Kaip pasiruošti mokyklos ir darželių sezonui, bet išvengti nuolatinių ligų?
Grįžtant į mokyklą kyla susirgimų rizikos. Ne dėl Koronos ar kitų virusų kaip roto ar noro virusų šeimos, bet dėl bakterijų ir infekcijų, kurios randamos tiek mokyklose ar darželiuose, tiek dalijamos vaikams pačių vaikų. Ne visi vaikai susiduria su konkrečiomis bakterijomis ir yra skirtingai atsparūs įvairiems susirgimams.
Dažnai vaikui pradėjus eiti į darželį, jis daugiau laiko praleidžia sirgdamas nei pačiame darželyje. Daugeliui tenka persirgti visomis ligomis, kuriomis serga darželio grupė ar klasės mokykloje draugai. Imuniteto stiprinimas vasaros metu, vitaminai, tinkama ir maistinga, vitaminų pilna mityba gali padėti paruošti kūną naujiems iššūkiams[1].
Taip pat miego režimas, pratinimas prie mokyklinio laiko kėlimosi ir nakties rutinos gali padėti pasiruošti kūnui. Taip jis bus ramus, tvarkysis ne su nuolaitniu miego trūkumu ar nuovargiu, o tik su bakterijomis. Tačiau yra toks, vadinamas paruoštukas, kuris gali padėti informuoti tėvus ir vaikus prieš mokyklos sezoną.
Mokslo metų pradžia tai kritinis metas ne tik tėvams, bet ir mikrobams. Tėvai turi išlikti budrūs dėl įprastų ligų, tokių kaip peršalimas ir gripas, kurios gali sutrikdyti jų kasdienybę. Net jei negalite būti šalia ir apsaugoti savo vaiko nuo mikrobų visą dieną mokykloje, yra priemonių, kurių galite imtis, kad sumažintumėte bakterijų poveikį ir išmokytumėte vaiką laikytis tinkamos higienos praktikos.
Vietos, kurios mokykloje kaupia daugiausiai mikrobų gali jus ir nustebinti
Vaikai grįžta į klases ir ne tik grįžta namo su namų darbais, bet ir su tūkstančiais nematomų mikrobų. Nepriklausoma JAV ne pelno organizacija NSF International neseniai atliko bandymus su tipiniais mokyklos paviršiais, tokiais kaip vandens fontanai, stalai, klaviatūros, autobusų sėdynės ir kavinės padėklai, aptikę net 2,7 mln. bakterijų ląstelių viename kvadratiniame colyje[2].
Robas Donofrio, NSF mikrobiologijos ir molekulinės biologijos direktorius, teigė, kad jie ėmė mėginius iš įvairių dažnai naudojamų paviršių standartinėje pradinėje mokykloje. Keista, kad vietose, kuriose, kaip tikimasi, bus daugiausiai mikrobų, pavyzdžiui, tualetuose ir durų rankenose, dėl reguliaraus valymo buvo nustatyta mažiau mikrobų. Priešingai, dažnai apleistose vietose, tokiose kaip geriamojo vandens fontanai ir ausinės, buvo daugiau mikroorganizmų.
Pagrindinės NSF išvados buvo šios:
- Geriamojo vandens fontanų kaiščiai buvo sąrašo viršuje – 2,7 milijono bakterijų ląstelių viename kvadratiniame colyje.
- Nustatyta, kad kavinės padėklas turi daugiau nei 10 kartų daugiau mikrobų nei tualeto sėdynė (33 800 ir 3 200 bakterijų ląstelių kvadratiniame colyje).
- Studento rankoje buvo 1500 bakterijų ląstelių kvadratiniame colyje.
- Paprastai valomose vietose, tokiose kaip stalai ir durų rankenos, buvo mažiau mikrobų (19 ir 5 bakterijų ląstelės kvadratiniame colyje), o kompiuterių klaviatūrose ir ausinėse žymiai daugiau (260 ir 740 bakterijų ląstelių kvadratiniame colyje).
Nors ne visi mikrobai yra žalingi, jų buvimas rodo galimus virusus ir bakterijas, galinčius sukelti įvairias ligas: nuo peršalimo ir gripo iki sunkesnių ligų, tokių kaip E. coli ir Salmonella. Ekspertai apskaičiavo, kad dėl ligų kasmet prarandama 164 milijonai mokyklos dienų, o iki pusės jų galima išvengti tinkamai plaunant rankas.
