Suprasti akimirksniu
  • Galutinės ataskaitos verdiktas: nebuvo imtasi visų priemonių D. Trumpo saugumui užtikrinti
  • D. Trumpo šaulio portretas: dirbo slaugos namuose, sąskaitoje turėjo apdovanojimų už nuopelnus matematikos ir gamtos mokslams
  • Keistas ryšys tarp T. Crookso ir pasaulio turto valdytojos „BlackRock“
Šaltiniai
D. Trumpas
Golfo aikštynas, kuriame viešėjo D. Trumpas, neatitiko saugumo reikalavimų. EPA/ELTA nuotrauka

Galutinės ataskaitos verdiktas: nebuvo imtasi visų priemonių D. Trumpo saugumui užtikrinti

Atstovų Rūmų darbo grupė, tirianti pasikėsinimus į išrinktąjį prezidentą D. Trumpą, antradienį paskelbė galutinę ataskaitą, kurioje pabrėžė „išankstines sąlygas ir vadovavimo klaidas“, lėmusias mirtiną šaudymą liepos mėnesį Pensilvanijoje vykusiame mitinge.

Suburta darbo grupė padarė išvadą, kad D. Trumpo šaulys Thomas Matthew Crooksas galėjo šaudyti į dabar jau JAV prezidentą ne dėl vienos klaidos, o dėl „įvairių“ sprendimų ir momentų, kurie sukūrė idealią situaciją pasikėsinimui jį nužudyti[1].

Nors darbo grupė gavo nemažai informacijos apie pirmąjį išpuolį, ji pranešė susidurianti su sunkumais siekiant gauti dokumentus, susijusius su antruoju pasikėsinimu rugsėjo mėnesį D. Trumpo Palm Bičo golfo aikštyne. Tokios agentūros kaip VSD, Slaptoji tarnyba, FTB ir ATF nepateikė prašomos medžiagos.

Ataskaitoje nustatyta didelių saugumo trūkumų golfo aikštyne, atkreiptas dėmesys į snaiperių riziką ir paraginta peržiūrėti slaptosios tarnybos protokolus, taikomus golfo aikštynams. Joje taip pat rekomenduojama Kongresui apsvarstyti galimybę išbraukti Slaptąją tarnybą iš VSD pavaldumo, teigiant, kad dabartinė struktūra silpnina agentūrą. Kiti pasiūlymai apėmė slaptosios tarnybos apsaugos apribojimą, kad būtų taupomi ištekliai, ypač per tokius renginius kaip JT Generalinė asamblėja.

Šių metų pradžioje sudarytas komitetas atidžiai išnagrinėjo Slaptąją tarnybą po to, kai liepos mėn. vykusiame D. Trumpo mitinge šaulys pradėjo šaudyti, sužeidė D. Trumpą ir kitus asmenis ir mirtinai sužeidė vieną mitingo dalyvį. Ataskaitoje šie du išpuoliai buvo palyginti, pažymint, kad rugsėjo mėn. incidentas buvo suvaldytas veiksmingiau. Slaptoji tarnyba pripažino darbo grupės išvadas ir pabrėžė, kad nuolat stengiasi tobulinti taikomas saugumo priemones.

Golfo aikštynas, kuriame viešėjo D. Trumpas, neatitiko saugumo reikalavimų. EPA/ELTA nuotrauka
Golfo aikštynas, kuriame viešėjo D. Trumpas, neatitiko saugumo reikalavimų. EPA/ELTA nuotrauka

D. Trumpo šaulio portretas: dirbo slaugos namuose, sąskaitoje turėjo apdovanojimų už nuopelnus matematikos ir gamtos mokslams

Liepos mėnesį FTB nustatė, kad dėl pasikėsinimo į D. Trumpo gyvybę tuo metu vykusio prezidentinei rinkiminei kampanijai skirto mitingo metu Butlerio mieste, Pensilvanijoje, įtariamas 20-metis Thomas Matthew Crooksas[2].

Įtariama, kad Crooksas paleido šūvius į sceną, kurioje kalbėjo D. Trumpas, ir vėliau pats buvo nušautas specialiųjų tarnybų. Per išpuolį žuvo vienas žmogus ir du buvo sunkiai sužeisti, D. Trumpui buvo šauta į ausį.

T. Crooksas, registruotas respublikonas, iki išpuolio dirbo dietologu slaugos namuose. Jis 2022 m. baigė Betelio Parko vidurinę mokyklą ir buvo gavęs Nacionalinės matematikos ir gamtos mokslų iniciatyvos „žvaigždės apdovanojimą“. Buvęs mokyklos patarėjas jį apibūdino kaip ramų ir pagarbų, jam nebuvo žinoma apie jokią politinę veiklą ar drausmines problemas.

Teisėsauga vis dar tiria išpuolio motyvą. Skelbiama, kad išpuolio metu T. Crooksas su savimi neturėjo jokio asmens tapatybę patvirtinančio dokumento, todėl valdžios institucijos jį atpažino kitais metodais.

Jo automobilyje ir namuose buvo rasta medžiagų bomboms gaminti, o įvykio vietoje rastas AR tipo šautuvas. Tyrėjai mano, kad šautuvą prieš kelis mėnesius įsigijo T. Crookso tėvas.

Keistas ryšys tarp T. Crookso ir pasaulio turto valdytojos „BlackRock“

Po pasikėsinimų nužudyti D. Trumpą, pasirodė ir pačių įvairiausių spėliojimų, kam gali būti naudinga, kad tuometinis respublikonų iškeltas kandidatas nesulauktų rinkimų į JAV prezidento postą, dienos. Ilgai laukti nereikėjo ir visų akys pakrypo į vieną didžiausių pasaulyje investicijų valdymo įmonių „BlackRock“, pernai metų duomenimis, valdžiusią net 9 trilijonus JAV dolerių vertės turto.

Įdomu, kad „BlackRock“ staigiai atšaukė 2022 m. išleistą reklamą, kurioje trumpam pasirodė „keli neapmokyti mokiniai“, tarp jų – ir T. Crooksas, vėliau pasikėsinęs į D. Trumpą.

30 sekundžių trukmės vaizdo įraše daugiausiai dėmesio buvo skirta mokytojui, o T. Crooksas lyg tarp kitko sėdėjo klasėje ir užėmė antraeilį vaidmenį. Reklama greitai išplito socialiniuose tinkluose, tačiau į tai sureagavusi „BlackRock“ kaipmat pasmerkė pasikėsinimą į Trumpą ir džiaugėsi, kad jis nenukentėjo.

Be to, tiek „BlackRock“, tiek „Vanguard“ ir „State Street“ rugpjūtį įsigijo „Trump Media & Technology Group“ akcijų, kuri valdo „Truth Social“.

Nepaisant nelengvo kelio į savo antrąją prezidentavimo kadenciją, JAV prezidentu tapęs respublikonas D. Trumpas valstijoms, o kartu ir visam pasauliui žada radikalius pasikeitimus, o politiko sugrįžimas prie Amerikos valdymo vairo pradėjo „drebinti“ ir pasaulio geopolitinę situaciją.