Apsidairykite: serijinio žudiko horoskopas – neregėto patiklumo atspindys

Įdomybės, Istorija, SielaiMiglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
Likimas
Likimas ne tik žvaigždžių, bet ir mūsų rankose. Donis Kozma/Unsplash nuotrauka

Astrologija numato tai, kas mūsų laukia

Jeigu galite atsakyti į klausimą „koks tavo zodiako ženklas?“, greičiausiai, esate vienas iš daugelio pasauliečių, besidominčių savastimi[1]. Tai nenuostabu: žiniasklaida, socialiniai tinklai ir skaitmeninės programos neseniai suteikė naują postūmį astrologijai ir kitiems sielos pažinimo mokslams.

Priešingai, Jungtinėse Valstijose atliktoje apklausoje tik 57 % respondentų žinojo savo kraujo grupę[2]. Taigi, kuo astrologija nūdienoje (ir ne tik) yra tokia ypatinga?

Astrologija, kaip žinia, apibrėžiama kaip žvaigždžių padėties ir judėjimo tyrimas; kaip priemonė numatyti ateities įvykius ir sužinoti apie žmonių charakterį. 

Ši kryptis atsirado Babilone apie 700–450 m. pr. Kr., kai buvo nustatyti 12 zodiako ženklų, kurių interpretacija buvo orientuota į gyventojų įvykių numatymą.

Senovės Graikija, kur prognozės iš pradžių buvo perduodamos ypatingiems asmenims, tvirtino, jog Žemė, besisukdama aplink Saulę, prasiskverbia per skirtingus žvaigždynus. Ir šis kelias yra žinomas kaip ekliptikos plokštuma. 

Kita vertus, panaši zodiako ženklų interpretacija išliko ir šiandien.

Šiuo atveju Saulės ženklas, pasak astrologų, atspindi mūsų asmenybę, savęs suvokimą, meilės suderinamumą ir pagrindines nuostatas. Ir, jų manymu, dangaus kūnų padėties tyrimas iš tikrųjų gali padėti pasirinkti geresnius draugus, tinkamus meilės santykius ir sprendimus tiek profesinėje, tiek finansinėje srityje.

Prognozė
Astrologija numato tai, kas mūsų laukia. Daniel Barczikay/Unsplash nuotrauka

Jūsų zodiako ženklas turbūt nėra tas, apie kurį galvojote

Yra kelios priežastys, kodėl jūsų zodiako ženklas greičiausiai nėra tas, į kuri lygi šiol orientavotės.

Babiloniečiai pastebėjo, kad yra 13 skirtingų žvaigždynų. Bet kadangi jie turėjo 12 mėnesių kalendorių, padiktuotą pagal Mėnulio fazes, vis tik nusprendė išlaikyti šią reikšmę ir zodiako ženklams.

Be to, dėl Saulės ir Mėnulio gravitacinės įtakos Žemė šiek tiek svyruoja. Taigi šiaurinis ašigalis po truputį nukrypsta. Rezultatas – akivaizdus žvaigždynų padėties pasikeitimas. 

Nuo tada, kai zodiako ženklai buvo sukurti maždaug prieš 3000 metų, jie kiek pajudėjo.

Pavyzdžiui, tiems, kurie gimė birželio 1 d. prieš tris tūkstančius metų, Saulė būtų buvusi Dvynių žvaigždyne. Šiuo metu dėl minėtų pokyčių birželio 1 dieną Saulė yra ne Dvyniuose, o Jaučio žvaigždyne.

Mistika – ir danguje, ir mūsų gimime

1996 m. buvo paskelbtas eksperimentas, kurio metu 44 astrologai bandė suderinti septynių anoniminių žmonių gimimo duomenis (datą, laiką ir vietą) su atitinkamomis asmenybės anketomis[3].

Anketos buvo paimtos iš Berklio universiteto, tuo tarpu buvo nagrinėjami aspektai, susiję su išsilavinimu, šeima, pašaukimu, pomėgiais, asmenybe, santykiais, sveikata ir kt.

