- Aukščiausias pasaulio žmogus galėjo pasigirti beveik trijų metrų ūgiu
- Aukščiausio žmogaus gyvenimas: būdamas vos aštuonerių praaugo tėvą, visą gyvenimą sulaukė didžiulio dėmesio
- Dabartiniai žmonės yra aukštesni nei mūsų protėviai
Aukščiausias pasaulio žmogus galėjo pasigirti beveik trijų metrų ūgiu
Manoma, kad aukščiausiu Lietuvos žmogumi šiuo metu galima vadinti krepšininką, vilnietį Joną Paukštę, kurio ūgis siekia 224 cm[1].
Lietuvos rekordų knygoje ankstesnis ūgio rekordas priklausė krepšininkui Arvydui Saboniui, kurio ūgis 1988-aisiais siekė 223,6 cm.
Vidutinis Lietuvos vyro ūgis yra 179,2 cm., o moterų – 167,5 cm[2]. Palyginimui, olandai yra laikomi aukščiausiais žmonėmis pasaulyje. Olandų vyrų ūgis vidutiniškai siekia 182,53 cm, o olandų moterų – 168,72 cm.
Žemiausio vidutinio ūgio gyventojai gyvena tokiose šalyse kaip Rytų Timoras, Laosas ir Saliamono salos. Pavyzdžiui, Rytų Timore moterų vidutinis ūgis siekia 155,47 cm, o vyrų – vos 159,79 cm[3].
Vis tik, tai yra statistika, pagrįsta dažniausiai fiksuojamais duomenimis, tačiau pasaulyje nestinga ir įvairių, su žmogaus ūgiu siejamų rekordų.
Dabartinis aukščiausio gyvo žmogaus rekordo savininkas yra Turkijos pilietis Sultanas Kosenas. Gineso rekordų knygos duomenimis, dar 2009 m. jis pelnė aukščiausio žmogaus titulą[4].
Šiuo metu jo ūgis siekia 246,38 cm. Jis yra pirmasis vyras per daugiau nei 20 metų, kurio ūgis pagal Gineso rekordų knygą viršijo 243 cm. ribą. Išskirtinį S. Koseno ūgį lėmė hipofizės gigantizmas. Tai būklė, kai žmogaus organizme yra išskiriama per daug augimo hormono.
Tačiau pats aukščiausias kada nors gyvenęs žmogus buvo Robertas Wadlowas. Jo ūgis siekė net 274 cm, jis svėrė 222,26 kg[5]. Tai yra rekordas, kuris dar nėra pagerintas iki pat šių dienų.
Aukščiausio žmogaus gyvenimas: būdamas vos aštuonerių praaugo tėvą, visą gyvenimą sulaukė didžiulio dėmesio
R. Wadlowas gimė 1918 m. vasario 22 d. Altone, Ilinojaus valstijoje, Amerikoje. Vos gimęs jis svėrė 8,7 kg ir greitai ėmė išsiskirti dėl savo ūgio.
Dar vaikų darželyje jis jau siekė 175 cm ūgį, dėvėjo drabužius, kurie tiktų 17-mečiui paaugliui. Būdamas aštuonerių metų, jis buvo aukštesnis už tėvą, o devynerių metų jis buvo pakankamai stiprus, kad be didelių pastangų galėtų nešti tėvą laiptais aukštyn ir žemyn.
1929 m. jam buvo atlikta pirmoji medicininė apžiūra, kurios metu šeimai buvo pasakyta, kad berniuko hipofizė yra pernelyg aktyvi.
Berniukui pradėjus lankyti pradinę mokyklą, jam net buvo pagamintas specialus rašomasis stalas, kad jis galėtų patogiai atsisėsti.
Mokykla jam patiko. Robertas prisijungė prie skautų ir net buvo aukščiausias skautas, Altono 1-ojo būrio narys. Jis taip pat mėgo knygas, teigiama, kad per metus perskaitydavo apie 300 knygų.
Vėliau Robertas mokėsi Altono vidurinėje mokykloje ir ją baigė 1936 m. Tuomet jis sėkmingai įstojo į Šurtlefo koledžą Aukštutiniame Altone, ketindamas studijuoti teisę[6].
