Aukšta oro temperatūra pavojingas iššūkis ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams
Alinantys karščiai vis dar nesitraukia iš Lietuvos. Juos sunku ištverti ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams, kuriems aukšta temperatūra gali būti ne ką mažiau pavojinga nei mums. Būtent todėl labai svarbu imtis visų įmanoma priemonių, kad augintiniai jaustųsi kuo geriau. Neapsaugojus jų nuo karščių, pasekmės gali būti išties skaudžios.
Kaip pastebi veterinarai, atėjus karščiams ir tinkamai nesirūpinant augintiniais, gali pasitaikyti įvairių rimtų negalavimų. Tarp jų – išsekimas dėl per didelio karščio, šilumos smūgis, raumenų spazmai. Gyvūnams pernelyg didelė temperatūra, be galimybės pasislėpti į šaltesnį, saulės nepaliestą plotą, gali baigtis net ir mirtimi.
Būtent todėl pateikiame patarimus, kuriuos įgyvendinus augintiniai daug lengviau iškęs alinantį karštį. Svarbu nepamiršti, jog visos priemonės turi būti gerai apgalvotos, nes kai kuriais atvejais galima rizikuoti tik dar labiau pakenkti augintinių sveikatai.
Patarimai, kaip apsaugoti augintinius per didžiuosius karščius
Štai keletas paprastų išeičių, kurios palengvins augintinių dienas, kai termometrų stulpeliai pasiekia vasariškas aukštumas:
- Šunis vėsinkite ežere ar upėje. Jei neturite galimybės ar laiko nors trumpam pabūti prie vandens telkinio, tuomet tiesiog šiek tiek pripilkite vėsaus vandens į vonią ir leiskite savo keturkojui joje pasipliuškenti. Jei auginate katę, tuomet tiesiog apšlakstykite ją vėsiu vandeniu, kadangi vargu ar ji norės šokti į vonią.
- Reguliariai keiskite augintiniui skirtą vandenį ir jo nenormuokite. Nors svarbu keisti vandenį, kad dubenėlyje visada būtų šviežio, neįkaitusio vandens, tačiau taip pat nereikėtų persistengti. Jokiais būdas nepilkite ledinio vandens, nes taip gyvūnas gali persišaldyti.
- Kitas paprastas būdas atvėsinti gyvūną – pabūti su juo rūsyje arba leisti jam atsikvėpti kondicionuojamoje patalpoje.
- Jei augintinis mėgsta ilgesnius pasivaikščiojimus ir jam reikia kiekvieną dieną išsikrauti bėgiojant, stenkitės tai daryti anksti ryte arba vakare. Tokiu metu oras bus šiek tiek vėsesnis.
- Stenkitės augintinio nepalikti ten, kur kepina saulė, nes tai itin pavojinga. Veskite jį į pavėsį, o jei būtina eiti per kepinantį karštį, tuomet numatykite, kad kelionė būtų arba labai trumpa, arba su daug stotelių, kuriose augintinis galės atvėsti.
- Įsidėmėkite, jog negalima palikti gyvūno automobilyje. Transporto priemonės, ypač tos, kurios buvo paliktos saulėtoje automobilių stovėjimo aikštelėje, labai greitai įšyla iki pavojingai aukštos temperatūros. Automobilyje paliktas augintinis gali labai greitai perkaisti ar dar baisiau – neišgyventi. Tad jei planuojate kažkur sustoti ir negalėsite gyvūno pasiimti su savimi, geriau palikite jį namuose.
- Nesugalvokite nuskusti gyvūno. Nors daug kas vis dar mano, kad augintinis jausis daug geriau be kailio, tačiau realybė yra visiškai priešinga. Kailis padeda gyvūnui iškęsti saulės spindulius, o jį nuskutus kaip tik bus sunku atlaikyti karščius ar netgi grės tokios rimtos ligos kaip odos vėžys.
- Net jei jums oras neatrodo pernelyg karštas, būtinai stebėkite savo augintinį. Jam gali būti kur kas sunkiau iškęsti didesnę temperatūrą nei jums. Jei bevaikštant lauke keturkojis svyruoja, jo liežuvis smarkiai ištįsęs, tai labai aiškus signalas, kad augintiniui yra per karšta ir reikėtų slėptis pavėsyje.