Tėvai privalo suteikti informaciją vaikams, kad šie galėtų apsisaugoti
Ar jau paruošėte dainelę, pagal kurią vaikai 30 sekundžių plauna rankas? O gal jau įsigijote rnakų dezinfekanto buteliukus, kurie gyvens kuprinės išorinėje kišenjėlėje? Jei ne, tai pats laikas tuo pasirūpinti. Williamas Fisheris, NSF International viceprezidentas, pakomentavo nerimą keliančius bakteirjų tyrimų rezultatus, bet taip pat pabrėžė, kad rankų plovimas tebėra stipriausia apsauga nuo mikrobų plitimo[3].
Klasės reikmenys, kuriuos naudoja keli vaikai, tampa mikrobų dauginimosi terpe
Apsvarstykite galimybę aprūpinti savo vaiką individualiomis priemonėmis, dažnai purškiamomis dezinfekavimo priemonėmis. Remiantis instrukcijomis, tokie purškikliai dezinfekuoja standžius neporėtus objektus, pvz., pieštukų dėžutes ir segtuvus, taip pat dezinfekuoja minkštus daiktus, pvz., kuprines ir batus.
Jei dėl finansinių apribojimų taiskylės ar klasės taisyklių reguliavimas neleidžia turėti tokių asmeninių reikmenų, apsvarstykite galimybę aptarti su mokytoju apie rankų dezinfekavimo stotelės įvedimą klasėje. Covid-19 plinta ir atėjus šaltajam metų laikui tai bus tik didesnė problema. Taip pat vaikai yra itin imlūs kitoms infekcijoms.
Valymas svarbus, net jei nešvarumų, dulkių ir šiukšlių pašalinimas, nebūtinai sunaikina mikrobus
Dezinfekavimas yra reikalingas nes sumažina bakterijų kiekį, bet gali jų visiškai neužmušti. Dezinfekavimas su specialiomis priemonėmis pašalina arba deaktyvuoja bakterijas ir virusus, ypač ant standžių, neakytų paviršių. Tai gali būti esminis bendrų erdvių priežiūros ir asmeninės higienos skirtumas. Dėl to privalu išmokyti vaikus tinkamai tvarkytis, plauti rankas ir nuvalyti paviršius.
Būtina gerti pakankamai skysčių, tačiau fontanai gali būti bakterijų magnetai
Bendri vandens ąsočiai, stiklinės, vandens fontanai gal ir yra gera idėja palaikant hidrataciją, kuri svarbu tiek vaikams tiek suaugusiems. Tačiau 2017 m. atliktas tyrimas parodė, kad 89 iš 110 vandens fontano mėginių buvo užteršti bakterijomis, įskaitant E. coli ir Salmonella.
Nors negalite prižiūrėti mokyklos švaros, galite paskatinti vaiką naudoti savo asmeninį vandens buteliuką su patraukliu vaikams pritaikytu dizainu. Jei jie pamiršo savo butelį, išmokykite juos teisingai naudoti geriamąjį fontaną ar naudotis esamomos priemonėmis[4].
Paviršiai, linkę į bakterijas, pavyzdžiui, durų rankenos ir stalai dažnai praleidžiami
Namų durų rankenose yra mikrobų, o mokyklos rankenėlės nesiskiria. Na nebent tuo, kad jas paliečia žymiai duagiau nešvarių rankų. Nors neįmanoma nuvalyti visų paviršių, su kuriais bendrauja jūsų vaikas, galite suteikti įprasto rankų plovimo vertę.
Padarykite rankų plovimą malonų, paversdami jį žaidimu ar daina, trunkančia mažiausiai 20 sekundžių, naudodami tokias melodijas kaip gimtadienio daina ar abėcėlė. Tais atvejais, kai rankų plovimas yra nepraktiškas, nurodykite vaikui neliesti savo veido, kai jis prisiliečia prie paviršių, pvz., stalų ar durų rankenų.
Taip pat galite pagalvoti apie tai, kad mokytojui parūpintumėte specialias dezinfekuojamąsias servetėles, kurias labiausiai mėgsta mokytojai. Tai gali būti gera idėja bendram tėvų indėliui. Taip išvengsite bakterijų, prisidėsite prie klasės gerovės ir pagelbėsite mokytojai, kuri neturi atskirų lėšų tokioms priemonėms.
