Aromaterapija: eterinių aliejų nauda, galia ir mokslinis pagrįstumas

Suprasti akimirksniu
Aromaterapija
Aromatai padeda susitvarkyti su emocijomis. Karolina Grabowska/ Pexels nuotrauka

Kvapų gydomosios sąvybės patvirtintos naujų tyrimų rezultatais

Nauja virtualios realybės (VR) tendencija – kvapų įtraukimas, gali būti įdomi ir veiksminga sveikatos priežiūros priemonė. Daugelyje JAV ligoninių VR jau naudojama siekiant padėti pacientams įveikti skausmą, fobijas ir suvaldyti nerimą[1].

VR kvapų terapija pasitelkiant aromaterapiją, gali vis labiau paplisti, ypač jei draudėjai padengs dideles tokių procedūrų išlaidas. Tačiau VR terapija, kurioje naudojama kvapų terapinė nauda, nėra tinkamai ištirta. Pati aromaterapija turi daug įvairių panaudojimo būdų ir jau patikrinta laiko kaip žmonių mėgstamas dalykas[2].

Kvapas virtualiojoje realybėje nėra pakankamai ištirtas, tačiau jis to nusipelno. Tokios technologijos potenciali nauda gali būti stebėtina.

Vieno neseniai atlikto eksperimento dalyviai naudojo VR ausines, kuriose buvo rodomi raminantys gamtos vaizdai, ir išmanusis vėrinys, kuris skleidė levandų kvapą.

Kai į VR patirtį buvo įjungti levandų aromato pliūpsniai, dalyviai teigė jautęsi 26 % labiau atsipalaidavę nei be šio kvapo. Smegenų veiklą stebintis prietaisas patvirtino rezultatus. Kvapas tiesiogiai veikia smegenų emocinį centrą. Tai reiškia, kad jūs galite tiesiogine prasme pakeisti savo savijautą pagal tai, ką užuodžiate.

VR ir aromaterapija
Technologijos valdo pojūčius. Andrea Piacquadio/ Pexels nuotrauka

Eterinių aliejų naudojimas sveikatos stiprinimui: naudingi patarimai

Migdolų ekstraktas malšina skausmą. Kanadoje atlikto tyrimo metu 20 vyrų ir 20 moterų buvo paprašyta panardinti rankas į skausmingai karštą vandenį ─ tai įprastas skausmo toleravimo testas. Kai moterys užuodė malonius kvapus, pavyzdžiui, migdolų ekstrakto, jos nurodė, kad joms skaudėjo 38 % mažiau. Vyrų skausmui kvapai įtakos neturėjo, tačiau abiejų lyčių atstovai teigė, kad jų nuotaika buvo geresnė, kai juos veikė malonūs aromatai.

Cinamonas gerina pusiausvyrą. Neurologas daktaras Alan Hirsch iš Kvapų ir skonio gydymo ir tyrimų fondo užrišo akis 11 žmonių ir atliko jiems stabilumo testą. Dešimties dalyvių pusiausvyra gerokai pagerėjo, kai jie, palyginti su kitais kvapais, užuodė iš karštos bandelės iškepto cinamono aromatą.

Tolesni tyrimai parodė, kad cinamono kvapas gerina ir motorinius įgūdžius. Vairuotojai, įkvėpę cinamono, mažiau pyko kelyje, mažiau pavargdavo ir buvo budresni kelyje. Taigi apsvarstykite galimybę įsigyti cinamono kvapo oro gaiviklį savo automobiliui!

Juodieji pipirai gali padėti mesti rūkyti. Cigarečių rūkymas yra viena iš sunkiausiai įveikiamų priklausomybių. Viename tyrime juodųjų pipirų eterinis aliejus buvo naudojamas potraukiui rūkyti sumažinti. Dalyviai dvi minutes įkvėpdavo vieną lašą pipirų aliejaus ant servetėlės, kai juos užklupdavo potraukis.

