„Apple“ bėga nuo muito mokesčių: žada Amerikoje investuoti per 500 mlrd. dolerių

Finansai ir NTDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
Apple
Bendrovė išvengs didesnių mokesčių perkėlę gamybą į JAV. Armand Valendez/ Pexels

D. Trumpas: „Apple“ investicijos JAV rodo pasitikėjimą administracija

Pirmadienį „Apple“ paskelbė, kad per ateinančius ketverius metus investuos 500 mlrd. JAV dolerių į savo gamyklų JAV plėtrą, o tai gali padėti bendrovei išvengti naujų muitų iš Kinijos importuojamoms prekėms. Iki 2026 m. bedrovė pažada Teksase įkurti 250 000 kvadratinių metrų ploto gamyklą, kurioje bus gaminami dirbtinio intelekto serveriai, ir sukurti apie 20 000 darbo vietų šalyje.

Šio mėnesio pradžioje prezidentas Donaldas Trumpas nustatė 10 proc. tarifą visam importui iš Kinijos, iš kurios „Apple“ gauna daugelį savo produktų, įskaitant daugumą „iPhone“ telefonų dalių. Po įvykusio D. Trumpo ir „Apple“ generalinio direktoriaus Timo Cooko susitikimo, JAV prezidentas nurodė, kad bendrovė rimtai planuoja investuoti daugiau šalyje. Jis pats viena iš priežasčių įvardija savo įvestus tarifus[1].

„Jis investuoja šimtus milijardų dolerių, tikiuosi, kad apie tai paskelbė“, sakė D. Trumpas. „Štai ką jis pasakė man… Bet jis investuoja šimtus milijardų dolerių. Tai daro ir kiti, atvyksta daug lustų gamintojų, atvyksta daug automobilių gamintojų.“

Šios naujos investicijos grindžiamos ankstesnėmis „Apple“ pastangomis diversifikuoti savo tiekimo grandinę už Kinijos ribų. Šią strategiją iš dalies paskatino ir gamybos sunkumai pandemijos metu. D. Trumpas pabrėžė, kad „Apple“ sprendimas investuoti 500 mlrd. dolerių JAV atspindi „tikėjimą tuo, ką mes darome“. Jis mano, kad kitaip „jie nebūtų investavę nė dešimties centų. Ačiū Timui Kukui ir Apple.“
JAV prezidentas
Įvesdamas didelius muito mokesčius, D. Trumpas tikisi paskatinti JAV verslus plėtotis šalyje. ELTA

Investicijos JAV gali padėti „Apple“ išvengti naujų D. Trumpo tarifų išlaidų

Daugeliui Kinijoje surenkamų „Apple“ produktų gali būti taikomi 10 proc. muitai, kuriuos D. Trumpas įvedė tik pradėjęs darbą sausio mėnesį, nors anksčiau, per pirmąją D. Trumpo kadenciją, bendrovė buvo užsitikrinusi tam tikras muitų išimtis[2]. „Apple“ pabrėžė, kad jos 500 mlrd. dolerių investicijos apima įvairią veiklą: nuo pirkimų iš JAV tiekėjų iki turinio, skirto paslaugai „Apple TV+“, kūrimo.

„Mes tikime Amerikos inovacijų ateitimi ir didžiuojamės, kad remdamiesi savo ilgametėmis investicijomis į JAV šiuo 500 mlrd. dolerių įsipareigojimu mūsų šalies ateičiai“, pareiškė bendrovės vadovas T. Kukas.

„Džiaugiamės galėdami išplėsti savo paramą Amerikos gamybai: nuo dvigubai didesnio Pažangiosios gamybos fondo iki pažangiųjų technologijų kūrimo Teksase. Ir toliau dirbsime su žmonėmis ir įmonėmis visoje šalyje, kad padėtume parašyti naują nepaprastą Amerikos inovacijų istorijos skyrių.“

„Apple“ daugiausia dėmesio skiria gamybos plėtrai tokiose šalyse kaip Indija ir Vietnamas. Vis dėlto ši JAV investicija gali padėti „Apple“ išvengti naujų D. Trumpo tarifų išlaidų. Nors prireiks laiko, kol naujieji įrenginiai pradės veikti, ir didžioji dalis „Apple“ gamybos ir toliau bus vykdoma užsienyje, šis pranešimas gali padėti bendrovei pelnyti prezidento palankumą[3].

Tai gali būti naudinga, jei „Apple“ sieks, kad jai nebūtų taikomi Kinijos muitai, kaip tai buvo daroma ankstesnės D. Trumpo kadencijos metu. „Esame pozityviai nusiteikę dėl Amerikos inovacijų ateities“, sakė T. Kukas bendrovės pareiškime.

