net lošimo iš pinigų. Tėvai nespėja tvarkytis su problemomis, o pedagogai negali siūrėti visko kas vyksta laisvu nuo pamokų metu, net ir mokyklos koridoriuose. Tuo tarpu JAV, kai legalus lošimas tampa realybe, valstijos nori edukuoti vaikus apie tai kokia tokio užsiėmimo žala[1]. Galbūt informavus ir legalizavus lošimą iš pinigų ir azartinius žaidimus jiems bus nebeįdomu užsiimti tuo kas leidžiama?

Vis plinta istoriją apie paauglį, kuris Džersio pakrantės paaugliu krepšinio aikštelėje pademonstravo nepaprastą gebėjimą pataikyti tritaškius metimus. Šį įgūdį Nikas greitai ėmė komercializuoti, paversdamas savo pomėgį potencialiu pajamų šaltiniu. Jis rado noriai konkuruojančių sporto klasės draugų, sukūrusių draugiškas lažybomis pagrįstas varžybas, kuriose už kiekvieną sėkmingą metimą sportininkas gaudavo 5 arba 10 JAV dolerių atlygį.

Laimėjimo azartas ir jo sukeltas adrenalino antplūdis suteikė kasdienei jų veiklai jaudinančios dinamikos. Tačiau ilgainiui ši iš pažiūros nekalta patirtis netyčia nutiesė kelią pavojingesniam keliui. Likimo posūkis lėmė, kad Niko meilė nekenksmingoms lažyboms virto žalinga priklausomybe nuo azartinių lošimų, kuri per ateinančius dešimt metų jam kainavo daugiau nei 700 000 JAV dolerių[2].

Šiandien, būdamas 27 metų amžiaus ir sulaukęs baudžiamųjų kaltinimų dėl pinigų vagystės iš darbdavio, kad galėtų patenkinti augančią priklausomybę lošimams, jis neatskleidžia savo tapatybės. Tačiau nori papaskaoti savo istoriją. Jis nuogąstauja, kad ateityje, kai jam bus pateikti kaltinimai, bus gerokai apsunkinta jo darbo paieška, jei jis bus viešai įvardytas kaip priklausomas lošėjas. Tačiau yra galimybė, kad nekaltais žaidimais prasidėjusi veikla ir paskatino jį nugarmėti į šią duobę.

Prieš dešimtmetį, kai Nikas mokėsi vidurinėje mokykloje, mokymo programose trūko išsamaus švietimo apie galimą riziką, finansines pasekmes ir žalingą nekontroliuojamų lošimų poveikį. Šis trūkumas tebėra akivaizdus daugumoje šalies valstijų, net ir tada, kai azartinių lošimų prieinamumas tapo patogesnis ir labiau paplitęs tiek suaugusiesiems, tiek nepilnamečiams.

Atsižvelgiant į tai, kad lažybos sparčiai legalizuojamos net 33 JAV valstijose, o dar trys ketina prisijungti, nepilnamečių priežiūra ir apsauga nuo azartinių lošimų yra labai svarbi. Nors apsaugos priemonės, tokios kaip amžiaus patvirtinimas ir tapatybės patikrinimas, buvo įgyvendintos, kūrybingi ir technologiškai įgudę paaugliai rado spragų.

Azartiniai žaidimai
Azartiniai žaidimai gali tapti priklausomybe ir didele visuomenės problema. Lil Artsy/ Pexels nuotrauka

Tikimasi, kad visuotinis informavimas sumažins neleistinų lošimų problemą

Pasak Keith Whyte, Azartinių lošimų problemų tarybos vykdomojo direktoriaus, visuotinis švietimas apie lošimo riziką galėtų smarkiai sumažinti lošimo problemas tarp jaunimo, ir tai prilygsta sumažėjusiam vairavimo išgėrus atvejų skaičiui po to, kai buvo įdiegtas išsamus švietimas apie vairavimą išgėrus[3]. Paauglių azartiniai lošimai taip pat gali virsti subtilesnėmis formomis, pavyzdžiui, internetiniuose žaidimuose, kai virtualiems prizams gauti reikia tikrų pinigų. Toks pinigų išleidimo būdas norint ką nors laimėti gali normalizuoti vaikų azartinių lošimų idėją.