Citrina nugali liūdesį. Pasirodo, kad citrusiniai kvapai gali pagerinti nuotaiką. Japonijoje atlikto tyrimo metu nustatyta, kad depresija sergančius pacientus veikiant kvapniu citrusinių vaisių mišiniu, daugiausia citrinų aliejumi, tai padėjo sureguliuoti hormonų lygį, sustiprino imuninę sistemą ir gerokai sumažino pacientams reikalingų antidepresantų dozes.

Citrinos
Energijos suteikiančiu kvapu išsiskiria citrina. Ryan Baker/ Pexels nuotrauka

Jazminai padeda geriau miegoti. Rytų psichologų asociacijos konferencijoje pristatytame tyrime mokslininkai teigė, kad žmonės, miegoję kambariuose, kvepiančiuose jazminu, miegojo ramiau nei dalyviai, miegoję levandomis kvepiančiose ar nekvepiančiose patalpose.

Jie mažiausiai judėjo miegodami ir mažiausiai vertino savo nerimo lygį po jazminų kvapo. Jie taip pat geriau atliko pažinimo testus, o tai, pasak tyrėjų, gali būti ypač naudinga studentams ar sportininkams, kuriems sunku užmigti prieš egzaminą ar rungtynes.

Rožės suteikia saldžių sapnų. Jei dažnai sapnuojate košmarus, pabandykite prie lovos padėti rožių puokštę. Vokietijoje atliktas tyrimas parodė, kad moterys, miegojusios rožėmis kvepiančiame kambaryje, sapnuodavo malonesnius sapnus nei tos, kurios jautė supuvusių kiaušinių kvapą.

Pastaroji grupė pasakojo apie daugiau negatyvių sapnų.

Ekspertai aiškina, kad kvapas veikia smegenų emocines reakcijas, o malonūs kvapai, pavyzdžiui, rožių, dažnai siejami su laimingais prisiminimais ir gali skatinti malonius sapnus[3].

Bananai mažina potraukį. Apsvarstykite vaisinį triuką, kuris padės sustabdyti persivalgymą. Tyrime, kuriame dalyvavo daugiau nei 3 000 antsvorio turinčių žmonių, pajutę alkį, jie įkvėpė bananų ir žaliųjų obuolių kvapo. Per šešis mėnesius trukusį tyrimą (nesilaikydami dietos) jie kas mėnesį vidutiniškai numesdavo po penkis kilogramus. Tam tikri kvapai sukelia hormonų, kurie suteikia sotumo pojūtį, išsiskyrimą.

Aromaterapija naudojama seniai
Senas tradicinis būdas padėti kūnui – aromaterapija. Mareefe/ Pexels nuotrauka

Kvapų terapija – laiko patvirtinta, efektyvu ir nebrangu

Geri kvapai taip traukia, kad pasaulinė kvapiųjų žvakių pramonė kasmet uždirba daugiau nei 300 milijonų JAV dolerių. Šis skaičius bus gerokai didesnis, jei pridėsime kvepalus, kvapiuosius vonios produktus ir kitus aromatinius gaminius, kuriuos žmonės perka kiekvieną dieną.

Šie išleisti pinigai rodo viena: žmonės nori pagerinti juos supančius aromatus. Ir ši praktika nėra naujiena. Senovės tradicijos visame pasaulyje šimtmečius naudojo kvapus, kad pagerintų savo gyvenimą. Taip yra todėl, kad kvapų naudojimo jausmams sukelti koncepcija yra paprasta. O aromaterapijos nauda yra lengvai paaiškinama ir patiriama.

Jos pagalba gaunamas:

  • ramybės pojūčių skatinimas,
  • geros savijautos pojūtis,
  • raminantys pabėgimo ir ramybės jausmai,
  • pakilios aplinkos kūrimas,
  • padeda sukurti proto ir kūno harmonijos jausmą,
  • energijos pliūpsnio pojūtis (kai kurių konkrečių kvapų atveju).

Pirmas žingsnis – sužinoti, kaip tam tikri kvapai gali jums padėti.