Tačiau tais pačiais metais jis pradėjo gastroles su „Ringling Brothers“ cirku ir net pasirodė renginiuose Niujorko „Madison Square Garden“ bei Bostono „Boston Garden“ arenose. Tačiau net ir keliaudamas su cirku jis niekada nenorėjo tapti pajuokų objektu: scenoje visada dėvėjo oficialų kostiumą.
1938 m. jis pradėjo keliauti drauge su savo tėvu, kartu atstovaudami bendrovę „International Shoe Company“, ragindami pirkti jų gaminamą avalynę. Už tai Robertas gaudavo atlyginimą ir nemokamus batus, kurie anksčiau jam kainavo po 100 dolerių už porą.
1940 m. liepos 4 d. Robertas dalyvavo Mičigano valstijoje vykusiame Manistės nacionalinio miško festivalyje ir susižeidė čiurną. Kadangi dėl savo ūgio jis turėjo problemų su sveikata ir menkai jautė kojas bei pėdas, jis ilgai nepastebėjo, kad kulkšnies žaizda užsikrėtė.
Vyras greitai susirgo, karščiavo. Jam atsidūrus ligoninėje, buvo perpiltas jo kraujas, atlikta operacija, bet dėl autoimuninio sutrikimo, kurį paaštrino hipofizės disfunkcija, ir didelio karščiavimo dėl infekcijos, jis mirė miegodamas 1940 m. liepos 15 d., būdamas 22-iejų metų amžiaus.
Streeper laidojimo namai iš Altono miesto važiavo iki pat Mičigano, kad pasiimtų Roberto kūną. Jo karstas, pagamintas iš raudonmedžio, buvo gerokai virš 304 cm ilgio, karstą turėjo nešti dvylika nešikų ir aštuoni padėjėjai. Galiausiai jis buvo palaidotas Aukštutiniame Altone, Oakwoodo kapinėse. Vėliau, priešais Altono istorijos ir meno muziejų buvo pastatyta jo natūralaus dydžio bronzinė skulptūra.
Dabartiniai žmonės yra aukštesni nei mūsų protėviai
Per pastaruosius du šimtmečius žmonių ūgis visame pasaulyje nuolat didėjo, o šiandien žmonės yra vidutiniškai gerokai aukštesni nei mūsų protėviai prieš 100 metų. Ši tendencija atitinka bendrą žmogaus sveikatos ir mitybos tendencijų gerėjimą.
Labiausiai padidėjęs žmonių ūgis pastebimas kalbant apie Europos ir Centrinės Azijos vyrus; jų vidutinis ūgis aplenkė Šiaurės Amerikos gyventojus, o mažiausiai padidėjo Pietų Azijos vyrų ūgis.
Prieš šimtmetį gimusių vyrų vidutinis ūgis tarp žemiausių ir aukščiausių regionų skyrėsi 8 cm. Po 100 metų šis skirtumas padidėjo iki 12 cm[7].
Lyginant su vyrais, moterų ūgis pagal regionus skyrėsi mažiau: prieš šimtmetį gimusių moterų ūgio skirtumas tarp aukščiausio ir žemiausio regiono buvo 9-10 cm. Po šimtmečio šis skirtumas buvo beveik toks pat – 10-11 cm.
1996 m. gimusių suaugusių vyrų vidutinis ūgis pasaulyje buvo 171 cm, o 1996 m. gimusių suaugusių moterų vidutinis ūgis pasaulyje buvo 159 cm. Šiuo metu teigiama, kad pasaulyje vidutinis vyrų ūgis yra apie 175 cm, o moterų apie 162 cm[8].
Ekspertai teigia, kad žmogaus ūgis yra iš dalies paveldimas bruožas, tačiau ne genetiniai aplinkos veiksniai, tokie kaip mityba ir sveikata, nėštumo, vaikystės ir paauglystės laikotarpiu taip pat turi įtakos ūgio pasiskirstymui visoje populiacijoje. Todėl ūgio skirtumai visame pasaulyje rodo ne tik genetinius skirtumus, bet ir bendrus gyvenimo lygio skirtumus.