Dan Trolaro, išsigydęs priklausomybę nuo azartinių lošimų ir EPIC Risk Management prevencijos viceprezidentas, pabrėžia, kad azartiniai lošimai yra kita svarbi problema, kurią reikia spręsti klasėse. Jis pažymi, kad nors švietimas apie alkoholį, narkotines medžiagas ir nepažįstamų žmonių keliamą pavojų yra stiprus, tačiau kalbant apie azartinius lošimus yra akivaizdi spraga.

Valstybėms stengiantis įgyvendinti šias būtinas švietimo priemones, Niko istorija gali būti pamokanti. Jo vidurinės mokyklos šaudykla virto kassavaitiniu lošimo įpročiu, kuris jam kainavo nuo 300 iki 500 JAV dolerių. Vėlesniais metais Nikas pralošė nemažai pinigų lažybų bendrovėms ir net prisipažino vogęs, kad galėtų finansuoti savo priklausomybę. Apmąstydamas savo kelionę, Nikas tvirtai tiki, kad švietimo apie azartinius lošimus programa vidurinėje mokykloje galėjo daug ką pakeisti. Jis apgailestauja, kad nesugebėjo suvokti, į kokį priklausomybės ratą buvo įtrauktas tokiame ankstyvame amžiuje.

Plečiantis azartinių lošimų galimybėms ir vis didėjant jaunų žmonių, pasiduodančių priklausomybei nuo azartinių lošimų, skaičiui, švietimo priemonių apie azartinius lošimus įgyvendinimas šalies valstybinėse mokyklose tampa neatidėliotina būtinybe. Tai labai svarbu ne tik siekiant apsaugoti naująją kartą, bet ir užtikrinti, kad ji turėtų žinių, leidžiančių priimti pagrįstus sprendimus.

Imtasi apsaugos priemonių, kuriomis siekiama apsaugoti nepilnamečius nuo azartinių lošimų

Šalyje sparčiai legalizuojami azartiniai lošimai ir siekiama apsuagoti jaunimą nuo tokių veiklų pavojaus. Tačiau šias priemones, įskaitant amžiaus patikrinimą ir tapatybės patvirtinimą, įveikė technologiškai įgudę paaugliai. Pasinaudodami giminaičio paskyra arba naudodamiesi ne tokiomis griežtomis užsienio lažybų platformomis, jie sugeba apeiti lažybų apribojimus[4].

Be to, tarp paauglių paplitę ir savaitgaliniai pokerio žaidimai, kuriuose statomos nemažos pinigų sumos, kurias dažnai skiria tėvai. Atsižvelgdamos į dabartinį scenarijų, kelios valstijos pirmieji pradeda švietimo apie azartinius lošimus iniciatyvas valstybinėse mokyklose. Šiam dar tik besiformuojančiam judėjimui dar reikia patikslinti mokymo programos ypatumus.

Nacionalinės probleminių lošimų tarybos statistika atskleidžia, kad 60-80 % vidurinių mokyklų moksleivių prisipažino per praėjusius metus lošę už pinigus. Dar didesnį nerimą kelia tai, kad 4-6 % šios grupės atstovų laikomi pažeidžiamais dėl rimtų lošimo problemų. Nepaisant liūdnos padėties, kelios valstijos į valstybinių mokyklų mokymo programas pradėjo įtraukti švietimą apie azartinius lošimus.

Šis žingsnis yra labai svarbus, nes mokiniams, ypač dar nesulaukusiems pilnametystės, aiškinama apie su azartiniais lošimais susijusių problemų rimtumą. Virdžinija ėmėsi iniciatyvos ir priėmė įstatymą, kuriuo mokyklose įpareigojama rengti pamokas apie azartinius lošimus ir galimą priklausomybę nuo jų. Švietimo taryba šiuo metu rengia mokymo programą, kurią, prieš pradedant įgyvendinti, turi patvirtinti valstijos vyriausybė. Kitos valstijos, įskaitant Naująjį Džersį ir Mičiganą, seka šiuo pavyzdžiu, nors panašūs įstatymai Merilende ir Vakarų Virdžinijoje iš pradžių buvo atmesti.