Panašų pareiškimą dėl savo išlaidų JAV „Apple“ padarė ir pirmosios D. Trumpo administracijos laikais, tuomet per penkerius metus įsipareigodama skirti 350 mlrd. dolerių. Kompanija TSMC, gaminanti lustus kompanijai „Apple“, neseniai atidarė lustų gamyklą Arizonoje, kuriai buvo skirta 6,6 mlrd. dolerių iš dvipartinio įstatymo projekto, priimto J. Bideno administracijos laikais ir skirto JAV lustų gamybai skatinti.

Tokie pasižadėjimai jau nėra naujiena. 2021 m., netrukus po prezidento J. Bideno inauguracijos, „Apple“ paskelbė planus per penkerius metus JAV investuoti 430 mlrd. dolerių ir sukurti 20 000 naujų darbo vietų, įskaitant naujo miestelio statybas Šiaurės Karolinoje, kurios, kaip pranešama, buvo sustabdytos. 2018 m. sausį „Apple“ taip pat pažadėjo per penkerius metus JAV investuoti 350 mlrd. dolerių ir sukurti 20 000 darbo vietų, įskaitant JAV duomenų centrų pajėgumų plėtrą. Neaišku ar tai tik pažadų pildymas ar naujas užmojis.

T. Cook ir D. Trump
T. Cookas su D. Trumpu, atrodo, palaiko galudžius ryšius. Ekrano nuotrauka

Galima strategija vėliau prašant muitų mokesčių išimčių

Pirmadienį CNN paklaustas Baltųjų rūmų patarėjas prekybos klausimais Peteris Navarro neatmetė galimybės „Apple“ netaikyti muitų tarifų „iPhone“ ir kitai iš Kinijos importuojamai elektronikai. „Tai visada yra prezidento D. Trumpo sprendimas“, sakė jis dalyvaudamas laidoje „CNN News Central“.

Paklaustas, ar pritartų tokiai išimčiai, jis susilaikė nuo nuomonės pareiškimo. „Visada leidžiu viršininkui daryti savo darbą“, pridūrė jis. P. Navarro gynė administracijos įvestus naujus muitus ir grasinimus įvesti papildomus muitus nuo tada, kai ji pradėjo eiti pareigas, ir pakartojo D. Trumpo teiginį, kad muitai buvo pagrindinis veiksnys, lėmęs „Apple“ sprendimą investuoti JAV.

„Dabar pamatysite šimtus, šimtus ir šimtus milijardų dolerių įvairiose pramonės šakose ir sektoriuose, kurie ateis į šią šalį ir bus investuojami čia, o ne Timas Kukas važiuos į Kiniją, kaip jis buvo linkęs daryti jau per ilgai“, sakė jis.

Nors „Apple“ investicijos JAV tiesiogiai neaplenks Kinijos muitų, pasak „CFRA Research“ akcijų analitiko Angelo Zino, jos gali padėti bendrovei pelnyti naujosios administracijos palankumą, jei bus svarstomos muitų išimtys. „Manome, kad tai bent jau padės bendrovei užsitikrinti naujosios administracijos palankumą, jei bus svarstomos išimtys“, sakė A. Zino elektroniniame laiške po pirmadienio pranešimo.

„Apple“ pati nevykdo didelės dalies savo gamybos, o pasikliauja rangovais. Bendrovė pareiškė, kad bendradarbiaus su tūkstančiais gamybos partnerių visose 50 valstijų, kad padidintų gamybą būtent vietinėse JAV gamyklose. Tai apima ir naują serverių gamyklą Hjustone, kurioje bus gaminami bendrovės dirbtinio intelekto produktai skirti „Apple Intelligence“[4].

Serveriai, kurie anksčiau buvo gaminami ne JAV, yra labai svarbūs „Apple“ dirbtinio intelekto iniciatyvoms, teigė bendrovė. „Serveriai sujungia daugelį metų „Apple“ inžinierių vykdytus mokslinius tyrimus ir plėtrą“, pridūrė bendrovė savo pareiškime.

Dalis investicijų bus skirta finansuoti akademijos Detroite sukūrimą, kuri padės mažosioms ir vidutinėms įmonėms diegti dirbtinio intelekto ir išmaniosios gamybos praktiką. Be to, „Apple“ padvigubins savo JAV pažangiosios gamybos fondą iki 10 mlrd. dolerių, kad paremtų „pažangiąją gamybą ir įgūdžių ugdymą visoje šalyje“.

Bendrovė taip pat išplės duomenų centrų pajėgumus Šiaurės Karolinoje, Ajovoje, Oregone, Arizonoje ir Nevadoje, planuoja investuoti į įmonių patalpas ir „Apple TV+“ laidų gamybą 20-yje valstijų. Tikėtina, kad kai kurie iš šių planų buvo suderinti dar iki pirmadienio pranešimo.