Karščio smūgį atpažinti nėra sunku. Dažniausi šilumos smūgio požymiai gan lengvai pastebimi: išsausėjusios arba šviesiai rožinės/pabalusios dantenos, tirštesnės seilės, sunkus lekavimas, pusiausvyros praradimas, vėmimas, viduriavimas, labai greitai plakanti širdis, sąmonės netekimas. Kamilė Ausmanė, „Kika“ veterinarijos gydytoja, pabrėžia:[1]
Didelis šuns lekavimas bei nerimas rodo, kad jis perkaito saulėje. Karštomis dienomis šeimininkai gali pastebėti ir paraudusius augintinio akių obuolius, šuns bandymus pačiam susirasti vandens šaltinį. Jeigu perkaitimas yra stiprus bei užsitęsęs, gyvūnas tampa vangus, o gulint jam smarkiai kilnojasi krūtinė.
Jei visgi gyvūnas jau perkaito ir jį ištiko šilumos smūgis, tuomet kuo skubiau jam padėkite, nes laiku nesiteikus pagalbos ir gyvūno temperatūrai perkopus 40 laipsnių, jis gali panirti į komą ar nugaišti. Žinoma nepersistenkite, nes galite tik dar labiau pakenkti, jei staiga smarkiai jį sušaldysite. Teisingas sprendimas būtų nuvesti jį į vėsesnę vietą, sudrėkinti rankšluostį ir į jį susukti perkaitusį augintinį arba pasinaudoti vėsiu dušu. Kai augintinis atrodys atsigavęs, rekomenduojama apsilankyti pas veterinarą, kad šis aptikrintų, ar gyvūnui tikrai viskas gerai ir buvo laiku suteikta pagalba.
Kiti pavojai, tykantys augintinių vasaros metu
Deja, didelis karštis nėra vienintelė problema, su kuria gali susidurti gyvūnai. Atėjus šiltiems, į gamtą kvieste kviečiantiems orams žmonės linkę iškylauti, keliauti gamtoje, dažniau vaikščioti ir užsiimti kita veikla. Deja, gyvūnų savininkai dažnai neapgalvoja su tuo susijusių nepatogumų savo augintiniams arba pavojingų situacijų.
Pavyzdžiui, vasarą asfaltas įkaista iki itin didelės temperatūros, o augintinių letenos nėra apsaugotos nuo tokio karšto asfalto. Jeigu palietus grindinį ranka atrodo, kad rankai asfaltas tikrai per karštas, tuomet lygiai taip pat jo temperatūra per didelė ir augintinio letenų pagalvėlėms. Kad keturkojis jaustųsi gerai, reikėtų stengtis jį vesti per žolę. Jei toks pasivaikščiojimas neįmanomas, tuomet prieš einant keliu reikėtų patepti augintinio pėdutes specialiu kremu.
Reikia įsidėmėti, jog karštesnėmis dienomis augintiniai, kaip ir žmonės, gali turėti mažesnį apetitą ir tai yra visiškai normalu. Tačiau dažnai gyvūnų šeimininkai ne tik bando įkalbinėti ėsti daugiau, bet ir pasiūlyti iškylaujančių ar šašlykus kepančių asmenų maisto, kurio augintinis tikrai neatsisakys. Visgi tai – pakankamai rizikinga praktika, kuria geriau neužsiiminėti.
Nors šašlykai, dešrelės, kepsniai ir įvairus kitas iškylautojų pamėgtas maistas yra skanus žmonėms, tačiau jis nepritaikytas keturkojams. Saugokite savo augintinį ir iš anksto perspėkite artimuosius, kad taip pat nešertų jo maistu nuo stalo, nes kitu atveju galima iššaukti įvairias infekcijas ar kitus negalavimus.
Vasara – puikus metas daugiau laiko aktyviai praleisti su savo augintiniu. Tačiau labai svarbu prisiminti, jog gyvūną reikia saugoti nuo per didelio karščio ir kitų pavojų. Tinkamai rūpinantis augintinio sveikata, vasaros nuotykiai neapkars ir bus smagūs ne tik jums, bet ir jūsų keturkojui.