Įstatymų leidžiamas azartinių lošimų amžius įvairiose valstijose skiriasi: žemutinė riba yra 18 metų, o viršutinė yra 21 metai. Nors Amerikos lošimų asociacija, nacionalinė komercinių kazino pramonės prekybos asociacija, priėmė reklamos elgesio kodeksą, kuriuo siekiama apriboti azartinių lošimų reklamos poveikį vaikams, jo veiksmingumas yra ribotas, nes vaikai dažnai lažinasi naudodamiesi tėvų sąskaitomis.

Vaikai
Vaikai gali pradėti nuo nekalto žaidimo ir imtis lošimo iš pinigų paauglystėje. Cottonbro studio/ Pexels nuotrauka

Azartiniai lošimai gali prasidėti nuo mobiliųjų žaidimų

Šiuolaikiniame amžiuje auginant paauglius ir ikimokyklinukus susiduriama su unikaliais iššūkiais. Kaip subalansuoti vaikų laiką prie ekrano, kai jie privalo lankyti virtualias pamokas? Su kokia informacija jie susiduria dabar, kai didelę gyvenimo dalį praleidžia internete? Be šių šiuolaikinių klausimų, išlieka ir seni rūpesčiai, įskaitant piktnaudžiavimo narkotinėmis medžiagomis ir dalyvavimo pavojingoje veikloje riziką. Tarp šių problemų dažnai pamirštama azartinių lošimų grėsmė, nepaisant to, kad jie visur paplitę ir gali sukelti priklausomybę, kuri gali tęstis ir suaugus.

Kaip sako psichologai, azartiniai lošimai gali stimuliuoti atlygio sistemą mūsų smegenyse, todėl išsiskiria geros savijautos hormonas dopaminas. Pernelyg dažnas susidūrimas su tokiu azartu gali priversti vaikų smegenis trokšti šio pakilimo jausmo, todėl kita, paprastesnė veikla gali atrodyti neįdomi dėl adrenalino, susijusio su azartiniais lošimais, trūkumo.

Tyrimų, kuriuose nagrinėjamas ryšys tarp ankstyvosios azartinių lošimų patirties ir vėlesnio lošimo problemų išsivystymo, yra palyginti nedaug. Tačiau esami tyrimai rodo, kad tarp jų yra ryšys. 2004 m. tyrime nustatyta, kad anksti lošti pradėję asmenys buvo linkę lošti dažniau ir patyrė daugiau sunkių medicininių ir psichiatrinių problemų, palyginti su tais, kurie lošti pradėjo vėliau.

Be to, 2020 m. paskelbtame tyrime pažymėta, kad nors bendras vaikų ir paauglių azartinių lošimų skaičius sumažėjo, tačiau lošimų internete daugėja, o tai prisideda prie žemesnės savivertės ir didesnio alkoholio vartojimo šioje amžiaus grupėje. Lošimo elgesį taip pat galima pastebėti vaikų vaizdo ir mobiliuosiuose žaidimuose, perspėja ekspertai[5].

Daugelyje mobiliųjų žaidimų pagrindinės funkcijos siūlomos nemokamai, tačiau, siekiant, kad vaikai nuolat žaistų, naudojamos priklausomybę sukeliančios žaidimo strategijos. Pavyzdžiui, jie gali reikalauti, kad žaidėjai kas porą valandų nuimtų virtualių kultūrų derlių, kad nenumirtų. Toks modelis gali paskatinti vaikus žaisti iš būtinybės, o ne dėl malonumo. Šiuose žaidimuose dažnai yra galimybė pirkti žaidimo metu už tikrus pinigus, taip skatinant vaikus išleisti realią valiutą už virtualų atlygį.

Lošimai kelia ilgalaikį pavojų ir gali sukelti priklausomybę, kuri daug kainuoja

Nacionalinė probleminių lošimų taryba (NCPG) priklausomybę nuo azartinių lošimų apibrėžia kaip lošimo elgesio modelius, kurie kompromituoja, trikdo ar kenkia asmeniniams, šeimos ar profesiniams tikslams. Nors ši priklausomybė nėra plačiai paplitusi, jos destruktyvus potencialas kelia didelį susirūpinimą.

Nacionalinio atsakingo lošimo centro (National Center for Responsible Gaming, NCRG) duomenimis, 1-3 % amerikiečių gresia pavojus, kad juos ištiks pakankamai didelė priklausomybė nuo lošimų, kuri gali sukelti finansinį krachą. Tai sudaro beveik 5 milijonus žmonių. Tačiau priklausomybės nuo azartinių lošimų pasekmės yra kur kas platesnės nei finansiniai sunkumai.

