Suprasti akimirksniu
  • „Apple“ telefonų įkrovikliai susieti su pavojingą poveikį sveikatai turinčia medžiaga
  • Kas yra BPA ir kodėl jis pavojingas?
  • Su „iPhone“ telefonais sietas pavojus širdies stimuliatoriams ir radiacija
  • Įprastu atveju – telefonų skleidžiama spinduliuotė yra minimali
Šaltiniai
Telefonas
„Apple“ telefonų įkrovikliai susieti su pavojingu poveikiu sveikatai. Pascal Brandle/Unsplash nuotrauka

„Apple“ telefonų įkrovikliai susieti su pavojingą poveikį sveikatai turinčia medžiaga

Technologijų milžinės „Apple“ parduodamuose įrenginiuose aptiktos cheminės medžiagos, kurios sukelia apsigimimus ir net vėžį[1].

Maždaug 100 JAV dolerių arba 95 eurus kainuojantis „Belkin Boost Charge Pro“ magnetinio įkrovimo maitinimo blokas net oficialiame „Apple“ puslapyje įvardintas pavojingu.

Įrenginio aprašyme paslėptas įspėjimas, kurio reikalauja Kalifornijos valstijos reguliavimo institucijos dėl pavojingo įrenginio turinio.

Kalifornijoje ant pavojingo sveikatai gaminio yra įspėjimas, įspėjantis vartotojus, kad šis belaidis įkroviklis gali „sukelti cheminių medžiagų, įskaitant bisfenolį A (BPA), neigiamą poveikį“.
BPA yra cheminė medžiaga, paprastai naudojama plastikui kietinti, sutrikdo hormonų veiklą organizme, sukelia vaisingumo, lytinio vystymosi ir kitas problemas.

Įspėjimas pateikiamas dėl 1986 m. priimto Kalifornijos 65-ojo pasiūlymo, pagal kurį jau seniai reikalaujama, kad įmonės įspėtų vartotojus apie BPA keliamą riziką.

„Belkin“ patvirtintas belaidis įkroviklis pavojingas dėl to, kad laikant jo dėklą prakaituotomis rankomis, į jį gali patekti šiek tiek chemikalų.

Nors „Prop 65“ įstatymas yra griežčiausias tokio pobūdžio įstatymas JAV, šis teisės aktas yra kuklus žingsnis, palyginti su Europos Sąjungoje (ES) galiojančiomis taisyklėmis, kur BPA uždrausta naudoti maisto pakuotėse, skirtose mažiems vaikams, o Bendrijoje šiuo metu vyksta tolimesnės diskusijos dėl visiško jo draudimo.

Tyrimai, atlikti nuo 2018 m., naudojant žmogaus odos ląstelių kultūras, iš tiesų parodė, kad net 16-20 proc. nuo vartojimo produkto išsiskiriančio BPA gali būti absorbuotas ir biologiškai prieinamas per sąlytį su žmogaus oda.

Kas yra BPA ir kodėl jis pavojingas?

BPA yra cheminė medžiaga, naudojama gaminant tam tikras plastiko ir dervos rūšis. BPA dažnai randama plastike, kuris naudojamas gaminti įvairiems gaminiams, pavyzdžiui, maisto ir gėrimų laikymo indams, vandens buteliams, kūdikių buteliukams. BPA taip pat yra epoksidinėse dervose, kurios naudojamos kaip apsauginis sluoksnis maisto skardinių ir kitų konteinerių, dėklų išorėje.

BPA gali patekti į maistą arba gėrimus, ypač kaitinant ar pažeidus plastiko paviršių. Kai kuriais tyrimais nustatyta, kad žmogaus organizme BPA gali elgtis kaip endokrininės sistemos sutrikdytojas: t. y. jis gali imituoti ar blokuoti natūralių hormonų veikimą.

Galimi poveikiai sveikatai, dėl kurių nerimaujama: reprodukcinės sistemos sutrikimai, hormonų disbalansas, padidėjusi tam tikrų ligų, tokių kaip diabetas ar širdies ligos, rizika, neigiamas poveikis smegenų, lytinės sistemos vystymuisi.

Dėl šių susirūpinimų daugelis gamintojų pereina prie BPA neturinčių medžiagų. Gaminiai, paženklinti užrašu „BPA Free“, yra pagaminti be šios cheminės medžiagos, tačiau verta atkreipti dėmesį, kad BPA pakaitalai, pavyzdžiui, BPS ar BPF, taip pat gali turėti panašų poveikį sveikatai.