Kavinės ir mokyklos valgyklos: šiltos erdvės, kuria smėgsta tiek vabzdžiai tiek bakterijos
Valgykla, kurioje valgo vaikai, gali greitai tapti mikrobų plitimo tašku. Kad apsaugotumėte vaiką nuo virusų ar skrandį sutrikdančių bakterijų, pabrėžkite, kad prieš valgį ir po jo būtina plauti rankas. Kalbėkite apie kontakto su maistu ir kitais paviršiais, asmenimis pavojų.
Skatinkite juos nesidalyti indais, o jūs galite dar labiau sumažinti jų kontaktą su galimai užterštais kavinės įrankiais, supakuodami sveikus pietus, kuriuos jie galėtų pasiimti į mokyklą. Taip žinosite tiek ką vaikas valgo ir suvartoja bei užtikrinsite, kad bakterijos nekeliaus nei namo iš mokyklos, nei atvirkščiai.
Kompiuterių laboratorijos ir kitos bendros erdvės surenka mikrobus ir bakterijas
Vaikų rankos nuolat liečiasi su pelėmis, klaviatūromis ir jutikliniais ekranais kompiuterių laboratorijose. Šiuolaikiniai darželiai ir net pradinės klasės turi bendro naudojimo įrenginius, kurie eina per rankas ir taip priverčia vaikus keistis bakterijomis. Paprašykite vaiko neliesti veido, kai naudojate kompiuterinės laboratorijos įrangą, ir po to nusiplauti rankas.
Taip pat atminkite, kad bendros ausinės ir ausinės gali būti bakterinių infekcijų kanalas, galintis sukelti ausų problemų. Norėdami sumažinti šią riziką, parūpinkite vaikui asmenines ausines arba ausines ir įpraskite jas valyti, kai parsineša namo.
Žaidimų aikštelės ir uždaros sporto salės tampa vieta kur plinta ligos
Nors vaikų laikymas patalpoje nėra praktiškas, galite suvaldyti bakterijas, kurias jie parsineša į namus, reguliariai plaudami jų drabužius ir žaidimų aikštelėje naudojamus asmeninius daiktus. Didelio kontakto patalpose esančios žaidimų aikštelės, tokios kaip sporto salės kilimėliai ir įranga, taip pat gali būti mikrobų nešiotojai.
Norėdami apsisaugoti nuo ligų, kurias gali sukelti šie mikrobai, dar prie įėjimo į namus, kur vaikai galėtų palikti savo daiktus surinkite juos prieš įeinant vaikams. Taip jie paliks diaktus, kurie lietėsi su paviršiais mokykloje lauke ir jums atsiras proga juos dezinfekuoti. Tai gali veikti kaip kliūtis ir namuose, neleidžianti šioms nepageidaujamoms bakterijoms patekti į jūsų gyvenamąsias patalpas.
Apsisaugoti nuo bakterijų ir plintančių ligų įmanoma su gerais įpročiais
Jei jūs arba vaikai esate imlūs ligoms ir turite silpną imunitetą dėl kitų sveikatos problemų ar lėtinių ligų, verta apsvarstyti skiepus nuo gripo ar kitų greitai plintančių ligų. Svarbiausia yra prevencija, teigia ne vienas medikas, pabrėždamas, kad reikia nuolat skiepyti vaikus ir ypač skiepyti juos nuo gripo. Ekspertai rekomenduoja skiepytis nuo gripo visiems vyresniems nei šešių mėnesių asmenims. Jei praleidote rudeninį skiepijimą, skiepytis dar galite žiemą arba pavasarį[5]. Didžiausias gripo sezonas paprastai prasideda tik sausio mėnesį, todėl skiepytis galima iki pat balandžio mėnesio.
Švieskite vaikus apie tinkamus rankų plovimo būdus. Taip išvengsite ligų nešiojimo į namus ir namuose. Vaikai dažnai peršalimo ligomis užsikrečia liesdami veidą mikrobais užkrėstomis rankomis. Mokyklose dažnai nepaisoma tinkamo rankų plovimo, kaip rodo vienas tyrimas, kurio metu nustatyta, kad tik pusė vidurinių ir aukštųjų mokyklų moksleivių plauna rankas ir tik mažuma jų naudoja muilą.