2005 m. daktaro Timothy Fongo atlikto tyrimo metu nustatyta, kad patologiniai lošėjai dažniau serga tokiomis su stresu susijusiomis ligomis kaip hipertenzija, miego trūkumas, širdies ir kraujagyslių ligos bei pepsinė opa. Psichiatriniu požiūriu galimų pasekmių sąraše yra ir didelės depresijos epizodai, padidėjęs impulsyvumas ir sutrikęs sprendimų priėmimas. Christine Reilly, Tarptautinio atsakingo lošimo centro (ICRG) vyresnioji tyrimų direktorė, priklausomybę nuo azartinių lošimų įvardija kaip genetinių polinkių ir elgesio modelio derinį.

Priklausomybė nuo lošimo
Tokios priklausomybės gali atimti tiek šeimą tiek namus. Anna Shvets/ Pexels nuotrauka

Tėvai gali imtis priemonių anksčiau nei švietimo sistema

Tėvai turi žinoti apie požymius, rodančius, kad lošimas tapo problema. Dažnai pasitaiko nerimo ir depresijos simptomų. Jauni žmonės tyrėjams išreiškia nuomonę, kad lošimas padeda atsikratyti depresijos ar bejėgiškumo jausmo. Pastebimi tokie požymiai: užsiėmimas lošimu, pareigų nepaisymas ir paslaptingas pinigų ar vertingų daiktų praradimas.

Nors šie simptomai būdingi ir kitoms priklausomybės formoms, pavyzdžiui, piktnaudžiavimui narkotinėmis medžiagomis, jie yra naudingi rodikliai tėvams ir globėjams, susirūpinusiems dėl vaiko polinkio lošti. Psichologai akcentuoja, kad problemų turintys vaikai kalbės apie lošimus, žiūrės laidas apie lošimus ir meluos apie savo lošimus. Tėvai stalčiuose, be kitų daiktų, gali rasti įbrėžtų loterijos bilietų. Jei toks elgesys pasireiškia kartu, tai gali reikšti rimtą problemą[6].

Ką tėvai gali padaryti, kad apsaugotų savo vaikus nuo šių galimų grėsmių?

  • Švieskite save ir savo vaikus: Supraskite azartinių lošimų mechanizmą ir galimą riziką. Pasidalykite šia informacija su vaikais, pabrėždami ilgalaikį neigiamą priklausomybės nuo azartinių lošimų poveikį.
  • Stebėkite veiklą internete: Stebėkite vaiko veiklą internete, kad įsitikintumėte, jog jis nedalyvauja jokiame azartiniame lošime. Atkreipkite dėmesį į bet kokius staigius elgesio pokyčius ar neįprastus pomėgius.
  • Skatinkite sveikus pomėgius: Skatinkite pomėgius, kurie suteikia natūralią stimuliaciją ir atlygį, pavyzdžiui, sportą, menus ir skaitymą. Tai gali padėti atsverti greito azarto, kurį gali suteikti azartiniai lošimai, vilionę.
  • Palaikykite atvirą dialogą: Skatinkite atviras ir sąžiningas diskusijas apie azartinius lošimus ir jų riziką. Jei jūsų vaikas jausis patogiai kalbėdamas šiais klausimais, jis bus labiau linkęs kreiptis, jei susidurs su problemomis.
  • Modeliuokite atsakingą elgesį: Vaikai dažnai savo elgesį modeliuoja pagal tėvus. Todėl atsakingo elgesio demonstravimas visose srityse, įskaitant finansus, gali turėti didelę įtaką jūsų vaikams.

Orientuotis tėvų auklėjimo pasaulyje gali būti sudėtinga, ypač kai atsiranda naujų grėsmių, pavyzdžiui, internetiniai lošimai. Tačiau išlikdami budrūs, mokydami save ir savo vaikus bei puoselėdami atviro bendravimo aplinką galime geriau paruošti savo vaikus šiems iššūkiams. Tikslas yra užauginti asmenybių kartą, kuri galėtų mėgautis gyvenimo teikiamais malonumais ir nesusidurti su priklausomybę sukeliančio elgesio, pavyzdžiui, azartinių lošimų, keliamais pavojais.