„Belkin Boost Charge Pro“ magnetinio įkrovimo maitinimo blokas net oficialiame „Apple“ puslapyje įvardintas pavojingu. CardMapr.nl/Unsplash nuotrauka
„Belkin Boost Charge Pro“ magnetinio įkrovimo maitinimo blokas net oficialiame „Apple“ puslapyje įvardintas pavojingu. CardMapr.nl/Unsplash nuotrauka

Su „iPhone“ telefonais sietas pavojus širdies stimuliatoriams ir radiacija

Tai nėra vienintelė rizika siejama su „Apple“ gaminiais. Anksčiau „Apple“ įspėjo visus „iPhone“ naudotojus, turinčius širdies stimuliatorių ar kitų implantuotų medicininių prietaisų, kad prietaisus laikytų bent šešių colių arba 15 cm atstumu nuo krūtinės. 

Šį įspėjimą „Apple“ siuntė todėl, kad „iPhone“ įrenginyje esantys magnetai ir elektromagnetiniai laukai gali trikdyti šių aparatų funkcijas[2].

Pirmą kartą tokius įspėjimus „Apple“ pradėjo skelbti 2020 m. spalį, kai Amerikos širdies asociacija perspėjo dėl „iPhone 12“ įrenginiuose esančių magnetų. Šiuose įrenginiuose esantys magnetai buvo pakankamai stiprūs, kad pakeistų širdies stimuliatoriaus veikimo laiką ar net išjungtų defibriliatoriaus funkcijas, todėl širdies stimuliatorių turinčiam asmeniui galėjo kilti širdies nepakankamumo ar insulto pavojus.

Be to, pernai Prancūzija nurodė „Apple“ sustabdyti prekybą „iPhone 12“, o kelios Europos šalys pareiškė, kad nagrinės nuogąstavimus, jog „iPhone 12“ skleidžia per daug elektromagnetinės spinduliuotės. Ši problema buvo nagrinėta tiek Prancūzijoje, tiek Belgijoje, Nyderlanduose, Vokietijoje[3].

Vokietijos valdžios institucijos teigė, kad dėl galimų rizikų gali būti imtasi priemonių visoje Europoje, o Prancūzijos nacionalinė dažnių agentūra (ANFR) pranešė, kad atlikus „iPhone 12“ radiacijos bandymus nustatyta didesnė nei leidžiama spinduliuotė.

Kompanija „Apple“ pareiškė, kad ginčija Prancūzijos išvadas, ir pridūrė, kad ji pateikė ANFR pačios technologijų milžinės ir trečiųjų šalių laboratorinių tyrimų rezultatus, kurie, pasak jos, rodo, kad prietaisas atitinka taisykles.

Reguliavimo institucija atliko du radiacijos testus: pirmuoju matuojamas telefonas, esantis arti žmogaus kūno, pavyzdžiui, kai jis laikomas arba įdėtas į kelnių kišenę; antrasis testas atliekamas šiek tiek didesniu atstumu, telefoną laikant striukės kišenėje arba rankinėje. „iPhone 12“ išlaikė antrąjį bandymą, tačiau viršijo ES taisyklėse nustatytą pirmojo bandymo lygį.

Įprastu atveju – telefonų skleidžiama spinduliuotė yra minimali

„Apple“ telefonai ir įkrovikliai, kaip ir dauguma kitų elektroninių prietaisų, skleidžia elektromagnetinę spinduliuotę ir tam tikromis aplinkybėmis gali kelti pavojų sveikatai. Tačiau dauguma tyrimų rodo, kad ši rizika yra minimali, jei prietaisai naudojami tinkamai.

„Apple“ telefonai skleidžia radijo dažnio (RF) elektromagnetinius laukus (EMP), daugiausia skambindami, naudodami mobiliuosius duomenis arba „Wi-Fi“.

Vis tik, kai kurie tyrimai kelia susirūpinimą, kad ilgalaikis radijo dažnių spinduliuotės poveikis gali būti kancerogeninis. Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra (IARC) priskiria radijo dažnių spinduliuotę „galimai kancerogeninei žmonėms“ (2B grupė).

Didelis radijo dažnių spinduliuotės poveikis gali sukelti tokius simptomus kaip galvos skausmas, nuovargis ar svaigulys, nors tyrimai nėra galutiniai. Vis dėlto, naudojant mobiliuosius telefoninius įrenginius visuomet rekomenduojama laikytis tam tikrų saugumo patarimų.

Patarimai, kaip sumažinti telefonų riziką sveikatai:

1. Ribokite telefono naudojimą, kad sumažintumėte radijo dažnių poveikį;

2. Naudokite lėktuvo režimą, ypač miego metu arba kai telefonas nenaudojamas;

3. Venkite nesertifikuotų priedų ir naudokite tik „Apple“ ar kito gamintojo oficialiai sertifikuotus įkroviklius ir kabelius;

4. Laikykite telefoną toliau nuo galvos ir kūno, kai jo nenaudojate;

5. Darykite pertraukas, reguliariai pailsėkite nuo savo įrenginio, kad išvengtumėte per didelio ekranų ir spinduliuotės poveikio.