Astrologas, sugebėjęs teisingai suderinti septynių anoniminių žmonių gimimo duomenis su atitinkamomis anketomis, būtų laimėjęs 2 500 USD. Tačiau rezultatai gan smarkiai nuvylė: vienas iš labiausiai įgudusių astrologų surinko tik 3 teisingus atitikmenis iš 7, o pusė dalyvių į nė vieną klausimą neatsakė teisingai.

Yra keletas straipsnių, kuriuose išbandoma astrologija ir jos nuspėjamoji galia[4]. Bet, galima sakyti, astrologas turi tokias pačias galimybes būti teisus mūsų ateities spėjimo aspektuose, kaip ir mes patys. (Turbūt neverta numoti ranka tapti savo gyvenimo šeimininkais, nepamirštant ir danguje šmėžuojančių sielos poreikių.)

Ateitis
Mistika – ir danguje, ir mūsų gimime. Marek Piwnicki/Unsplash nuotrauka

Astrologija – ir pelninga, ir naudinga

Astrologija yra labai pelningas verslas. Pavyzdžiui, vien Jungtinėse Amerikos Valstijose 2019 m. astrologijos programos jų kūrėjams atnešė 40 mln.

Visgi įdomiausia tai, jog žmonės yra linkę į klaidas ir paklaidas, susijusias su sprendimu ir samprotavimu. Tai reiškia, kad horoskopai telpa į mūsų psichinius mechanizmus. Tiksliau, jie remiasi tuo, ką žinome kaip patvirtinimo šališkumą ir Barnumo efektą.

Patvirtinimo šališkumas rodo, kad ankstesni įsitikinimai ir lūkesčiai gali turėti įtakos įrodymų atrankai, išsaugojimui ir vertinimui; tai yra, mes ieškome informacijos, kuri patvirtina mūsų idėjas, ir ignoruojame informaciją, kuri joms prieštarauja.

Tarkime, jeigu mūsų horoskope paminėta, kad „bus kontrastinga diena“, o mūsų diena labai rami, mes tiesiog ignoruosime tą prognozę. Bet tuo atveju, jei tikrai turime permainingą dieną, pirmiausia pagalvosime: „Žinoma, juk horoskopas mane perspėjo“.

Barnumo efektas yra psichologinis reiškinys, susidedantis iš bendrų ir dviprasmiškų apibūdinimų (taikomų visiems) suvokimo taip, lyg tai būtų labai tikslūs teiginiai (sukurti specialiai mums). 

Ši taisyklė netaikoma asmeniniams (ne laikraštyje randamiems pramoginiams) horoskopams.

Šiaip ar taip, derėtų nepamiršti, jog pasaulis niekuomet nebuvo toks, kokį jį apibūdino chaosą kelianti ir supriešinimą skatinanti „naujienų“ dėžė. Būtent tai ir lemia savosios nuomonės susidarymo svarbą.

Serijinio žudiko horoskopas – neregėto patiklumo atspindys

1968 metais prancūzų psichologas Michelis Gauquelinas paskelbė skelbimą laikraštyje. Mainais už vardą, adresą, gimimo datą ir gimimo vietą jis nemokamai pasiūlė 10 puslapių asmeninį horoskopą.

Gavus horoskopą, netgi 94 % informaciją atsiuntusių asmenų teigė esą labai patenkinti rezultatais. Kur šio pavyzdžio esmė? Jie visi gavo tą patį tekstą. 

M. Gauquelino atsiųstas horoskopas buvo serijinio žudiko, gimusio Prancūzijoje 1897 m. sausio 17 d., horoskopas.

Nenuostabu, kad į horoskopus žmonės dažniausiai atsigręžia esant dideliam neužtikrintumui. (COVID-19 pandemijos įkarštyje su horoskopais susijusios paieškos buvo dažniausios per pastaruosius metus.)

Kita vertus, galime prisiminti, jog Prancūzijos prezidentas Charlesas de Gaulle, Anglijos karalienė Elžbieta I ir Indijos ministrė pirmininkė Indira Gandhi turėjo asmeninius astrologus, padėjusius jiems priimti sprendimus kadencijos metu.

Tai rodo, kad nors esame didelių galimybių amžiuje, ko gera, verta rinktis atsakingai: be dvasios ir be pašaukimo gali būti ne tik politikai ir žiniasklaidos atstovai, bet ir gydytojai bei žvaigždynų mylėtojai.