Pamokykite vaiką, kaip svarbu naudoti muilą ir šiltą vandenį, kruopščiai šveisti rankas apie 20 sekundžių ir tinkamai nusausinti. Įtvirtinkite, kad rankas reikia plauti po apsilankymo tualete ir prieš vartojant maistą ar liečiant veidą. Tiek namuose tiek kitose erdvėse.
Aprūpinkite vaiką rankų dezinfekavimo priemone, kurią galės nešiotis su savimi. Pandemijos metu išpopuliarėjo kvapnūs purškikliai ir dezinfekcinės priemonės patogiose ar patraukliose pakuotėse, kurios patiks vaikams. Rankų geliai ir purškikliai nereikalauja nuskalavimo ir tai suteikia duagiau patogumo. Kai rankų plauti praktiškai neįmanoma, pavyzdžiui, išvykų metu, gera alternatyva yra alkoholio pagrindu pagamintas dezinfekcinis skystis.
Pasak ekspertų, kad dezinfekavimo priemonė būtų veiksminga, jos sudėtyje turi būti ne mažiau kaip 60 % alkoholio. Jaunesnius nei šešerių metų vaikus reikėtų prižiūrėti. Medikai taip pat siūlo tėvams gripo sezono metu, pasiėmus vaikus iš mokyklos ar vakarėlių, dezinfekuoti jų rankas dezinfekcine priemone.
Mokykite ir mokykitės kaip galima palaikyti tvarką ir higieną, norint išvengti ligų
Įskiepykite saugaus bendravimo etiketo principus. Pamokykite vaiką laikytis atokiau nuo sergančių vaikų ir užsidengti burną bei nosį kosint ar čiaudint. Priminkite kosėjimo į alkūnės linkį taisyklę. Pabrėžkite, kad svarbu naudoti servetėlę ir nusiplauti rankas po kosulio ar čiaudėjimo į alkūnę, kad kuo mažiau plistų mikrobai. Varvančios nosies valymas į rankovę ar nuolat nešiojamą daugkartinę nosinę nėra tinkami metodai.
Pasirūpinkite atskiromis kanceliarinėmis priemonėmis, kurias vaikai naudoja mokykloje. Veiklų metu vyksta ir dlaijimasis ir skolinimas, tad vaiko pieštukus gali naudoti ir kiti bendraklasiai. Siųsdami vaiką į mokyklą su jo asmeniniais pieštukais, kreidelėmis ir kitais reikmenimis, sumažinsite riziką susirgti nuo bendrų daiktų[6].
Tačiau nepamirštkite jų dezinfekuoti bent kartas nuo karto. Mechaniniai pieštukai yra geras pasirinkimas, nes jų nereikia galąsti mikrobams pavojingoje galąstuvėje. Taip pat nepamirškite, kad vaikai užsimiršta ir dažnai nepajunta kaip flomasterio kamštukas atsiduria burnoje. Ligų proveržių metu tai gali greitai baigtis susirgimu.
Mokykite pažinti mikrobų židinius ir edukuokite. Kuo didesni vaikai tuo daugiau jie gali suprasti patys ir vadovautis savo galva, kai bakterijų platinimas yra aktualus. 2005 m. atliktame tyrime nustatyta, kad vandens fontanėlių čiaupai ir kavinių padėklai yra mikrobų užkrėstos vietos. Mokykite vaiką nekišti burnos prie neaiškių daiktų ir apsvarstykite galimybę atsinešti vandens su savimi. Priminkite, kad nevalgytų nieko, kas patenka ant valgyklos padėklo, o po darbo su bendrais daiktais dezinfekuotų rankas.
Palaikykite kuprinės higieną. Reguliariai valydami ir šluostydami kuprines galite išvengti trupinių ir išsiliejusių skysčių kaupimosi. Pabrėžkite, kad svarbu saugiai supakuoti pietus ir palaikyti švarą sporto drabužiuose bei spintelėse. Vaikai gali būti užmaršūs arba skubėti į kitas veiklas, kad galvotų apie tvarką kuprinėje.
Stiprinkite vaiko ir savo imunitetą. Stiprinkite bendrą sveikatą užtikrindami pakankamą miego kiekį, fizinį krūvį, subalansuotą mitybą ir hidrataciją. Stipri imuninė sistema padeda apsisaugoti nuo ligų. Skirdami dėmesį šioms sritims, tėvai gali gerokai pasistūmėti saugodami savo vaikus nuo ligų ir skatindami sveikesnę mokyklos aplinką.